Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [Inne] Najlepsi wykonawcy muzyki dawnej
FREHA > Ogólne kategorie (bez podziału na epoki) > Muzyka dawna, tańce i pieśni
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
Radowan
Witam smile.gif Jakie zespoły wg Was są najlepsze w odtwarzaniu muzyki średniowiecznej? I co myślicie o przeróbkach tpu "Era"?

Pax:)
Joanna
Jeśli chodzi o polskie zespoły to wg. mnie - Decameron.

A Era ma jaki kolwiek związek z muzyka dawną???

pozdrawiam
Radowan
No ma.. Ameno to przerobiony jakiś gregoriański horał? Może się myle, nie wiem...
Agata Witkowska
W wykonawstwie muzyki dawnej można, moim zdaniem, wyróżnić dwa podstawowe nurty: klasyczny i (co jest logiczne) nieklasyczny.Pierwszy to takie zespoły jak np. Ars Nova, Jordi Savall ze swoimi zespołami (np. Hesperion XX), Unicorn. Można go scharakteryzowac pokrótce jako dążenie do wiernego rekonstruowania tego jak grano przed wiekami, w oparciu o różne archiwalia, wykopaliska etc. Drugi nurt podchodzi do sprawy w sposób luzacki, wykorzystuje np. współczesne instrumenty,nie stroni od czysto rock 'n' rollowej ekspresji. Przykłady: Stary Olsa, Odpust Zupełny, Corvus Corax z ich wcześniejszego okresu,Blackmore's Night.
I te kapele mogę z czystym sumieniem polecić.
Pozdrawiam
salieri
Witam wszyskich forumowiczów serdecznie!Jestem nowym zrejestrowanym i muszę powiedzieć że aż serce rośnie jak widze ile jest ludzi zainteresowanych historią w naprawde pełnym tego słowa znaczeniu. smile.gif Mnie samego najbardziej fascynuje....hmm....tak naprawde to wiele okresów:kolonializm,Azja środkowa,tatarzy,średniowiecze również...w zależności od nastroju.Staram się mieć styczność z historią oczywiście również poza książkowo smile.gif Zbieram monety ze świata(kolonie bryt. ,II wojna światowa i in.) ale piszę ten post głównie ze względu na muzykę dawna,co uważam za naprawde zywe i rozwijające sie wciąż świadectwo minionych stuleci.Mam do Was zasadnicze pytanie,a mianowicie:jakie zespoły mi polecacie?Jakie płyty?Uwielbiam szczególnie muzykę średniowicza,niektórzzy zaliczają do muz. dawnej,również Barok jednak mi chodzi raczej o X-XV wiek.Znam Ars Novę oczywiście,Dekameron,mam płytę z muzyką średniowiecznej Hiszpanii,hymny rodem z Bizancjum ze świętej Góry Athos,muzykę z wypraw krzyżowych.Co jeszcze jest godne polecenia.Bardzo lubie kontratenory,gdyż brzmią naprawde średniowiecznie,a dziś nie słyszy sie ich tak cząsto,skoczne tańce dworskie,chorały gregoriańskie.Mam też pytanię o muzykę Wikingów(ale nie folk-metal).Kto naprawde stara się dojść do żródeł tej jakże mało dziś udokumentowanej muzyki?I znowu czy znacie jakąś płytę-podstawę,płytę-matkę.smile.gif Pozdrawiam!
Ptack
Agatko, pominęłaś megapotęgę muzyki neodawnej - Medieval Dudes!!!

przykro aż się robi.

