Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: habity zakonne- wszystko w tym temacie
FREHA > Ubiór i dodatki > Ubiory późnośredniowieczne > Inne ubiory późnośredniowieczne
Stron: 1, 2
Padre Bibencio
Poszukuje wykrojów zeby uszyć habit. Interesują mnie habity Cystersów, Benedyktynów, Franciszkanów, Kartuzów.
Jeśli ktos ma coś takiego prosze o kontakt.
Ludka
Witam

Polecam ksiazki: M. Houston "Mediaval Costume in England and France: The13th, 14th and15th Centuries" i Viollet le Duc "Encyclopedie Medievale", to jedyne znane mi pozycje kostiumologiczne, ktore zajmuja sie tematyka strojow duchowienstwa swieckiego jak i zakonnego w sredniowieczu. Mozesz poszukac tez czegos w historii poszczegolnych zgromadzen zakonnych.

Luda Excalibur

PS. Pamietaj tez o datach powstawania poszczegolnych zakonow
Bartko z Łomżyńca
Ten jest niewątpliwie franciszkański ;)
KubaT
Oto jeden wykrój pochodzący z niemieckojęzycznej gazety o średniowieczu pt. Karfunkel. Nie wiem niestety na ile jest on historyczny gdyż niemiecki to dla mnie równie zakręcony język co japoński crazy.gif . Mam nadzieję, że się przyda smile.gif
Padre Bibencio
Dzieki za wszystkie odpowiedzi.
Padre Bibencio
No właśnie potrzebuję informacji na temat tego co mnisi mieli zwyczaj nosić pod habitem?
Od czego to było zależne?
Piotr Szpitalnik
ha i to jest problem
ja poszukuje podobnych informacji o joannitach do 1291roku

nie jestem nawet do konca pewny jakic byl habit czy z kapturem , czy kaptur osobo
ale stawiam raczej na 2 opcje (szukam informacji na ten temat)
wg ospreya o szpitalnikach to nosili zwykla lniana koszule, na to welniany(bialy) "ocieplacz" z dlugim rekawem, na to dopiero habit
ale uwazalbym na ospreye

w regule templariuszy i joannitow jest fragment na tempat stroju
ale ciezko go wykorzystac jako wykroj dla krawcowej
prosze wszystkich o jakiekolwiek dane, propozycje
Pok
[/img]
eRemita
Pokraku! w kwesti bielizny joannitow i innych zakonnych fatalaszkow zgodnych z regula i ordonansami braci - dostales info na priva; innym zainteresowanym kwestia braci od Sw. Jana z Jerozolimy - rowniez chetnie odpowiem
pozdrawiam
Padre
W Piśmie powiedziane jest że na wzór Jezusa ni płaszcz ni sukni drugiej mieć nie będziesz.
O ile wiem noszono jedną suknię a podnią nic , oczywiście odstępowano od tej zasady , bądź co bądź Europa to nie Azja Mniejsza unas jest zimniej bigsmile2.gif . Ale w histori są dowody na scisłe przestrzeganie tej zasady np. Dulcynjanie czy też ubodzy z Lyonu ( vide Księga Inkwicji R.Gui aniol.gif )
Pozdrawiam Padre
Sam kiedyś suknię ubożyny z Asyżu nosiłem , a teraz już nie diabel.gif
Padre
icon_redface.gif no to proszę następny przykład Bracia Mniejsi Trzeciego Zakonu św. Franciszka ( w średniowieczu co prawda prześladowany diabel.gif ale w 1982 ich regóła została zatwierdzona przez JPII).
A ponieważ papież jest nie omylny icon_wink.gif więc wychodzi na to że i Begini mieli rację .

Pozdrawiam Padre
"św. Franciszek aniol.gif jak tamaryszek w mym sercu trwa ..."
Jarobor
Witam

Szukam jakiś konkretnych informacji na temat elementu stroju zakonnego, jakim jest właśnie capuche. Na zwykły, plebejski rozum to generalnie jest to taki kaptur z dłuższą kryzą. Ale może się mylę, a jakaś osoba obeznana wyprowadzi mnie ze ścieżek mroku, podając troszkę więcej detali...
Łukasz zw. Jeżem
po dlugim czasie poszukiwan udalo mi sie zdobyc kroje habitu smile.gif dominikanskiego i zastanawiam sie z jakiego materialu powinien on byc zdaje mi sie ze welna crazy.gif ale nie jestem pewien prosze o pomoc
Jarobor
Witam

Zdecydowanie wełna, najlepiej nie sukno ale taka gruba surówka wełniana - przynajmniej tak jest u "moich" cystersów. smile.gif

A można prosić o wspomniane przez ciebie wykroje na priv albo o umieszczenie na freszce?

pozdrawiam
Łazarz
Salve Fratres!
Jaroborze, nie tylko wełna. Podstawowym surowcem na habit był len. Co do wzorów - poniżej masz wykrój habitu stosowany w naszym zakonie.

