Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [Ogólne]Lubczyk-prawda czy mit?
FREHA > Ogólne kategorie (bez podziału na epoki) > Kuchnia
Reyki
Jestem ciekaw co będziecie w stanie napisac o tej wdzięcznej roślince.
Co myślicie o zastosowaniu lubczyku?
Czy "mityczne" dzialanie zawiera choć kroplę prawdy?
Draegg
no nie wiem ...

Na grunwie '99 i '01 Jednoosobowa Grupa Dywersyjna "Woleczek" czyji ja
pakowala lubczyk do chyba kazdej zupy w obozowisku XIII-tej Wolnej.

: ))

Przyrostu populacji nie zauwazylem... nadpobudliwosci rowniez
(chyba ze przyjalem niewlasciwe zalozenia odnosnie normy statystycznej).

... ale za to jaki aromat! Palce lizac !
... hmm ....

---
pazdrawliaju
draegg czyli smaug
Radek
Wspólcześnie potwierdzono a w zasadzie stwierdzono następujące działanie lubczyka: moczopędne, , pobudzające wydzielanie soku żołądkowego,przeciwskurczowe oraz uspokajające, nie zapominajmy jednak co potrafi uczynić siła sugestii, do dziś prawie kazdy na słwo lubczyk reaguje jak na ziołową viagrę:-)
Oprócz zastosowania medycznego lubczyk spotkać możemy w wielu produktach spożywczych: kostki bulionowe,wędlinki, maggi, naleweczki rozmaite (mniam), oraz serki topione:-)

Wypróbowałem takze sposób z wykorzystaniem przekrojonej łodygi (niegdyś stosowane) jako słomki do picia, stosowanej w przypadku chorób gardełka, niestety na mnie nie podziałało:-(

Pozdrawiam
Tillia
Hmmmmm - wielce magiczna roślinka
o swoich mozliwościach XVII-wieczne czarownice-zielarki przechwalały sie tak (pewnie miały na mysli także i lubczyk często używany do takich praktyk)
__ Dziewki umiem porządnie do młodzienców zwodzić,
__ Uczynię co nie bedzie nigdy dzieci rodzić.
__ Zamąż nigdy nie pójdziecie, której ja chce zgoła,
__ Uczynię to prędko, bo mam takie zioła

Anonim, 1614r
happy.gif Uszczknięta gałązka lubczyku wpięta we włosy bądź przyczepiona do sukni w dniu zaręczyn i wesela niezawodnie miała przynieść młodej parze szczęście. Powodzenie w miłości miał zapewnic lubczyk dodany do pierwszej po urodzeniu kapieli - ale tylko dziewczynkom! o męskich potomkach nie ma żadnych wzmian w przekazach - widac na te płeć lubczyk działa tylko....moczopędnie
O lubczyku krążyła legenda, iż wykopany 1 października o 6 rano wraz z nacią nasieniem i korzeniami, "wielkie i znamienite skutki czyni w małżeństwie, roztyrki i niezgody w nim równa"
icon_arrow.gif a to juz nie długo !!! a więc do łopat ludkowie!!
PS:w rzeczywistości jak podaje M.Treben-działanie lubczyka jako afrodyzjaku jest raczej nieznaczne... face4.gif
djdomin
Prawda!

Rosół czy insza polewka ugotowana z lubczykiem smakowitsza jest, zatem i mąz bedzie miał wiecej ochoty do igraszek. Bo mężczyźnie do serca trafia się przez żołądek, drogie dziewki.

Inszej mocy lubczyk niestety nie posiada.
Nat
[quote]Kaligula podobno oszalał i zmarł po degustacji nalewki z lubczyka. Czy tak silny jest to napój, czy Kaligula był tak delikatny - nie wiadomo. Nalewka na lubczyku to chyba najbardziej znany afrodyzjak, a wszelkie zioła potęgujące afekt (nasięźrzał, nietotę, firletkę pierzastą czy przywrót) zwą lubczykami lub lubystkami.  

Lubczyk ogrodowy ma charakterystyczne żółte kwiaty, ale wszystkie części rośliny wydzielają po dotknięciu słodkawy zapach. Do przyprawiania potrawy najlepiej nadają się młode, jasnozielone liście, a największe właściwości "sercowe" mają korzenie i nasiona. [/quote]

http://kobieta.gazeta.pl/kuchnia/1,54682,671669.html

jest tam jeszcze przepis na "miłosny napój" bigsmile2.gif : heart.gif mad.gif

[quote]Składniki:
2 łyżki świeżych nasion lubczyku, pół szklanki winiaku lub brandy
Sposób przyrządzania: Nasiona lubczyku zalewamy winiakiem lub brandy. Taką nalewkę można pić albo dodawać do innych koktajli lub napojów. [/quote]

Tylko na ile toto skuteczne? dunno.gif [/quote]
Tomasz z Łańcuta
Za panieńskich czasów moja żona też sporo lubczyku dodawała do potraw, którymi mię częstowała - no i poskutkowało bigsmile2.gif A faktycznie dodaje on smaku (a żona nadal świetnie gotuje)
Svana
Witam,

Kulinarne smaki Lubczyka sa znane od dawna, i co cieszy, ze Lubczyk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ziół/ roslin przyprawowych. Spotkałam sie z osobami, które reagowały wesołym żartem a niekiedy rumieńcem na słowo Lubczyk. W tym roku nasza koleżanka brała na Wolinie ślub. Jest słowianką, więc poprzyszywałysmy jej świeżo zerwany Lubczyk (od Wolińskich mieszkańców wyłudzony smile.gif ) w fałady sukni. Troszkę było przy tym roboty, ale robiłysmy to z wiarą w jego moc.... i co? Każda z nas tez tak pewnie zrobi na swoim ślubie... hmmm taka ponoć była bowiem tradycja, by panna młoda tak robiła. Ponoć utrzymuje pożycie małżeńskie w dobrej kondycji.. no to co... no to polecamy dalej smile.gif

Svana
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.