PS, szykuje się reaktywacja, ale nie chcę zapeszyć. Ale na Mikołajach Folkowych chyba zagramy po 2 latach przerwy ;)
Joanna
Witam

CYTAT
niektórzzy zaliczają do muz. dawnej,również Barok

Do muzyki dawnej zalicza się średniowiecze, renesans i barok z czego ten ostatni okres jest najbardziej rozpowszechniony bo najwięcej się z niego zachowało i uważam że jest tak samo piekny jak i inne okresy w muzyce dawnej tylko że po prostu inny. Występują tam inne, a raczej "zmodyfikowane" instrumenty, nieco inne formy wyrazu i cała masa ozdobników smile.gif .
Co do zespołów to bardzo polecam polski zespół Lege Artis, oczywiście Ars Nove pana Urbaniaka (wszystkie płyty - od średniowiecza do renesansu); Open Folku -Branle i Bretonstone (to też muzyka dawna na kopiach instrumentów dawnych tylko interpretowana "z polotem" smile.gif ).

CYTAT
Jordi Savall ze swoimi zespołami (np. Hesperion XX), Unicorn

także polecam - zwłaszcza płytę Unicorna - Carmina Burana.

z renesansu moje ulubione to:
Philip Pickett i New London Consort - wszystkie płyty (gł. Praetorius- Terpsichore i Danserie - Susato) - ogromne instrumentarium, świetna interpretacja i takowe wykonanie. A należy dodać że w epoce renesansu powstało najwięcej różnorodnych instrumentów, szukano nowych brzmień i niektóre naprawdę zadziwiająsmile.gif.

płytka pt. Terpsichore z wydawnictwa Archiv- zawiera utwory od średniowiecza do baroku, jest wersja 1 i 2 płytkowa:)

zespół Piffaro i płytka A flemish Feast
Jak ktoś lubi wokalne polecam zepół Il Canto Cezarego Szyfmana, King Singersów.

Poza tym jest cała masa przeróżnych zespołów zagranicznych dostępnych w sklepach internetowych.W Polsce całe szczęście powstają nowe grupy i to całkiem dobre. Niektóre nagrają kasetę czy płytkę i się rozpadają a muzycy dogadują się z innymi z branży i tworzą nowe dlatego czasem trudno dostać starsze nagrania takowych.

Jednym słowem cokolwiek znajdziecie w sklepie muzycznym czy przegracie od kogoś będzie już dobre smile.gif pozostaje tylko ocena wykonaia i "słuchalnośi":) . Bo szmiry tez sie zdazają. bum.gif

Pozdrawiam i owocnych poszukiwań
Niegosława
Radowan, pytałeś o odtwarzanie muzyki średniowiecznej...
Są właśnie takie zespoły jak: Stary Olsa, ale jest też Stara Lipa smile.gif, jest Drewo, jest Kulgrinda, Orkiestra św. Mikołaja (chociaż może nie jest to takie średniowieczne, jak miałeś na myśli zadając pytanie o zespoły), moze to też nienajlepszy przykład, ale pierwszy album zespołu "Skyforger" też jest do przyjęcia. Na razie nic innego nie przychodzi mi do głowy....

Ja najbardziej lubię Drewo i polecam każdemu. Dlaczego? To już kwestia gustu...

Jest też taki jeden zespół z Francji, ale to już nie jest muzyka taka dokładnie średniowieczna, za to ma niesamowity klimat... polecam, posłuchajcie- Stille Volk. Moim zdaniem są świetni. Sa cztery albumy "Hantaoma", "Ex-uvies" ( z gitarami elektrycznymi), "Satyre Cornu" i "Maudat". Jeśli ktoś zna ten zespół, chętnie zapoznam się z jego opinią na jego temat.
salieri
Dziękuje Joanno za bardzo wyczerpującą odpowiedz! smile.gif Jeszcze jakby ktoś wiedział co z tą muzyką wikingów to byłbym wdzięczny.
Joanna
Z baroku bardzo pilecam G. P. Telemanna - jak dla mnie geniusz!!
Solitaire
No i jeszcze Ars Cantus Tomasza Dobrzańskiego... cudnych mają chórzystów. smile.gif
Agata Witkowska
Witam,
być może wsadze kij w mrowisko - ale ja nie lubię Ars Novy.Mam ich kilka płyt, i wymieniłam ten zespół, bo nie wypada go nie znać, ale IMHO w ich grze, jak dla mnie, jest za dużo naukowego podejścia, takiego jakiegoś sztywniactwa, a za mało polotu. Czasami silą się na luz, ale im to nie bardzo wychodzi (np. kawałek "Breve Regnum" z płyty "Muzyka Jagiellonów"). Słuchając innych kapel jakoś nie mam takiego wrażenia.
Ptacku - Mikołajki czekają!
Pozdrawiam blinkie.gif
salieri
hmmm...a co sądzicie o czymś takim jak "Espana antigua"? Właśnie Savalla...dobre to to?Słyszał ktoś?
salieri
Jeszcze jedno...a znacie jakąs płytkę skoczną dosyć..tańce jakieś,taka jasna strona tego ziemskiego padołu średniowiecznego czy renesansowego ? smile.gif
Radowan
Hehe smile.gif Dzięki za odpowiedzi. Właściwie to ze swej strony po tym wszytkim co napisaliście mogę jesczze tylko dołożyć Fidelius - zespół chyba niemiecki choć nie dam sobie ręki uciąc że nie Skandynawski.

