Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Skórzane lotki
FREHA > Ogólne kategorie (bez podziału na epoki) > Łucznictwo
siemko2
Witam!!
Posiadacie jakieś informacje na temat skórznych lotek do strzał??? Gdzie, jakie były używane, z jakiej skóry????
Adsumus
Skórzane lotki, to raczej w bełtach używano...
W strzałach wyszłoby chyba za drogo.. dunno.gif
Ukasz Spode Łba
Witam
Nie spotkałem w żadnym źródle nic na temat skórzanych lotek. Co do bełtów nigdy się nimi nie interesowałem.
Skórzane lotki sprawiałyby, że wyważenie strzał byłoby inne, domyślam się, że trzebaby było robić jeszcze cięższe groty. Poza tym jaka ta skóra miałaby być? utwardzana?Bo takie "oklapnięte" niewiele dadzą. Przecież to byłoby zbyt ciężkie. Poza tym właśnie ta cena. Z lotek skórzanych z jednego kołczanu możnaby zrobić pas tongue.gif Jeśli mylę się - proszę o sprostowanie i podanie źródełek smile.gif

Pozdrawiam
Ukasz.
Vislav
CYTAT(Ukasz Spode Łba)
Witam
Nie spotkałem w żadnym źródle nic na temat skórzanych lotek. Co do bełtów nigdy się nimi nie interesowałem.  
Skórzane lotki sprawiałyby, że wyważenie strzał byłoby inne, domyślam się, że trzebaby było robić jeszcze cięższe groty. Poza tym jaka ta skóra miałaby być? utwardzana?Bo takie "oklapnięte" niewiele dadzą.  Przecież to byłoby zbyt ciężkie. Poza tym właśnie ta cena. Z lotek skórzanych z jednego kołczanu możnaby zrobić pas tongue.gif Jeśli mylę się - proszę o sprostowanie i podanie źródełek  :)  

Pozdrawiam
Ukasz.

Witam

Skóra niekoniecznie musi sie kojarzyć z paskiem i grubością. Takim materiałem używanym na lotki do bełtów był pergamin, czy również do strzał do łuku? Trzeba trochę poszukać.....
W "popularnym" opisie bitwy pod Legnicą trafiłem na infomację, że tak (ale nie jest zbyt wiarygodne)

pozdrowienia Vislav
Masir_dOOd
Skórzane lotki?!

Czy ja jestem na innej planecie? icon_mrgreen.gif
Hamsin1901
Nigdy nie spotkałem się ze skórzanymi lotkami... i wniskuje, że takich nie ma, nie było, a jak chcesz to możesz sobie zrobić. Ale moge sie mylić...
siemko2
Witam!! icon_cool.gif
Kiedyś coś m smile.gif i się obiło o uszy... Jak dotąd znalazłem info o skórzanych lotkach do bełtów. read.gif A temat wcale nie jest z innej planety szczerba.gif , o czym świadczy materiał znaleziony przeze mnie. king.gif crazy.gif bum.gif
siemko2
Dżem bobry! szczerba.gif bum.gif

I znowu... Fragment książki "Gawędy o łucznictwie":
Hamsin1901
Myliłem się. icon_wink.gif Jednak były skórzane lotki. Dobrze wiedzieć...
siemko2
Witam!!! blinkie.gif
Postaram się jak najwcześniej zamieścic moj bigsmile2.gif e strzały ze skórzanymi lotkami. Prosze o komentarz i obiektywną krytykę read.gif . king.gif
Thorus
witam

ja słyszalem o takich lotkach była to cienka skÓra z byka nasiaknieta woskiem .

uzywane byly do beltów i do strzal miotających na małe odległosci .

strzala lecial prosciutko lecz po poenym dystansie tyl szedl w dÓ

pozdrawiam
Vislav
Witam

Niekoniecznie zmniejszają dystans (lotki z pergaminu):
CYTAT
"The feathers (3) of a Turkish flight arrow, though stiff, are thin as paper, and are 2 1/2 inches long and 1/4 inch high near the nock. They were often made of parchment. (A footnote states that parchment feathering increases the range of a flight arrow by at least thirty yards.)

Cytat z: Turkish Flight Arrows

pozdrowienia
siemko2
Pmyim haayu!!

Oto zdjęcia-uważam, że strzałka jest "średdnio"historyczna..
mb7392
A tak wogle po co komu skurzane lotki do strzal one cos daja??
ja uzywam gęsich pior :P
Vislav
CYTAT(mb7392)
A tak wogle po co komu skurzane lotki do strzal one cos daja??

fakt, że kurze pióra nie są najlepszym pomysłem bigsmile2.gif
Adsumus
A jak ta strzała, z lotkami ze skóry lata?

Fakt, kurze pióra nie są za dobre icon_wink.gif
Vislav
Witam

w/g artykułu Turkish Flight Arrows - patrz poprzednia strona -lotki wykonane z pergaminu przy strzelaniu na odległość poprawiają wynik o co najmniej 3%.

pozdrowienia
mb7392
Ale ja nie napisalem KURZE piura!!! Tylko GESIE!!!
Vislav
CYTAT(mb7392)
1. A tak wogle po co komu skurzane lotki do strzal one cos daja??

2.Ale ja nie napisalem KURZE piura!!! Tylko GESIE!!!

Witam - trochę szacunku dla ortografii!

Niezbyt zabawne jest rozważanie dylematu co jest lepsze:

gęsie piura, czy skurzane lotki

pozdrowienia
Sierściak
W sumie to nic dziwnego by w tym nie było, lotka z pergaminu, powinna stawiać mniejszy opór w powietrzu, bo ma gładkę powierzchnię, a nie jak pióro, skaładająca się z wielu promieni. wiec i prędkość powinna wolniej tracić, a masa jest porównywalna.

pzdr Piotrek
siemko2
Witam!!! smile.gif

Lata bardzo dobrze. yes.gif icon_cool.gif Nie strzelałem na odległość, więc nie za bardzo wiem czy lata lepiej od strzał opierzonych w gęsie pióra. Przy okazji pozostałe moje strzały mają inne groty-są troszkę cięższe. icon_wink.gif Aha i wymiary-28",śr.8mm, waga bliżej nie znana. dunno.gif king.gif

ORTOGRAFII NALEŻY SIĘ SZACUNEK!!!!!!!!!
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.