Pozdrawiam
Jarobor
Witam

CYTAT
nie tylko wełna. Podstawowym surowcem na habit był len

Hmmm, należałoby doprecyzować, o jaki czasookres chodzi - np. w "moim" zakonie len można było nosić dopiero od mw.1435, w postaci koszul zakładanych pod habit (bulla Eugeniusza IV)

pzodrawiam
Łukasz zw. Jeżem
ja swoj habit na okres pozny XIV wczesny XV w mam zamiar kroic wiec welna i koszola z lnu??
Żarek
Co do stroju franciszkanów, oto co znalazłem w regule pierwotnej (tzw niezatwierdzonej)
spisanej przez samego św Franciszka:
"Bracia na własnośc posiadać będą jedynie, dwie tuniki bez kaptura, sznur, spodnie i kaparon sięgający do pasa"
kaparon był to wielki kaptur używany przez wieśniaków dla ochrony od deszczu. Kaparon wkładany był na okrycie głowy.
Nie za bardzo wiem jak dokładnie wyglądał kaparon
Tuniki były robione na bazie krzyża z materiału "workowego" ale myślę że gruby len z dużymi oczkami będzie jak najbardziej na miejscu, jak każdy materiał nadający się na worek.
Pozdrawiam!
Jakub Zieliński
CYTAT
a prawdę mówiąc to strój żebraka nie różnił się właściwie wcale od stroju mnicha zakonu żebraczego (np. franciszkanin).

A możesz zapodać jakąś ikonografię z której wynika taki strój u żebraka? (powiedzmy na XIV XV wiek). Dlaczego nie wychodzisz z założenia, że ta warstwa nosiła normalne stroje (z normalnych materiałów a nie worków i w normalnych krojach a nie workach) tyle, że szczególnie zniszczone i brudne? Przy okazji jakiejś dyskusji o onucach Owen bodajże przedstawił ikonografię z ubogimi pielgrzymami i nie byli oni ubrani jak połączenie św Mikołaja i Bagienki.
Nawet w głupim Trachcie żebracy noszą zwykłe (tyle że zniszczone) stroje.
Robi się offtopic.
Żarek
Popełniłem błąd w poprzednim poście zraz go poprawię. Nie mam stroju żebraka lecz strój mnicha "żebraczego". Pisałem ten post zaraz po przeczytaniu poprzedniego i tak się jakoś "przejęzyczyłem".
Żarek
Masz rację znowu to co napisałem było za mało precyzyjne. Nie chodziło mi o to że wszyscy żebracy nosili na sobie worki. Choć na pewno byli tacy, którzy nosili podobne stroje (ascetyzm, te sprawy). Właśnie chodziło mi przede wszystkim o postawy ascetyczne (wielu ascetów było żebrakami, często z wyboru), ale zgadzam sie ze nie można generalizować. Być moze większośc żebraków nosiła po prostu zniszczone ubrania. Chodziło mi o to tylko, że Franciszkanie mieli ubierać stroje takie jakie mieli żebracy (niektórzy), czyli szaty jak najbardziej siermiężne i ascetyczne, które jednak miały spełniać funkcję habitu. Jednak franciszkanie mogli ( nie musieli) posiadać również kaparon który był powszechnie uzywany przez pospólstwo. Tuniki dopiero nieco później były zaopatrywane w kaptury (i dopiero wtedy upodobniły się do dzisiejszych habitów). Nie chciałem używać słowa "ascetyczny" we wcześniejszych postach, żeby ktos mylnie nie pomyślał że franciszkanie byli ascetami.
Pozdrawiam!!!
Dacron
Witam. Mam pare pytan.

Dlaczego juta nie jest historyczna, skad wiadomo ze jej wtedy nie hodowano ?? Co sadzicie o np konopii ??

Jakiego koloru habity nosili franciszkanie ?? I czy farbowali je, pomimo ze byli bardzo biedni ??

