Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Mapy Średniowiecza
FREHA > Ogólne kategorie (bez podziału na epoki) > Literatura
eleo
Czolem!
Potrzebuje informacji o sredniowieczu ( moze to dziwne a jednak...)
Chodzi glownie o mapy ( mapy europy oraz samych panstw oraz miast jesli by byla taka mozliwosc). Oraz w szerokim zakresie sytuacje polityczna.
Z gory dziekuje.
E.
Ithil
Sprecyzuj okres historyczny. "Sredniowieze" to ponad tysiac lat, a w tym czasie granice, kultury, ect zmienialy sie jak w kalejdoskopie.
eleo
jesli chodzi o dokladniejszy okres to tak okolo 1100 do 1400 roku
Ithil
Przy takim zakresie jedyne co ci pomoze, to wycieczka do biblioteki...
I albo odgrzebanie jakiegos zbiorczego opracowania, albo przygotowanie sie na maaaase ksiazek. Bo na freha chyba nikt turbo eseju na 300 lat pisac nie zamierza bigsmile2.gif
Michał /Gwyn/ Czerep
Polecam gorąco podręcznik do historii devil.gif klasa pierwsza, zazwyczaj część druga, bo pierwsza jest o starożytności. Po zapoznaniiu się z tym wiekopomnym dziełem należy udać się do biblioteki z bibliografią wypisaną z ostatnich stron powyższego opasłego tomiszcza i zacząć czytać poważniejsze książki. Brzmi to może złośliwie i protekcjonalnie, ale naprawdę nie jest. Może ciut jadowite heart.gif Tam znajdziesz podstawowe daty i pojęcia ustrojowe. Kto, gdzie, z kim i na kogo. Wtedy można dyskutować o szczegółach i wątpliwościach. Pozdrawiam smile.gif
Gwyn
eleo
Chce napisac gre oparta na sredniowieczu i potrzebuje wiedziec jak wygladaly wowczas panstwa tak mniej wiecej z zaznaczonymi nam miastami oraz jakies wazniejsze wydarzenia ( ktos tam komus podjazd zrobil, tu wybuchla jakas drobna sprzeczka z sasiadem gdzie poleglo 200000 ludzi, etc etc.). Potrzebowal bym rowniez mapki jakis miast owczesnych. chronologicznosc nie musi byc zachowana - mapa panstwa z 1300 roku a mapa miasta z 1200 dajmy na to. Nie musi byc ta gra odwzorowana "az tak bardzo dokladnie" poniewaz dokladne odwzorowywanie sie do owczesnych miast bylo by niczym innym jak porywaniem sie z motyka na slonce.

E.
Rudy
No to najbardziej będzie ci pasował podręcznik do historii, ale o drobnej potyczce gdzie poległo 200 000 osób to nie słyszałem bigsmile2.gif a co do mapek to popytaj w bibliotece albo wśród nauczycieli histroii
Pozdr. Rudy
eleo
Jesli chodzi o nauczycieli historii to niestety troche za pozno bo jestem juz na studiacha jedyny kontakt mam nie z historia lecz histeria ( studiuje na kierunku informatyka i ekonometria...)a co do ksiazek to poputam sasiadow smile.gif powinni jakies miec a jak nie to ja poszukam u siebie dokladnie.
BoBeK
Ja proponuje podstawowa ksiazke dla kazdego entuzjasty historii. Europa N. Daviesa
Friese
brawo Bobek szczerba.gif

ps.eleo skoro to nie musi byc takie dokladne ,to czemu takich dokladnych informacji szukac?a po drugie po co sie za cos powaznego zabierac skoro "i tak nie musi byc dokladnie"?

z tego co widze,naprawde ksiazka do historii by starczyla chyba...
a co do potyczek [zapewne miedzy sasiadami o miedze bigsmile2.gif ] na 200000 osob ? to chyba w niektorych wojnach wtedy tyle nie ginelo...no,ale w koncu potyczka to nie wojna... szczerba.gif

pozdrawiam i powodzenia zycze!
Friese szczerba.gif
BoBeK
Inne ksiazki:
N. Davies - Boze Igrzysko
Historia Panstwa i Prawa - Autora nie pamietam ale jakis profesor pewnie
Prace profesora Labudy
Ksiazki z serii: Zycie codzienne (takie czerwone)
National Geographic i Discovery Civilisation
Gotfred
moze to az nadzbyt oczywiste, ale jezeli poszukujesz historycznych map panstw, to polecam ci Atlas Historyczny (np.szkolny) szczerba.gif
Kadlin
Witam!
Z tego co pamiętam to takie atlasy historyczne były wymagane w podstawówce (za moich czasów), więc możesz się popytać wśród znajomych, rodziny, sąsiadów ect. czy ktoś czegoś takowego nie ma gdzieś ukrytego. Ostatecznie można się przejśc do antykwariatu. Są też wydziały humanistyczne na uniwerkach a tam map historycznych masz do wyboru do koloru.
Pozdrawiam!