Mam też pytanie o festiwal muzyki dawnej w Starym Sączu. Są jeszcze jakieś inne podobne festiwale? W zeszłym już roku miałem okazję na nim być i w sumie nie mogę powiedzieć bo grali ( właściiwe śpiewali chórzyści ) pięknie.

Joanna
Witam!

Co do Ars Novy to jak dla mnie ich podejście jest bardzo dobre, istrumentarium to kopie historycznych instrumentów, nuty z zachowanych źródeł, wykonanie wedłóg traktatów i możliwości instumentów, pozatym nie wszystkie utwory da sie zagrać czy opracować tak by łatwo wpadały w ucho i podrywały z miejsca. Po prostu są rózne kawałki, grane były w różnych sytuacjach i nie zawsze do tańca, inaczej grało sie w karczmie a inaczej na dworze czy kościele.
Teraz dużo zespołów stara sie opracowywać muzyke dawną "pod publiczke" żeby łatwiej sprzedać płytke, wybierają utwory skoczne i miłe dla ucha ignorując te które nie pasują do ich konwencji, czyli całą mase ciekawych kawałków bo te "szlagiery" stanowią dużo mniej niż połowę całości.
Całe szczęście tych idących na łatwizne jest mniej choć są one lepiej znane.
Mnie już szczerze mówiąc denerwuje słuchanie kolejnego zespołu z takim samym programem tylko troche inaczej opracowanym.

Co do festiwali:

7 lutego 2005 rozpoczyna się w Kaliszu XXVII Ogólnopolski Festiwal Kameralnych Zespołów muzyki dawnej Schola Cantorum 2005 swoje umiejętnośni na przesłuchaniach zaprezętują zespoły młodzieżowe z całej Polski, przesłuchania będą trwały 2 ewentulanie 3 dni (zależy od liczby zespołów) oceniać ich będą eksperci w tej dziedzinie m.in. Tomasz Dobrzański, Agata Sapiecha, Marcin Bornus-Szczyciński Romana Agnel (taniec).
W piątek odbędzie sie koncert galowy- wystąpią najleprze zespoły i zostaną uroczyście rozdane nagrody.
Przesłuchaniom będą towarzyszyć liczne koncetry w Kaliszu i okolicznych miasteczkach, wystawy prac inspirowanych muzyką dawną, seminaria (każdego roku inny temat) i miejmy nadzieje kolejne przedstawienie Baletu Dworskiego Ardente Sole. smile.gif