Troche offtopic, ale jakiego rodzaju sandaly nosili franciszkanie ??

Pozdrawiam.
Żarek
Co do historyczności juty (a precyzyjniej mówiąc jej niehistoryczności). Nikt nie potrafi udowodnić kiedy juta zaczeła być wytwarzana. Wydaje mi się, że z powodu raczej prostej produkcji juty mogła być ona wykonywana w XIII w. Więc powinna się nadawać na habit dla pospolitego mnicha franciszkańskiego.
Co do koloru to zależy od okresu. Pewne jest że od XIII do XIV w. kolor habitu nie był sprecyzowany, dlatego nikt nie może cie od mroków wyzwać, jak nie masz brązowego habitu. Kolory masz do wyboru wszystkie odcienie brązu i szarości, a także kremowe, może nawet białe ale na pewno nie śnieżno białe (raczej taki drugi gatunek bieli) nie jestem pewien co do koloru czarnego, ale takiej możliwości też nie wykluczam.
Co do farbowania, to co prawda informacji sprawdzonych nie mam ale raczej bym je wykluczał, zresztą po co mieli farbować habity skoro nie mieli ustalonego konkretnego koloru.
EwKa
Welna i tylko welna Panowie! NIE FOLOWANA! NIE FLAUSZ! struktura jak tweed tylko nie w kratke lub jodelke tkana. Samodzial czyli tkane jak plotno ale z welnianej przedzy.
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls.../francis.htm-tu macie wszystko:konstrukcje, material, podszewke...
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...h/elizabeth.htm
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...th/clara.htm-to sa habity kobiece-Klarysek (Sw. Klara) i czlonkini Zakonu trzeciego (Sw. Elzbieta z Turyngii).
Zadnej juty, konopi indyjskich, lateksu, skaju itp.-w tej materii popieram Kube.
Żarek
Wiesz w XIII i XIV wieku franciszkanie raczej na pewno nie nosili habitów wełnianych.
Po prostu nie było ich na nią stać, byli przecież żebrakami.
Więc uogólnianie, że tylko wełna nie jest najlepszym pomysłem.
EwKa
Gdybys przeczytal informacje zamieszzczone w linkach wiedzialbys, ze nie masz racji. Opisywany tam habit Sw. Franciszka datowany jest dosc szeroko ale jako graniczna date okresla sie pocz. XIVw. Widzialam go na wlasne oczy-wystawiony jest w Asyzu-i moge cie zapewnic, ze JEST to welna ze szczatkowa podszewka lniana.
Sukno folowane i barwione byla droga w odroznieniu od samodzialu. Ale zmienilo sie to ok. 1200r.(nagle pojawia sie duza liczba ubran wykonywanych z sukna). Wiemy to dzieki wykopaliskom. Habity wykonywano zas z tkaniny welnianej tkanem splotem plociennym czyli najprostrzym. Samodzial (czyli taka tkanine) wytwarzano juz w epoce brazu wiec na przelomie XIII i XIVw. nie byl nowoscia technologiczna ani luksusem.
EwKa
Postaci Swietych franciszkanskich-Simone Martini, 1317r. Asyz.
Żarek
Rzeczywiście, sprawdziłem to w swoich źródłach i zwracam honor, niektórzy franciszkanie nosili habity z wełny, ale nie ulega wątpliwości, że nie była to wełna najlepszego gatunku (był to rodzaj płótna), a nawet jeśli była lepszego gatunku to była już trochę podstarzała (najczęściej otrzymana od kogoś kto jej już nie potrzebował).
Nie ulega jednak wątpliwości że się myliłem, co wynikało z niedoczytania twojego poprzedniego postu.
EwKa
Taka tkanina opisana przez Ciebie (nie byla to welna najlepszego gatunku (byl to rodzaj plótna) nazywa sie SAMODZIAL. Habity nalezace do Sw.Franciszka i Sw. Klary sa tkane co prawda troche bardziej skomplikowanym sciegiem (skosny, 3-nitkowy) ale w tamtych czasach mial on takze opinie prymitywnego. Po prostu wybierajac tkanine na habit trzeba szukac niefarbowanej i zobaczyc czy nie ma glatkiej powieszchni jak flausz, Ambasador czy inne sukno folowane. Musi byc widac pojedyncze, przeplatajace sie ze soba nitki watku i osnowy.
Hubert z Lautenburga
Przypuszczam, że krój habitów się od tamtego czasu nie zmienił, ale czy ktoś może powiedzieć z ilu częsi skłąda się habit franciszkański i z jakiego jest materiału ? Aha - i czy ktoś szyje coś takiego, bo kolega chce w przyszłym roku robić za zakonnika pod Grunwaldem !
Narion
Witam!!!

