Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Broń dwuręczna do XIIw
FREHA > Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesnośredniowieczne > Zaczepne uzbrojenie wczesnośredniowieczne
Stron: 1, 2
nieczar
skramsaks to broń jednosieczna, rodzaj noża o szerokim ostrzu ,czesto rozszerzającym sie i sciętym (trapezoidalnie) sztychu ....dlugosc różna ....obrazka poszukaj sobie sam - przecież dysponujesz internetem (na anglojezycznych stronach znajdziesz tego multum)

...a skramsaks jako dwuręczna odmiana langsaxa to był już u Żygulskiego - rzecz jasna nijak nie ma sie to do rzeczywistości

...o tych cudach z Bibli... to juz byla dyskusja na pare tomów

...a Michalek wiadomo
Tristram
Przeszukiwałem już internet w poszukiwaniu langsaxów i scramasaxów, niestety nie znalazłem niczego co przypominałoby rys. Michałka lub egzemplarz z Biblii (wiem, że to XIII :P). Staram się jedynie wpaść na jakiś ślad jak mogły wyglądać te XI-wieczne miecze dwuręczne Szwabów spod Civitate dunno.gif . Ma ktoś jakiś pomysł?
nieczar
...znasz już odpowiedz ...przecież nie znalazleś nic co by przypominalo "michałki...i co wyglądaloby jak dwuręczny miecz
Tristram
Jedyne co znalazłem to to:

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Z powodu braku jelca i głowicy zarówno ten wielki sax (u góry z lewej) jak i ten skramasaks? (z prawej) można było w razie konieczności złapać oburącz. Było na to wystarczająco miejsca na rękojeści (tymbardziej, że nie stosowano jeszcze wtedy rękawic kolczych). Taki rodzaj interpretacji tego znaleziska mógłby tłumaczyć dwuręczne "miecze" u XI-wiecznych Szwabów bigsmile2.gif . Nie znam niestety datowania tego sprzętu dunno.gif.

To tyle z mojej strony, dalej nie będę już drążył tego tematu tongue.gif.
nieczar
na zdjęciu masz 3 skrams-y i jeden langsaks

...i doprawdy ,nie szukaj okazow dwuręcznych ,bo obawiam sie ,ze przy dzisiejszym zasobie wiedzy ich nie znajdziesz....

...a Pana Michalka to możesz użyć w toalecie...tylko najpierw dobrze pognieć kartki (okładki nie wliczam)...TO NIE JEST ŹRODŁO DO REKONSTRUKCJI...no chyba ,ze oddzialu Elfów
berzerker
Tylko że wojak z obrazka, używa Rhomphai a nie żadnego nietypowego langsaxa.
Znicz
Witam,

Temat postu jest – broń dwuręczna do XII wieku – to nie od rzeczy jest poruszyć temat dwuręcznych mieczy Hunów i Sarmatów. Jak wiadomo od sarmacko-huńskich mieczy wywodzą się wczesnośredniowieczne miecze europejskie – bo przecież nie od rzymskiego gladiusa czy greckiego kopis.

Przykłady „dwuręcznych” mieczy Hunów i Sarmatów-Alanów

Tego typu „dwuręczne” miecze używano w Azji Centralnej we wczesnym średniowieczu.

Nazwa „dwuręczne” jest dość bałamutna – walczono nimi wyłącznie jednorącz.
Kościana plakieta z Sogdy I – IV wiek – warto zwrócić uwagę na karwasze.

„Dwuręczne” wymiary miały na celu przekształcenie klasycznego miecza w miecz-koncerz.
Aby zrównoważyć środek ciężkości, przy wydłużającej się głowni proporcjonalnie wydłużano rękojeść.

Konstrukcyjnie miecze sarmackie „jednoręczne” od „półtora-dwu-ręcznych” poza długością niczym się nie różniły. Analogicznie szwabskie „dwuręczne” miecze poza długością nie powinny różnić się od zwykłych mieczy tamtego okresu.

Pozdrawiam
Znicz
Rafał Prądzyński
Polecam stareńkich "Sarmatów" z cyklu historia z końca lat 60 początku 70 - niestety nic dokładniejszego w tej chwili - opisany jako "ekinakes" - bo tak wtedy opisywano - z pochówku - długi jelec, głowica ta charakterystyczna z dziurką (obrączkowa) - proporcję z wieku XIII - rozmiar coś okoo 138 cm - grób z II do IV wieku.
Halfgar
CYTAT(berzerker @ 16:46 05.09.2008) *
Tylko że wojak z obrazka, używa Rhomphai a nie żadnego nietypowego langsaxa.

Wojak z obrazka nie używa Rhomphai ... polecam uważną lekturę odcinka Frehy poświęconego tejże broni smile.gif
vikingos
CYTAT(Ragnarr @ 18:59 19.01.2005) *
Raz jeszcze chcialem wrocic do tego przekletego tematu... A to dlatego:

"Dawne plemiona germańskie stosowały jako broń zaczepną jednosieczny prosty nóż zw. 'saks', z odmianą o znacznej długości, sięgającej 1m - 'langsaks' oraz odmianą o rękojeści dwuręcznej - 'skramasaks'. Głownie tego noża trafiają się w materiale archeologicznym, jest on też wielokrotnie zaświadczony w źródłach. Wiadomo, że niektóre drużyny Wikingów, widocznie dla podkreślenia swojej starogermanskiej tradycji, walczyły wyłącznie długimi nozami..."
Zdzisław Żygulski Junior - "Broń w dawnej Polsce"

Blad ze strony autora?