ZAPRASZAM

Pozdrawiam smile.gif
Agata Witkowska
Droga Joanno, odnoszę wrażenie że opatrznie zrozumiałaś sens mojej wypowiedzi. Nie mam pretensji do Ars Novy o to, że grają na kopiach starych instrumentów, wykorzystuja dawne nuty etc. Nie o to chodzi, bo to akurat jest u nich, jak i u innych kapel, jak najbardziej w porządku. Nie szukam także muzyki prostej w odbiorze, bo gdybym jej szukała to byłabym fanką Britney Spears maniac.gif Chodzi mi o coś innego - słuchając ich płyt, mam wrażenie że obcuję z naukowym preparatem, czymś w rodzaju motyla na szpilce. Czynnik badawczy, rekonstrukcyjny wyparł tu wszelką emocjonalność... Nic nie poradzę, że mam takie wrażenie.
Ale to w koncu kwestia mojego indywidualnego odczucia.
Pozdrawiam
icon_wink.gif
Odetta
Ja osobiscie moge polecic Estampie , moze ich muzyka nie jest wierna kopia zapisow nutowych..ale .ludzie graja na zrekonstruowanych instrumentach , czyba wszyscy skonczyli jakies studia muzyczne.
A co do wczesniejszej wzmianki apropos Fideliusa..to juz bys reki nie mial ( to do Radowana ) bo sa z Niemiec ich siedziba zanjduje sie w Jenie.Ale ich granie mnie jakos nie przekonuje...
Jesli cos z klimatow wikinskich i do tego rekonstrukcji to proponuje Krauke i Sequetnie ( z czego ten drugi zespol odwazyl sie wykonac spiewana wersje Eddy w jezyku staroislandzkim) i plyte Savrta jordens saang(lub a z koleczkiem)Per-Ulf Allmo i Styrbjörn Bergelt , ktora niestety nie jest u nas do dostania.
Radowan
Odetto dzięki za pprawienie ;) Mówiłem że ręki uciąc sobie nie dam smile.gif

O estampie nie słyszłem. Znasz jakieś strony z których możnaby ściągnąć jakieś ich kawałki?? Czy opierać się na strym, dobrym p2p w którym nigdy nie ma nic poza "ameno" ery...

Odetta
No jasne ze zanm strony dyskografie tez posiadam wejdz poprostu na www.estampie.de
w dziale dyskografia przy kazdej plycie sa mp3 do przesluchania.Polecam Palastinalied.
Radowan
Dzięki wielkie smile.gif
Tubular_bell
a wogóle skąd wiemy jaka była naprawdę muzyka dawna, np. w starożytności ??
Przecież takie opisy np. Horacego w stylu skoczna wesoła, nie wystarczą...
A nawet skąd wiemy jaka była w średniowieczy dajmy na to XIII wiek ???

Pozdrawiam
Grzegorz
Vislav
CYTAT(Tubular_bell)
a wogóle skąd wiemy jaka była naprawdę muzyka dawna, np. w starożytności ??  
Przecież takie opisy np. Horacego w stylu skoczna wesoła, nie wystarczą...
A nawet skąd wiemy jaka była w średniowieczy dajmy na to XIII wiek ???

Pozdrawiam
Grzegorz

Witam ciekawy materiał na ten temat The Songs of the Vikings. Można powiedzieć, że wiedza jest "wtórna" - bardzo często na zasadzie analogii i odtwarzana z fragmentów.

Zresztą dotyczy to większości odtwarzanych zakresów m.in. wczesnego średniowiecza jak strój, uzbrojenie, wyposażenie - gdzie ilość znalezisk jest bardzo mała w stosunku do występujących naprawdę w tamtych czasach. W wielu przypadkach odtwórstwa mamy do czynienia z kanonami, czy ustalonymi poglądami, a nie obiektywną prawdą.
Radowan
Hmm... no dobre pytanie. Vislav mądrze odpowiedział. Wydaje mi się że gdzieś na wsiach muzyka dawna ewoluowała. Muzyka dworska również była znana, bo mistrzowie przekazywali uczniom swoją wiedzę itd aż do czasów bardziej "cywilizowanych" gdzie już zaisywano nuty. Poza tym chyba śwpiew kościelny też zbyt wiele nie ewoluował. Księża do dzisiaj używają nut gregoriańskich ( takich "diamentów" w czterolinii )

No i chyba metodą skojarzania faktów i szperania po wsiach i innych zakamarkach można ta muzykę badać.

Joanna
Witam!