Poszukuję informacji na temat ubioru rycerzy Zakonu św. Jana na przełomie XIV i XV wieku. Interesuje mnie zwłaszcza ubiór rycerzy "szeregowych", gdyż tych właśnie najtrudniej znaleść na ogólnodostępnej ikonografii. Zależy mi głównie na specyfice ubioru (o ile taka istniała ) noszonego przez rycerzy na Rodos. Bedę wdzięczny za każdą informację.

pozdrawiam
jaro_gryf_666
Yow

Wybaczcie to zapytanie, ale co trzeba miec pod habit franciszkanski?
Sorki, ale z Waszych postow zbyt wiele nie wywnioskowalem, wiec czy moglibyscie jasniej... icon_redface.gif

Dzieki za odpowiedz icon_cool.gif
Hako
Dwa inne przykłady habitów...

....kapturki braci mają białe wyłożenie od wewnątrz. Na innej ilustracji widoczna biała część ubioru spodniego i białe rękawki wystające z rękawów habitu.

Z rycerskim pozdrowieniem Hako
pepson
Przepraszam ze OT: lecz widze jest tu kilka osób zorientowanych. Pytanie moje jest takie co oprócz habitu zakonnicy posiadali tzn jakie obuwie,(broń?) etc.
Hako
W literaturze, (i tu musiałbym przeglądać sterty książek) kiedyś czytałem że, zakonnicy nie używali broni ostrej tzn. kordów mieczy czy toporów. Zdarzały się jednak wypadki kiedy stawali do walki. Ich uzbrojenie stanowiły wtedy wekiery i buzdygany. Spowodowane było to tym, że doktryna zabraniała im przelewać w walce krew chrześciańską. Dozwolone więc były wszelkiego typu "łamignaty".
Za takie niedozwolone przelanie krwi Diepolda v.Kokeritza, który zaatakował orszak Jagiełly w bitwie pod Grunwaldem wielkie nieprzyjemności miał Zbigniew Oleśnicki. Po wielkich zabiegach dostał w końcu rozgrzeszenie i został biskupem.

Z rycerskim pozdrowieniem Hako
AleX
Dlaczego habit niby nie moze byc z plotna konopnego?
Jak dla mnie to wrecz idealny material - konopie maja jedno z najmocniejszych wlokien naturalnych, a jak mial taki braciszek nosic habit w miare mozliwosci przez cale zycie to wydaje mi sie ze jest to oczywisty wybor, szczegolnie ze konopie sa roslina niewymagajaca i w sredniowieczu ich uprawa byla powszechna..
AleX
http://monika.univ.gda.pl/~literat/kitowic/k0032.htm

'Dominikanie byli dwojacy - jedni dyspensaci: ci jedzą mięso i zażywają habitów kamlotowych, kromrasowch i szkotowych, '

Co to za materialy ???
EwKa
Kromras-odmiana raszy, zapewnie w gorszym gatunku. Rasza lub rasa, haras to szorstka i lekka tkanina welniana gorszego gatunku tkana splotem plociennym.
Kamlot zwany tez czamletem to cienka i szorstka tkanina welniana, tkana splotem plociennym. W Polsce znana od XIVw. i zawsze tkana z welny gorszego gatunku nie z wielbladziej i kosiej jak to mialo miejsce na Bliskim Wschodzie:)
Szkot-lekka tkanina polwelniana z lniana lub bawelniana osnowa. Produkowana od XVw. w Gdansku (zapewnie przez angielskich i szkockich osadnikow zamieszkalych na Angielskiej Grobli czy na Starych Szkotach;)
Tigo
Witam!
Interesuje mnie z czego składał się strój zakonnika z okresu krucjat i reconquist.
Przede wszystkim interesuje mnie zakon Alcantara (hiszp.), ale nie pogardzę też informacjami o innych zakonach.

Z regóły obowiązującej zakon Alcantara wyczytałem że zakonnicy powinni nosić m.in. kukullę. Ale co to było? Do czego służyło?

