Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Polski strój kobiecy
FREHA > Ubiór i dodatki > Ubiory renesansowe i barokowe > Damskie ubiory renesansowe i barokowe
Piotr Czyż
poszukuje wszekich informacji na temat POLSKI STRÓJ KOBIECY zwłaszcza z okresu połowy XVIIw.
Czy w tym okresie ukształtował się strój typowo polski?
Netka
Zajżyj do Gutkowskiej lub Bartkiewicz, a jak nie masz dostepu, to male streszczenie jest tutaj: http://156.17.3.106/wks/viewart.php?where_.../wks/stroje.php
enid
Czy typowo polski znaczy bogato- czy biednoszlachecki??
Piotr Czyż
Szlachecki.
Nie wiem czy dobrze myślę.
Między bogatą a biedną szlachtą, to różnica w jakości materiałów.
Strój kobiecy typowo polski.
Mam na myśli taki strój, jak np kontusz w XVIIIw. noszony przez mężczyzn.
Michał Jerzy Wołodyjowski
Czy dysponuje ktoś może wykrojami takich kobiecych wersji "żupaników"? Odpowiednik męskiego stroju ale kobiecy.
Agata Witkowska
Powiem szczerze. To jest kaplica. Materiały ikonograficzne są, ale tylko w odniesieniu do kobiet z wyższych sfer, dworów etc. Te zas przejmowały w całości mode zachodnią. Jesli chodzi o ubiory kobiet w sferach niższych, to wiadomo ze istniały damskie odpowiedniki żupanów, były chyba też delie, tylko ze nie udało mi sie nigdzie trafić na żadne ilustracje. Moge dodac, że pośmiertne inwentarze majątkowe często wymieniają żupany tudziez inne rzeczy bez rozróżnienia na to czy rzecz jest damska czy męska. Damskie kontusiki mpojawiaja sie chyba na równi z męskimi - w II poł. wieku.
Michał Jerzy Wołodyjowski
W takim razie jak uszyć kobiecy żupan? Zrobić wstawki tam gdzie trzeba czy jak? Jak się do tego zabrać. Jak przerobić wykroje?
Agata Witkowska
Ja sobie dałam spokój i zdecydowałam obszyć się po zachodniemu. Owszem - zastanawiałam się jak takie żupany mogły wyglądać, ale to były domysły, na domysłach zaś opierać się jest niebezpiecznie...Bo wyjdzie fantasy moro.gif
Moze kiedyś spotkam sie z jakąś stosowna ryciną, nigdy nie mów nigdy. Na razie jednak sprawa ta jest dla mnie zakończona.
HelgiStalingrad
Witam wszystskich.

Link ten oczywiście już nie dzila.

Czy jest cos do oglądania typowo-polskiego stroju kobecego? Nie bogatej kobiety z miasta, moze żony właściciela sklepu.. nie szlachty ale nie ubogej młodej kobiety..
Michal
Witam!

Jak by ktoś chciał się obszyć na II poł. XVIII w. to służę pomocą - jest bardzo prosty sposób na zestawik damski ale mieszczański (nawet bez żadnych blaszano-fiszbinowych konstrukcji pod spódnicą).
Bardzo chętnie poczytam opini bardziej doświadczonych w temacie.
Kaya
Oj .... Wybacz , ale ten strój to jest jedynie impresja na temat. Po pierwsze .... cóż to za materiał ? O ile ja wiem, to taki deseń w ogóle nie wchodzi w grę . Po wtóre ... a ma ta Pani chociaż jedną halkę pod spodem ? Wie Pan co to jest kształcik ? Bo powinna mieć to właśnie owa niewiasta na sobie a nie nieusztywniany albo bardzo mało ... "gorset " jak to dzisiaj zowią . Historycznym strojem ja bym tego nie nazwała ...

Co zaś się tyczy żupanu kobiecego to tak jak Agata nigdy się nie spotkałam z rysunkiem choćby . Istnieją opisy takich w spisach majątkowych mieszczan krakowskich ale nie ma wzmianki a jakimkolwiek sposobie przerabiania wykroju by przysposobić go do kobiecej figury. Mieszczki nosiły się na modlę "polsko-zachodnią "czyli łączyły różne elementy strojów.
Baśka z Koziegorynku
Popieram Kayę to jest zdecydowanie impresja. Poza tym - porządna niewiasta przenigdy nie wyszła do ludzi w spódnicy i gorsecie, który de facto w tamtych czasach był mocno rozbudowanym stanikiem, bo opierając się na żebrach przede wszystkim bardzo mocno podnosił piersi. Gorset to rodzaj bielizny, na którą dopiero zakładano właściwy strój. Nasza moda ślubna opierając się na dziewiętnastowiecznym wzornictwie gorsetowym wykreowała potworka gorsetowo-kształtowego (względnie można tu wstawić inną konstrukcję) i to sprawiło, że dziewczęta spragnione wygody biegają niemalże nagie na imprezach. Tak, prawie nagie, prawie, jakby miały na sobie tylko stanik i majtki, bowiem w XVII piękny człowiek to zachwycająco, kompletnie i cnotliwie odziany człowiek. Jak ktoś chce się obszywać po mieszczańsku, to niech naśladuje Anglików - oni w BBC mają świra na punkcie poprawności i ich rekonstrukcje są rewelacyjne. Gorsety można z każdej strony obejrzeć w "Stage Beauty" - chociażby. Nie bez kozery kobiety w samych spódnicach i gorsetach są portretowane w pomieszczeniach.