Odtwórstwo muzyki dawnej nie jest takie trudne jak się wydaje - mamy zachowane istrumenty, zapisy nutowe, opisy... wystarczy wziąść instrument i zagrać nuty, popracować nad ich interpretacją w zależności od chrakteru utworu i już smile.gif .
Może troche to uprosciłam ale tak to widze i znam z doświadczenia, pozatym czy mogły zajść jakieś znaczące zmiany przez te 500 lat?? Pomysłowość ludzka się nie zmieniła.

Pozatym muzyka dawna zmieniała się cały czas poprzez lata - od średniowecza do baroku, w każdej epoce była nieco inna, aż do obecnej muzyki klasycznej w którą przeszła muzyka dworska itd.

pozdrawiam smile.gif
Radowan
Joanno, a jakie są źródła w których są takie nuty???

Ewoluje do dzisiaj smile.gif "Ameno" to też chorał gregoriański :D

A w jakim grasz zespole Joanno? smile.gif Jeśli napisałaś wcześniej - wybacz, przeoczyłem smile.gif

Tubular_bell
No czy ja wiem ?
Zauważ że w XX wieku, muzyka zmieniła się drastycznie w przeciągu 50 lat !
A pozatym czy do okresów wczesnego średniowiecza, czy starożytności mamy nuty ??
Ja przynajmniej się nie spotkałem...
Joanna
Witam!

No coż czasy współczesne i tak samo muzyka współczwesna to zupełnie inna bajka, mimo to współcześni kompozytorzy muzyki klasycznej trzymaja się pewnych niezmiennych regół.

Muzyka dawna jeszcze raz powtarzam obejmuje średniowiecze,ale mniej więcej od XI- XIIw kiedy powstały pierwsze zapisy melodii, renesans i barok. Muzyka starożytna czy wczesnośredniowieczna - której zapisów nie posiadamy bo po prostu ich nie czyniono- nie jest uważana jako taka za muzyke dawną. Oczywiście nie mówie że nie można tak tego nazywać, ale ja tak to widze.
Muzyk, a przynajmniej wszyscy specjaliści z którymi miałam okazje sie spotkać, za muzyke dawną uznaje średniowiecze, renesans, barok.

Co do muzyki skandynawskiej - nie moge sie wypowiedzieć bo ie miałam z tym styczności.

Co do źródeł to jest ich wbrew pozorom dosyć wiele. Obowiązuje zasada - im pózniej tym więcej zachowanych zapisów. I będą to np. rękopisy (np. Rękopis Połocki), cantionały (tu głównie muzyka sakralna), tabulatury (lutniowe, organowe np. tabulatura Jana z Lublina czy Mikołaja z Radomia), czy traktaty np. traktat Hieronima z Moraw, traktaty taneczne np. Th. Arbeau gdzie jest podana muzyka do tańców.
Te źródła sa oczywiście opracowywane przez muzyków czy też wydawane jako faxymilia, ja osobiscie korzystam z opracowań.
Oryginały są przechowywane w bibliotekach narodowych w całej Europie głównie na zachodzie.

Ameno - to nie ewolucja tylko przeróbka.

A mój zespół podany jest w opisie smile.gif .

Pozdrawiam

ps. w końcu jakaś fajna dyskusja od paru miesiący w tym temacie smile.gif
Agata Witkowska
Wydaje mi sie, ze akurat przykład tego, co sie stało w XX wieku, jest nietrafiony, ponieważ wtedy doszły doi głosu wpływy muzyki pozaeuropejskiej, gdy tymczasem, w przeszłości wszystko kisiło się jednak we własnym sosie. O tym, jak bardzo zmienia się postrzeganie muzyki, można sie przekonac słuchajac przedwojennych interpretacji np. Chopina czy Vivaldiego. Ja nie znam się na klasyce jakoś rewelacyjnie, ale różnica jest odczuwalna i dla mnie. Wszystkiego nie da się zapisać w nutach.
Buzi tongue.gif
Radowan
O dobre stwierdzenie - wszystkiego nie da się zapisać w nutach:)

Ale Ameno to też pewien rodzaj "ewolucji" - bo wyewoluowało to właśnie z mieszanki średniowiecznej muzyki i współczesnych brzmień. To nie jest ewolucja?