Tigo
Rabiega
Chcesz być zakonnikiem, a nie wiesz co to kukulla bum.gif ?
Płaszcz zakonny, z kapturem.
Dokładne opisy znajdziesz np. na stronkach benedyktynów,mniszej i zakonnej ikonografii jest mnóstwo...ech, nie ma to jak dociekliwość... face4.gif
I na fresze też znajdziesz trochę informacji read.gif .
Szymon Chochlik
Witam!

Drogi Szymonie, pamiętaj że strój zakonnika a mnicha-rycerza walczącego w zakonie to dwie różne sprawy!
Mogę się tu wypowiedzieć bo znam więcej faktów niż inni frehowicze smile.gif . Ty masz benedyktyńską regułę zakonną (a jak wiadomo mnisi nie walczyli tylko wspomagali pielgrzymów itp.). Natomiast zakony rycerskie typu Templariusze czy Alcantara walczyli z Muzumanami. Mieli odmienne pół rycerckie pół zakonne stroje. A w zakonach zalerzało to też od pozycji.

Pozdrawiam Szymon Chochlik!
EwKa
Nie do konca tak jest-naewt zakony rycerskie mialy stroj bojowy i stroj tzw."domowy" czyli zwyczajny zakonny habit. Odtwarzajac zakonnika (brata-rycerza) trzeba uszyc dwa stroje:)
Halldis(Naamah)
Jeszcze tak odnośnie tych materiałów, wykrojów i kolorystyki... ;)
fr. reguły św. Benedykta:"LV. O ubraniu i obuwiu mnicha Ubrania należy braciom dawać dostosowane do warunków miejscowych i klimatu, gdyż w zimnych okolicach potrzeba więcej,a mniej ciepłych. Opat musi wziąc to pod uwagę. My uważamy,że w klimacie umiarkowanym wystarczy każdemu mnichowi kukulla i tunika, kukulla w zimie z grubego materiału, a w lecie lekka lub znoszona; ponadto szkaplerz do pracy, na nogi zaś sandały i buty. Nad koloren tych wszystkich rzeczy ani nad ich wyglądem niech się bracia nie zastanawiają ,ale niech noszą takie, jakie można znaleźć w kraju,w którym żyją, albo jakie można taniej sprawić"
Śmiem twierdzić,ze wyjaśnia to dośc duzo... i kilka postów w tym temacie..ekhm... ma się nijak... ;)
A przecież to w źródłach najpierw szukamy... czyż nie??

pozdrawiam
EwKa
Nie do konca wyjasnia dosc duzo, bo regula okresla tylko ramy a my siegamy do ikonografii, spisow majatkowych zgromadzen, rachunkow itp. i te ogolnikowe stwierdzenia z przepisow prawnych porownujemy z faktami z zycia zakonnikow. W wielu regulach powtarza sie zwrot "ubranie w barwach duchownych", "ubranie z miejscowych tkanin". Okreslenie "taniej sprawic" lub "znalezc w kraju" nic nie mowia ani o kolorze ani o gramaturze ani o tworzywie z jakiego wykonywano ubior.Trzeba tu spojrzec na inne dostepne fakty-wiele zakonow prowadzilo wlasna hodowle owiec, strzyglo je, folowalo i przygotowywalo sukno. Jesli nie robili tego osobiscie to otrzymywali gotowy produkt od chlopow ktorym dzierzawili ziemie. Prowadzili tez handel i nabywali tkaniny droga kupna lub wymiany. Te wzbogacone dane pozwalaja nam rozszyfrowac suche prawne pojecia.
Poza tym Regula zawsze uzupelniana jest o rozne Ordonanse/y, zwyczaje, itp. Owe zbiory przepisow maja wszystkie zakony i podawane tu przepisy dotyczace kolorystyki, rodzaju tkanin, ilosci odzienia sa szczegolowo tam omawiane a nawet modyfikowane z czasem. Regula z VIw. po 9 wiekach ulega naturalnej modyfikacji wlasnie za sprawa tych dodatkowych, dopisywanych zmian prawnych ktore dostosowuja ja do okreslonych czasow, systemow gospodarczych i politycznych.
Jesli chcesz wiedziec jak naprawde wygladali owi zakonnicy-obejzyj freski, miniatury itp. i dopiero po pelnej analizie zrodel pisanych oraz ikonografi stwierdzaj kategorycznie, ze cos bylo albo i nie.
Jak slusznie zauwazylas szukamy w zrodlach a nie w zrodle. Milego zglebiania tematu.
Halldis(Naamah)
CYTAT
stwierdzaj kategorycznie