A tak przy okazji - w moim mieście rodzinnym jest taki piękny nagrobek z 1613 roku z kobiecą postacią naturalnych rozmiarów. Poza tym trafiłam na rycinę, na której śp. dama jest jeszcze wśród żywych razem z nader liczną rodziną - istna kopalnia wzornictwa. Wkrótce wrzucę zdjęcia rekonstrukcji (tak do końca września) bo dopiero zabieram się za halkę. Suknia codzienna polska w każdym razie już jest.

A właśnie - czy na pewno pod suknię codzienną trzeba koniecznie zakładać gorset (okres hiszpański w modzie polskiej)?
Gloria z Krakowa
CYTAT(Baśka z Koziegorynku @ 17:33 02.09.2011) *
A tak przy okazji - w moim mieście rodzinnym jest taki piękny nagrobek z 1613 roku z kobiecą postacią naturalnych rozmiarów. Poza tym trafiłam na rycinę, na której śp. dama jest jeszcze wśród żywych razem z nader liczną rodziną - istna kopalnia wzornictwa. Wkrótce wrzucę zdjęcia rekonstrukcji (tak do końca września) bo dopiero zabieram się za halkę.

A na zdjęcia oryginału, czyli rzeczonej damy, też możemy liczyć?:)
Baśka z Koziegorynku
Zdjęcia jak najbardziej będą smile.gif, tylko chcę wykończyć całość. Inna sprawa, że ciężko Ją sfotografować w całości, bo płyta jest pochylona pod kątem czterdziestu pięciu stopni, jest długa na dobre dwa metry a światło tak ładnie odbija się na powierzchni czerwonego marmuru, ale zrobiłam Jej całą sesję i za jakiś czas ją wrzucę razem z rekonstrukcją sukni.

I jeszcze - Jacob Jordaens (1593 - 1678) jest autorem obrazu "Chrystus w domu Marii i Marty", czyli licząc Mu lata, obraz przypada na okres 1613 - 1678 i tam jest pokazany kontrast - jedna siostra w eleganckiej sukni i klejnotach przyjmuje Jezusa, a druga w: spódnicy, fartuchu, gorsecie i szalu stoi przysłonięta drzwiami do kuchni i nie wchodzi do części oficjalnej. Na podstawie tego malowidła można przypuszczać, ze jeżeli odwórczyni już naprawdę musi nosić gorset, to powinna nosić na ramieniu szal, żeby było choć trochę przyzwoicie.
Szlachcianka z sascianka
Czekam na zdjecia. W kryptach grobowych w Dubnie znaleziono damska suknie XVIIw tylko niema do niej dostepu. A bardzo chce sobie uszyc cos nowego. Prosze bardzo o zdjecia
PS przepraszam za polska pisownie. Pozdrowienia z Kijowa
Baśka z Koziegorynku
Hmm.... Przepraszam za tempo .... wykańczam mankiety. Ponieważ zawsze mam problem z tym linkiem, zatem sugestia - chomik "Kantemir", folder "XVII", podfolder "plyta". W weekend wrzucę więcej.

Jak krew z nosa, ale idzie. Część zdjęć Zofii Mniszchowej już zamieszczona. Zofia była żoną Mikołaja, brata Jerzego, tego Jerzego. Obaj urodzili się w zamku nad Białką - ich ojciec był starostą łukowskim, siedzieli między Radzyniem, Budzyniem i Kozimrynkiem, a rozsławiła ich Maryna...

Udało się połowicznie - brak mankietów i dopracowanej biżuterii, ale wreszcie wrzuciłam zdjęcia smile.gif. Opłaca się oswoić komputer smile.gif.
www.Chomikuj.pl/Kantemir/Kieca
Szlachcianka z sascianka
Dziekuje za zdjecia. Czy moge poprosic jeszcze o zdjecia tej "meskiej kompanii" z bialego marmuru na gornym nagrobku? I jezeli mozna o imie pochowanych.
Z gory dziekuje. Irena
Baśka z Koziegorynku
Hmm... Znów przepraszam za tempo... Generalnie to pięciu synów szacownego denata i jeden wnuk. ale to się offtop robi, więc wkrótce to puszczę na priv smile.gif.
Michal
cóż uczymy się, cały czas się uczymy drogie panie i panowie..

a to może można będzie się dowiedzieć czegoś więcej o mistycznym kształciku - wiem, że powinien mieć wszywane fiszbiny lub druty i jedynie widzi mi się to jako tunele między pionowymi szyciami elementów, w które wpuszczano usztywniacze..

Z góry dziękuję za wszelką pomoc

p.s. a wzory tkanin to L U Ź N E nawiązania do wzorów z książeczki M. Bartkiewicz "Polski ubiór".
Baśka z Koziegorynku
Kształt w znaczeniu gorset? Tak, tkaninę trzeba było usztywnić, stąd pomysł tuneli.
Przed Świętem Zmarłych wpadła mi w ręce legendarna i podstawowa dla Nas książka "Historia Ubiorów" Gutkowskiej-Rychlewskiej z 1968r. Polecam uwadze strony 427 - 436 (Polska) i 473 - 482 (Hiszpania) i do tego strona 821 czyli przedmiot pożądania każdej kobiety - dwa wykroje nadające się do zastosowania odpowiednio od 1550 do 1640. Nie dziwię się, że moderatorki już wiele razy mówiły, że wszystko jest. Mnie samą oświeciło po 8 latach od pierwszego zetknięcia z publikacją smile.gif.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.