Hmm... zauważmy też, że muzyka była obecna zawsze. Od najdawniejszych czasów ludzie śpiewali. Najstarszym przykładem są Psalmy - też śpiewane. Ciekaw jestem czy muzyka do nich ( śpiewana przez Żydów ) tak bardzo wyewoluowała? I w jakim to poszło kieruku. Moglibyśmy wtedy przez analogię zastanowić się jak ewoluowała muzyka średniowieczna. Heh - to abstrakcja smile.gif ale co tam ;)

Też myślę, że XX wiek przyniósł zbyt wiele rewolucji we wszytkim aby porównywac go do wcześniejszych.

Muzyka dworska na serio dała poczatek muzyce klasycznej? Hmm... przecież dworska muzyka była wesoła, skoczna i wogóle miła dla ucha słuchających. Żywa... a muzyki poważnej nie trawię osobiście. Wydaje mi się dziwne że aż taką metamorfozę muzyka dworska przeszła...

I odbiegając nieco od tematu - co sądzicie o właśnie "Ameno". wg mnie to świetna sprawa. Choć oczywiście nie można nazwać tego muzyką "dawną" ale mimo to baardzo mi sie podoba. A Wam?

Pax vobiscum smile.gif
Tubular_bell
Wiesz, pewnie się mylę, ale mi osobiście muzyka dworska kojarzy się z dumnymi poważnymi tańcami, a nie skocznymi melodyjkami. Jakoś tak mi się wydaje że takie skoczne melodyjki królowały u niższych warstw społecznych, choć ich pochodzenia nie można wykluczyć i na dwoarch.

Co do Ameno smile.gif fajny mi się podoba...
Niegosława
Chyba lubisz bardzo to Ameno, Radowan, bo je tak męczysz od dłuższego czasu... ;) Szczerze powiem, że mi Ameno się nie podoba. Nie lubię takiego śpiewu w połaczeniu z taką muzyką. Dla mnie jest to trochę "za płytkie". Bez urazy oczywiście, takie jest moje zdanie.

Nie bardzo orientuję się o jakiej muzyce teraz rozmawiacie, bo pojawiają się różne komentarze. Barok? Średniowiecze?

Jeśli chodzi o takie spokojne, refleksyjne i smutne utwory to ja właśnie spotkałam się z nią w tych niższych warstwach.
Przykładem jest Drewo "dziwna na tym świecie".
Na fresze nie można chyba załączać mp3, przynajmniej nie umiem tego zrobić. Jeśli macie czas i ochotę zapraszam do znalezienia i posłuchania.

Pozdrawiam
Joanna
Witam!

Polecam poczytać jaką kolwiek książke na temat historii muzyki jesli ktoś jest tym naprawde zainteresowany, da to na pewno szerszy pogląd na muzyke dawną niż te dyskusje tu prowadzone.

pozdrowienia
Ania Żuk
Albo posłuchania muzyki do tańców....... Na pewno zmieni to przekonania niektórych osob smile.gif

Z resztą- wystarczy przeczytać podpis Blondiego icon_wink.gif
Słowianka
Co do braku wpływów pozaeuropejskich w muzyce dawnej nie do końca bym się zgodziła. Szczególnie że już w VIII wieku mamy na Półwyspie Iberyjskim Arabów, którzy nie wpadli na chwilę a wręcz zostali na dłużej(w Hiszpanii do XVwieku, w Portugalii do 13 wieku). Muzyka sefardyjska. Potem odkrycia geograficzne już od początków 15 wieku. Są wpływy. Owszem, nie we wszystkich krajach równie silne, nie tak silne jak dzisiaj, ale są.
Piotr Łuniewski
Witam!