Droga Ewo nie stwierdzam niczego kategorycznie, właśnie z tych powodów,które podałaś, że jest to jedynie reguła... Jednak zobacz ile pytań się pojawiło: o tkaniny, buty, kolory itd... , a ile można wywnioskowac z tego źródła (podpartego róznież przykładami z ikonografi np. postacie sktybów z iluminacji Bilbli komentowanej ok.1226-1234 Blanka Kastilijska i Ludwik Święty)... musisz przyznać,że we wczesnym średniowieczu zasad ustanowionych przez trówców zkonów przestrzegano dośc surowo, oczywiście ewoluowały one, podobnie jak organizacja kościoła,< przemiany życia zakonnego były nieuniknione> ale u podstaw zawsze leżyały założenia początkowe... choćby powrót "do źródeł" z czasów XI/XII wieku,do życia apostolskiego, chodzi mi tu np. o licznych eremitów, którzy w tym okresie opuszczali klasztory aby wieść zycie zbliżone do tego, jakie prowadzili Ojcowie pustyni..do czego dąże... skoro rezygnowali z zycia klasztornego ,to i ich stoje nie były najlepszej jakości...gdyż ich zycie zależało niejednokrotnie od łaski ludzi i przychylności natury (w końcu przebywli w odosobnienu,zazwyczaj w lasach)
Co do samej Reguły św.Benedykta masz rację Ewo,ze ulegała wypaczeniom,ale np. cystersi w XI ogłosili powrócenie po pierwotnej wersji,a więc i przyjęli zasadę nie posiadania przez zakonnika niczego na własność, czy o codziennej pracy fizycznej <szczególnie ten punkt szybko ulegał przekształceniom>
Jeżeli chodzi o posiadłości ziemskie, to faktycznie w okresie feudalizmu, większosc zakonów prowadziła własne uprawy, hodowle skąd czerpali zyski i stawali sie samowystarczalni, włąśnie dlatego należy rozważyć na jakim terenie co nosili (wprost z Reguły)
Temat jest bardzo ciekawy i obszerny więc zgłębianie go będzie napewno miłe smile.gif

Rozpisałm się trochę za bardzo o życiu mnichów, więc teraz po trosze o habitach. Zarówno krój i kolor habitów konkretnego zakonu coraz częściej w okresie dojrzałego średniowiecza były opisywane szczegółowo w Regule. Trzeba pamętać,ze też zaczynają powstawać zakony kobiece,ale habit kobiecy od męskiego niewiele sie rózni... Suknia i płaszcz ewentualnie kaptur jalk już pisaliście zazwyczaj wykonane z wełny,natomiast we fragmencie reguły,który podałam we wczesniejszym poście jest mowa o bardziej lekkim odzieniu, czy bywało ono lniane?? Bo przypuszczam,że tuniki oraz szkaplerze na 99% byłwały lniane,ale jak jest z sukniami na lato... ?
Czesto ikonografia przedstwia też mnichów w mantoletach, włąściwych dla frańciszkanów i dominikanów, czy ma ktoś krój takiego mantoletu??