Ragnarr

witam..co do dwuręcznych broni przed XIIw to jest jeszcze kwestia znaleziska tzw. pałasza z Płocka i źródeł podanych w opisie znaleziska..jeśli ktoś by chciał mam to na dysku w pdf i mogę na maila podesłać..jest tam wzmianka o wikińskiej broni jednosiecznej z długą rękojeścią wg książki her H Seitz'a "Blankwaffen" 1965 ryc. 51a-b, sam pałasz podobno przy długości prawie 85 cm ma ponad 14 cm trzon rękojeści który wg autorów najprawdopodobniej nie jest kompletny (ułamany) a i jeszcze cos..jest tam wzmianka o broni zwanej "hepti", wie ktos co to jest?? bo nigdzie nie moge znalezc..a i jakby ktos mial ta ksiazke "Blankwaffen" w pdf to poprosilbym o podzielenie sie:)..w sprawie plikow prosze pisac na meila vikingos@o2.pl
Razoslaw
CYTAT
Jak wiadomo od sarmacko-huńskich mieczy wywodzą się wczesnośredniowieczne miecze europejskie – bo przecież nie od rzymskiego gladiusa czy greckiego kopis.
Pytanie nieco poniewczasie... ale skąd to wiadomo? Czy aby nie należało wskazać tu raczej na spathę?
Znicz
 < ale skąd to wiadomo? Czy aby nie należało wskazać tu raczej na spathę? >

Miecz Childeryka Merowinga z 5 wieku, króla germańskiego.  Wykazuje cechy typowe dla mieczy huno-sarmackich a nie rzymskich. Okres Wędrówki  Ludów rozpoczął odejście od hellenistyczno-rzymskich wzorów uzbrojenia na rzecz  wzorów barbarzyńskich w Europie. 

Pozdrawiam Znicz

chugon1
A ja mam pytanie: czy mógłbym się wzorować na tym langsaxie (załącznik), gdy będę robić sobie własnego??? Wymiary: dł. całkowita-67cm; dł. ostrza-52cm; szer. ostrza-3cm; grubość ostrza-4mm; waga-430g(jeżeli dobrze wywnioskowałem, bo tekst jest po hiszpańsku... bum.gif )
Kucyzim
CYTAT(chugon1 @ 17:13 22.06.2011) *
A ja mam pytanie: czy mógłbym się wzorować na tym langsaxie (załącznik), gdy będę robić sobie własnego??? Wymiary: dł. całkowita-67cm; dł. ostrza-52cm; szer. ostrza-3cm; grubość ostrza-4mm; waga-430g(jeżeli dobrze wywnioskowałem, bo tekst jest po hiszpańsku... bum.gif )

Zadajesz pytanie w nieodpowiednim miejscu!! Mógłbyś się wzorować, nikt Ci nie zabrania. Chyba, że chcesz odtwarzać Słowianina bigsmile2.gif. Z takim lansaxem to byś nie pobiegał na takich imprezach.
chugon1
No więc jest to historyczne, jak na wczesnego Bałta(ew. wikinga)? A w ogóle to wydaje mi się, że Słowianie zapożyczyli niektóre elementy uzbrojenia wikińskiego, nie??? Jeżeli tak to dla Słowian też by się nadał... (chyba szczerba.gif ). No ale nie wiem( nie znalazłem żadnego dowodu na moją tezę icon_rolleyes.gif ). Mógłby ktoś jasno oznajmić, i oprzeć o ew. dowody, jak ten langsax powinien wyglądać (mile byłaby widziana ikonografia jakaś bigsmile2.gif ) A i ściągnąłem sobie książkę Żygulskiego... A tu brakuje mi całego rozdziału o nożach bojowych dunno.gif . Miałby ktoś linka skąd ściągnąć pełną książkę???
Czcibor
Książka Żygulskiego jest do wyrwania na allegro za groszę...

Dla wikingersów tych słowiańskich i bizantyjskich oraz ruskich prezentowany przez Ciebie saks pasuje jak ulał. Pozostali zajmują się rekonstrukcją zabytków z określonego miejsca, czasu i warunków.
Zastanów się czego szukasz.
chugon1
Czciborze, masz racje... Ja też bym chciał zrobić sobie replikę na podstawie jakiegoś udokumentowanego znaleziska, ale niestety nie mogę znaleźć żadnych zdjęć ani ikonografii dunno.gif Jakbyś miał jakieś linki do stron to byłbym wdzięczny bigsmile2.gif
Czcibor
Peirce czy Peterson. Zacznij od podstawowej literatury.

Znalezienie w googlach zwymiarowanego noża to też kwestia 2 minut, np:
http://forums.dfoggknives.com/index.php?showtopic=15369
I odpowiedź o egzemplarzu z Sztokholmu.

To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.