dopisze tu:
wystarczyło spojrzeć do pawlacza i się okazało, że jestem posiadaczem takowego atlasu bigsmile2.gif zamieszczam spis map jake zawiera ten atlas, jak będziesz coś chciał to daj znać a moge zeskanować.
eRemita
i ja dorzucę coś: jeśli chciałbyś coś DOKŁADNIEJ, to polecam książkę Benedykta Zientary - ŚREDNIOWIECZE bądź HISTORIĘ ŚREDNIOWIECZA Tadeusza Manteuffla; obie są wyposażone w niezłe mapy a do tego - można co nieco sie dowiedzieć; obie książki to podręczniki akademickie aczkolwiek dobrze napisane; polecam!
ukłony
eRe
Padre Bibencio
Poza tym od jakiegoś czasu można kupić " Historia Średniowiecza" Manteuffla, o której wspomniała eRe po promocyjnej cenie 29,99.
Jak na podrecznik akademicki to naprawde nieduzo, a wydatek ten naprawde sie opłaca.
Ja musiałem się w owy zaopatrzyć ponieważ w bibliotece nie chciano mi go już wypożyczać. Jak wchodziłem do biblioteki z miejsca bibliotekarz informował mnie w dwojaki sposób:
- "Manteuffla nie ma"
albo
- "Nie, nie dostaniesz Manteuffla" bigsmile2.gif

Pozdrawiam
eRemita
swoją drogą pan Manteuffel ma bardzo klimatyczne nazwisko jak na historyka średniowiecza..... smile.gif
eleo
Jesli chodzi o bardziej/mniej dokladne zrodla to chodzi mi o w miare dokladne mapy, a mniej dokladnie o bitwach/wojnach/wydarzeniach. Mapy mi sa potrzebne zeby swiat gry byl w miare realistycznie rozplanowany ( zeby nie wypadl krakow dajmy na to nad morzem srodziemnym ;) ). To samo sie tyczy miast - jak mniej-wiecej wygladaly - architektura ( wyglad glownie ). Nie sa mi potrzebne dokladne opisy, ale wolalbym uniknac bledu typu " w 11 wieku domu byly z cegly a ich dachu pokryte byly plastikowymi dachowkami".

edit:
jesli chodzi o skanowanie atlasu to nieaktualne... znalazlem lecz nie w pawlaczu tylko u kuzyna smile.gif
Tomaszek
"Atlas Historyczny świata" PAństwowe przedsiębiorstwo wydawnictw kartograficznych Warszawa-Wrocław 1986. red.: J.Wolski, pełen wypas. 160 map formatu A4 i 2xA4.
z okresu Cię interesujacego:
Europa w końcu XV wieku, wielkie odkrycia geograficzne, państwo moskiewskie w XIV i XV wieku, Europa na przełomie XIV i XV wieku, Ludy Europejskie w końcu XV wieku, Panstwa skandynawskie/miasta średniowieczne (Praga/Wenecja/Nowogród Wlk/Londyn), francja IX - XV wiek + plan Paryza, Anglia/Włochy IX - XV wiek + mapa Rzymu, państwo niemieckie IX - XV wiek, imp. osmańskie XIV i XV wiek, gospodarka Europy w końcu XIV wieku, Polska za Kazia Wielkiego + Krakow w XV wieku, i ruchy społeczne w średniowieczu (fajowe)

do tego B.zientara "Historia powszechna śrendiowiecza" (biblia) a w niej też parę map, m.in. Europa w 1474-5 roku (ladnie się uzupełnia z ww. Atlasem Histor. - pokazuje kierunek i ciągłość przemian)
miłego pisania
strzała
Hjalti
Dobry będzie też "Wielki Atlas Historyczny" wydawnictwa Demart, Warszawa 2003, red.: Elżbieta Olczak, Julia Tazbir. A4, 214 stron, 280 map na 175 stronach, tablice genealogiczne i komentarze historyczne. Kosztuje w księgarni ~74zł, przez net się nie opłaca bo wychodzi 69,9+11,59 wysyłka.

Ze średniowiecza od 1100:
Polska za panowania pierwszych Piastów (992-1138 r.), Polska w czasach rozbicia dzielnicowego (XII w.), Polska w czasach rozbicia dzielnicowego (XIII w.), schyłek rozbicia dzielnicowego i odrodzenie Królestwa Polskiego - przełom XIII i XIV w., Kościół w Polsce w 1. poł.XIII w., Polska za Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, wojna z Krzyżakami w 1331 r., księstwa ruskie ok.1240 r., państwo litewskie i Księstwo Moskiewskie (1240-1430 r.), państwo Mongołów (XIII-XIV w.), Europa w XII i XIII w., Palestyna po I wyprawie krzyżowej od 1097 r.II wyprawie krzyżowej od 1147 r.III wyprawie krzyżowej od 1189 r., Europa w XIV w. i do poł XV w., epidemia dżumy w Europie (1346-1350 r.), wojna stuletnia (1337-1453), Polska i Litwa za Jagiellonów, Wielka Wojna z Zakonem (1409-1411 r.), wojna trzynastoletnia I etap (1454-1456 r.), wojna trzynastoletnia II etap (1462-1466 r.), Europa w drugiej połowie XV w., uniwersytety w Europie do końca XV w., rozwój Państwa Krzyżackiego od 1226 r. do pocz.XV w.
Może (chyba)łatwiej dostępny, ale planów miast nie ma dunno.gif

Więcej może być w dwutomowym(!) atlasie Prószyński i s-ka, tom I do rewolucji francuskiej ma 348 stron. Wadą jest powodująca ślepotę czcionka i kieszonkowy format(atlasu! anger.gif ): 128x196 mm. Jeden tom kosztuje w księgarni 49 zł .
Maciek zwany Maćkiem
Mi Manteuffla dali bez problemu, jak był remont w bibiliotece, to panie prosiły, żeby brać dużo książek, najlepiej grubych, mi się rzuciło w oczy szczerba.gif
A mapy są na dobrą sprawę w większości encyklopedii multimedialnych. A jak Ty nie masz, to jakiś Twój kumpel, albo wuj na pewno. bigsmile2.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.