Ja osobiscie bardzo lubię i polecam takie zespoły jak Dekameron,Pressus,Alienor,The Newberry Consort i takie jak Drolls, Open Folk.

Małe pytanie do Agaty. Czy Blackmore's Night to grupa Ritchiego Blackmoora, gitarzysty Deep Purple?

Piotr.

Ps. Joanno, kiedy znów zagramy?
Solitaire
CYTAT(Piotr Łuniewski)
Czy Blackmore's Night to grupa Ritchiego Blackmoora, gitarzysty Deep Purple?

Tak. smile.gif
Radowan
A jakiej muzyki słuchacie poza średniowieczną????

Tak dla podtrzymania tematu zadałem o pytanie... nie wpowiem, z ciekawości też :D

Anuszka
witam!
Chciałabym wszystkim zainteresowanym i nie tylko smile.gif polecic płytke z muzyka Hildegardy z Bingen zespołu SEQEUNTIA pt ,,Ordo virtutum".To była moja pierwsza płytka z muzyka sredniowieczna w mojej kolekcji i zrobiła na mnie przeogromne wrazenie, własciwie po właczeniu jej poraziła mnie do tego stopnia,ze miałam autentyczne dreszcze,słuchajac tego cudownego brzmienia kobiecych głosow,ulatujacych niemal do nieba... smile.gif Do dzis jest moja ulubioną i goraco kazdemu ja polecam.Jest to chorał gregorianski wykonywany bardzo, hm,paradoksalnie dla tego gatunku ,emocjonalnie...Najlepiej właczyc ta płytkę,zapalic swiece i średniowieczny klimat jak w banku,Ja tak robie czesto i zaprawde jest cudownie!

Pozdrawiam
Vermis
CYTAT
A jakiej muzyki słuchacie poza średniowieczną????

Taki temat już był, nawet z ankietą i na sześć stron:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=5711

pozdrawiam

Robak czyli Bianka
Radowan
AAA faktycznie smile.gif Dziękuję smile.gif
Szkot
CYTAT(Anuszka)
Najlepiej właczyc ta płytkę,zapalic swiece i średniowieczny klimat jak w banku,Ja tak robie czesto i zaprawde jest cudownie!

Zapomniałaś napisać, że jeszcze ja obok Ciebie wtedy siedzę i miziam Ci plecki bigsmile2.gif icon_mrgreen.gif smile.gif cool.gif icon_wink.gif
Scandicus
Nie padły jeszcze tutaj nazwy włoskich zespołów La Reverdie i Micrologus. Grają PORYWAJĄCO! Zwłaszcza daje się to odczuć na koncertach. Dzięki nim muzyka sprzed 700 lat jest wciąż żywa i to nie ważne, czy śpiewaja laudy, czy Cantigas, czy nawet chorał. Oczywiście są to wykonania poparte badaniami muzykologicznymi co bardzo cenię. Dla mnie są wzorem grania koncertów.
Travers
Witam!
A ja chciałbym wszystkim gorąco polecić pewien zespół (nie wiem czy słyszeliście... ?). Podaje link do stronki na której można sobie posłuchać wybranych utworów (długo się ładują, ale warto poczekać smile.gif )
Stary Olsa
Pozdrawiam
Agata Witkowska
Jeszcze chciałabym ustosunkować się do kwestii muzyka dworska - muzyka poważna. Ktoś, kto wczesniej napisał że ta pierwsza kojarzy mu się z czymś poważnym i dostojnym, bardzo się pomylił. Zasadnicza różnica pomiędzy muzyką dworską, a tą, uprawianą przez niższe warstwy, polegała na tym, że muzyka i tańce na dworach rządziły się określonymi regułami, tańce składały sie z wielu skomplikowanych kroków i układów, podczas gdy na wsi grano głośno, hałaśliwie, nierzadko na źle strojonych instrumentach, a każdy tańczył jak chciał. Do przełomu XVI/XVII wieku wiejski taniec w sztuce północnej ( w ramach większej całości - ludowego festynu) był synonimem bałaganu i rozpusty - patrz załącznik.
Muzyka dawna i klasyczna to jedno i to samo - jeszcze w XIX wieku kompozytorzy byli utrzymywani przez władców, co dopiero wczesniej. Radowan, nie pisz że nie trawisz muzyki klasycznej, bo mi się nóż w kieszeni otwiera. Po prostu jej nie znasz. Zaręczam, że tam kazdy moze znaleźć coś dla siebie.
leera69
CYTAT(Scandicus)
Nie padły jeszcze tutaj nazwy włoskich zespołów La Reverdie i Micrologus. Grają PORYWAJĄCO! Zwłaszcza daje się to odczuć na koncertach. Dzięki nim muzyka sprzed 700 lat jest wciąż żywa i to nie ważne, czy śpiewaja laudy, czy Cantigas, czy nawet chorał. Oczywiście są to wykonania poparte badaniami muzykologicznymi co bardzo cenię. Dla mnie są wzorem grania koncertów.