pozdrawiam
Rabiega
Witam.
Jako że temat cośkolwiek rozmyty i więcej w nim pytań niż odpowiedzi, zapytam i ja, licząc na odpowiedź, nie na dygresję...
Moje pytanie brzmi... tak jak pytanie autora tematu.
I miejcie litość, odpowiedzcie tylko ci, którzy dysponujecie konkretną wiedzą dotyczącą przedmiotu dyskusji, jak np. EwKa respekt.gif .
Chciałbym się dowiedzieć, ot tak, bezczelnie i na gotowo - co, jako XIII-XIV - wieczny mnich reguły, powiedzmy : Franciszka lub Benedykta ( wiem że są różnice, ale pytam o obie) powinienem na siebie wdziać ?
Zaznaczam, że moja wiedza w tej materii jest mikra.
Przytoczyliście jeden wykrój habitu, ok, ale co dalej ?
Chodzi mi o wersję letnią mniszego okrycia.
Koszula, gacie, buty ?
I jakie buty ?
Bardzo proszę o konkretne informacje, lub odnośniki ( także obcojęzyczne ).
Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Brat Rabbi .
EwKa
Na 2 stronie masz wizerunki Sw. Franciszka i swietych franciszkanskich pedzla Simone Martiniego.
Wynika z nich, ze pod habit nie wkladano bielizny! Nie widac zadnych rekawow koszuli a Sw. Franciszek okazuje stygmat przez dzuire w habicie-brak pod nia koszuli. Stopy bose we Wloszech jeszcze ujda ale w reszcie Europy to moze "klapki"?
habit (łac. habitus - ubiór, strój) - nazwa stroju zakonnego; skład takiego stroju u franciszkanów: tunika, kaptur, pasek (cingulum) - sznur z trzema węzłami, oznaczającymi trzy śluby składane przez zakonników (czystość, posłuszeństwo i ubóstwo). (zaczerpniete z http://www.franciszkanie.pl/terminy.php?mo...e=lista&page=3). Jako wspolnota pokutna i pustelnicza raczej ograniczona w ilosci ubran noszonych na sobie:
"A bracia i ich ministrowie niech się wystrzegają zajmowania się ich rzeczami doczesnymi, aby mogli nimi swobodnie rozporządzić, jak ich natchnie Pan. Gdyby jednak ministrów proszono o radę, mogą ich posłać do osób bogobojnych, aby za ich radą dobra swoje rozdali ubogim. Potem niech im dadzą ubiór na czas próby, mianowicie dwie tuniki bez kaptura, pas, spodnie i kaparon sięgający do pasa, chyba że czasem ci ministrowie uznają wedle Boga co innego za stosowne. Po ukończeniu roku próby będą przyjęci pod posłuszeństwo, przyrzekając na zawsze zachowywać to życie i Regułę...A ci, którzy już przyrzekli posłuszeństwo, niech mają jedną tunikę z kapturem, a ci, którzy by chcieli, drugą bez kaptura. Ci, których zmusza konieczność, mogą nosić obuwie. Wszyscy bracia niech noszą odzież prostą i skromną. Z błogosławieństwem Bożym mogą ją łatać zwykłym płótnem lub kawałkami innej materii. Upominam ich i zachęcam, aby nie gardzili i nie sądzili ludzi ubranych w miękkie i barwne szaty, spożywających wyszukane potrawy i napoje, lecz niech każdy raczej samego siebie sądzi i sobą gardzi. " (http://www.franciszkanie.neostrada.pl/Franciszek/regula.htm)
Jest tu wyrazna mowa o TUNICE Z KAPTUREM I ew. BEZ KAPTURA oraz o KAPTURZE (kaparon) i SPODNIACH (czyzby femuralia/femoralia, dlugie i szerokie lniane gacie swietnie znane z ikonografii XIII-wiecznej?).
Mozna przyjac, ze koszula z plotna nie bielonego, surowego, dluga do kolan wchodzila w sklad ubioru Braci w naszej strefie klimatycznej, szczegolnie w zimie. W sandalkach, klapkach jednak chodzili i po mrozie.
Polecam ikonografie:
Jan van Eyck, 1428/9r.
http://www.wga.hu/art/e/eyck_van/jan/01pag...ge/05franci.jpg
Giotto, Legenda Sw. Franciszka, (sandaly dobrze widoczne):
http://www.wga.hu/art/g/giotto/assisi/uppe..._2/franc141.jpg
http://www.wga.hu/art/g/giotto/assisi/upper/saints.jpg
Giovanni di Milano, 1360r. (habit i sandaly)
http://www.wga.hu/art/g/giovanni/milano/francis.jpg
Simone Martini, 1317r.
http://www.wga.hu/art/s/simone/3assisi/1sa...ts/saints10.jpg
Rabiega
Dziękuję pięknie !
Właśnie o coś takiego mi chodziło.
Już się cieszę, że będę mógł bezkarnie paradować bez bielizny i w sandałkach szczerba.gif
Dziękuję !!!
EwKa
Zostan choc w gaciach tzn. femuraliach! Regula Ci tego zbytku nie zabrania:)
Rabiega
Nie zabrania...ale i nie nakazuje.
Ty wiesz, jak ja zawsze zazdrościłem Wam, niewiastom, paradującym w giezełkach i kiecuszkach, gdy piękne okoliczności przyrody podnosiły mi wydatnie temperaturę...hmm...nazwijmy to - saczka... pieczołowicie chronionego przez historyczną materię...
Niech no się tylko ociepli... smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.