Tak...Zespół Muzyki Dawnej "MIcrologus" jest wzorem do naśladowania dla wielu młodych artystów...byłam na ich jednych koncercie...było to zjawisko oszałamiająco pozytywne yes.gif ..od tamtej chwili mam troszkę ich dyskografii smile.gif ...NAPRAWDĘ, WARTO POSŁUCHAĆ!! bigsmile2.gif

Inne fajne zespoły zagraniczne:
"Musica Vocantium" - z CZech
"Ostinato" - muzyka strunowa
"Andaro" - roszq mocna!
"Words" - coś jak Era

Pozytyw. zespoły polskie:
"Rocal Fuza" - nic ująć! tongue.gif
"Pro Musica Antiqua" - obecnie nasz zespół z nimi współpracuje! icon_wink.gif
"Bianco Fiore" - często uczestniczą na tych samych konkursach co my!smile.gif
"Voci Unite" - bardzo fajny zespolik yes.gif
....................

A co do muzyki dawnej...nie powinno sie jej zaliczać do Klasycznej (najwyżej Barok!) icon_neutral.gif
100krotka
Pro Musica Antiqua to nasza "starsza rodzinka" ;)

Hesperion XXI, Ensemble Unicorn (ich koncerty teraz będą podczas Wratislavia Cantans)
a także Micrologus, Accordone,Ensemble Accentus
100krotka
CYTAT(Agata Witkowska)
Muzyka dawna i klasyczna to jedno i to samo - jeszcze w XIX wieku kompozytorzy byli utrzymywani przez władców, co dopiero wczesniej.

to nie jest to samo...może pod względem dotacji,ale nie na każdej płaszczyźnie!
to przecież różne instrumenty, różna harmonia, utwory, składy zespołów/orkiestr...
Scandicus
Rodzi się tutaj niepotrzebny spór o słowa. Po prostu przyjęło się rózróżnienie na muzyką klasyczną (poważną) i rozrywkową. Rzućcie okiem na próbę definicji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzyka_klasyczna

Mianem "muzyka dawna" określa się literaturę muzyczną do ok. połowy XVIIw. (do Baroku włącznie).

Barbara Thornton powiedziała kiedyś, że każda muzyka jest w pewnym sensie muzyką dawną.
Zadaniem odtwórcy jest przywrócenie pewnej idei - chwili obecnej. Enri Michaux w eseju "O muzyce" rozważa byt-niebyt muzyki. Rodzi się ona w głowie kompozytora, czy istniała zawsze jako pewna idea? Istnieje ona tylko gdy brzmi i powraca do niebytu w ciszy?
Na pewno zadaje sobie te pytania każdy, kto odtwarza muzykę i przywraca ją życiu - nieważne, czy jest to Lutosławski, Bach, czy Dufay.
W tym sensie spór o muzykę dawną, klasyczną, nową, starą i Bóg wie jeszcze jaką, moim zdaniem schodzi na plan dalszy.
MagE
A nikt nie powie o Madieval Babes ??
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.