Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: habity zakonne- wszystko w tym temacie
FREHA > Ubiór i dodatki > Ubiory późnośredniowieczne > Inne ubiory późnośredniowieczne
Stron: 1, 2, 3
Michosław
Mam nadzieję że niczego nie przeoczyłem...

Miałby ktoś może wykrój do habitu dominikańskiego?

Dodam że nasze bractwo odtwarza okres okołogrunwaldzki.
Zięba
Mnie też interesuje dominikański, mam ryciny, na których habity są, mam regułę, ale wykroje trudno zdobyć. Przynajmniej mnie się nie udało. Próbowałam dotrzeć do źródła t.j. do samych dominikanów, ale mnie delikatnie mówiąc... olali :-)

Pomożecie?
jacek555
CYTAT(jaro_gryf_666 @ 11:11 29.12.2004) *
Yow

Wybaczcie to zapytanie, ale co trzeba miec pod habit franciszkanski?
Sorki, ale z Waszych postow zbyt wiele nie wywnioskowalem, wiec czy moglibyscie jasniej... icon_redface.gif

Dzieki za odpowiedz icon_cool.gif

pod habitem frnciszkańskim nosi się spodnie. Habit składa się z tuniki, kaptura i sznura. Jest kilka gałęzi zakonu franciszkanów. Najbardziej liczni są franciszkanie bernardyni - noszą habit brązowy, franciszkanie konwentualni - habit czarny i kapucyni - habit brązowy z wszytym kapapturem do tuniki.
Ihnacy
Pax Et Bonum!

mam do Szanownego Panstwa pytanie: posiada moze ktos informacje o nowicjuszach Sw. Franciszka? w jaki sposob musi wygladac "kaparon siegajacy do pasa"?

dziekuje!
Marcin Templariusz
Salve !

Mam pewien problem ponieważ w książce "Templariusze" Marion Melville znalazłem taki tekst:

"Strój zakonny składa się z długiej tuniki o rozciętych połach zwanej też jupel a girons - rozciętego na bokach kasaka oraz zapietego futra, a także z obszernego płaszcza lub raczej peleryny zwanej również esklawiną. na wiosne brat zwraca do sukiennicy swa opończę podbitą jagniecym futrem i otrzymuje w zamian letnią opończe bez podszewki. W ekwipunku znajduje sie także tunika o wąskich rękawach i opończa spieta na piersiach agrafą lub związana rzemykami, nosi ja na tunice, gdy pozostaje w klasztorze. Cały strój jest z czerwonym krzyżem na piersiach lub ramieniu. "Ordonansy" wymieniaje również garnache - rodzaj kasaka bez rękawów, który być moze oznacza jupel a girons."

Więc mam pytanie czy ta tunika to zastępcza nazwa habitu ( nie wydaje mi się ) lub może strój brata rycerza nie składał się z habitu ( w regule jest ). I to i to nie pasuje według mnie więc jak w końcu jest z tymi habitami dla braci rycerzy.

Z góry dziękuje za odpowiedz.
EwKa
Suknia=habit=tunika. Te same nazwy na jeden typ stroju. Jesli przeanalizujesz forme zachowanych habitow zakonnych (Sw. Franciszka, Sw. Klary) to zwrocisz uwage, ze nie roznia sie one nawet od sukni/tunik krolewskich. Czemu nie moze byc habit o kroju tuniki?

Roznice w nazewnictwie wynikaja z malo precyzyjnego slownictwa sredniowiecznego opisujacego ubrania oraz bledow we wspolczesnych tlumaczeniach owego slownictwa:)
Hako
witam....
jeden z krojów habitu.....
pozdrawiam HaKo
Marcin Templariusz
Dziękuje bardzo za odpowiedz, bardzo mi to pomogło.

I mam jeszcze jedno pytanko :

Napisałaś Ewo że, "Nie do konca tak jest-naewt zakony rycerskie mialy stroj bojowy i stroj tzw."domowy" czyli zwyczajny zakonny habit. Odtwarzajac zakonnika (brata-rycerza) trzeba uszyc dwa stroje:)"

O co chodzi z tym strojem bojowym, czy to jest cotte de arme ( czy jak to się pisze ) czy może coś innego?

Pozdrawiam Marcin.
EwKa
Stroj bojowy dla brata rycerza nie odbiegal od typowego stroju bojowego rycerza swieckiego. W zaleznosci od epoki wygladal on inaczej, cecha najczesciej podkreslana w statutach i przepisach jest skromnosc owego stroju i broni, brak ozdob.

U Meville jest takze opis stroju bojowego z uwzglednieniem wszystkich warstw (gambeson-przeszywanica, kolczuga, tunika-cotte d`armes, oba helmy, pasy,itp.)
Jest takze opis wyposazenia dodatkowego...

Poza tym tu na Fresze masz info. o wygladzie stroju bojowego Templariuszy (jak zawsze troche zakopane miedzy milionem postow wiec trzeba szukac:)
Marcin Templariusz
Jeszcze raz wielki dzięki.
Ihnacy
moze ma ktos informacje o nowicjuszach franciszkanskich w XIII-IV wieku? ma moze ktos wzor tego kaparonu siegajacego do pasa?
Brat Bartłomiej
Witajcie!

Ja również mam pytanie. Wiemy już, jak to jest z franciszkanami. Jak sprawa wyglądała u dominikanów? Czy(tak, jak wcześniej napisała Ewka) na habit tylko samodział, czy może len(tak, jak w załączniku Łazarza)? Pytam, bo mam problem z kupnem odpowiedniego materiału.

Pozdrawiam:

Bartłomiej
Marta K.
A co sądzicie o tej rekonstrukcji habitu ?

Lipek
Jedyne kryterium do rzeczowej oceny z mojej strony to estetyka, a ta jest nie najgorsza zresztą po obejrzeniu wielu obrazków wydaje się byc wporządku. Nie moge byc arbitrem aczkolwiek jest to pewnie całkiem zgrabna rekonstrukcja.
Marta K.
Tylko zastanawiam się nad jego krojem... Nigdzie na ikonografii nie widać guzików, a z drugiej strony są przedstawienia habitów i trochę "luźnych" (gdzie mogłoby tych guzików nie być, bo troszkę luźniejszy habit można włożyć przez głowę) jak i dość "obcisłych" (ale co wtedy). Czy błędem byłoby zapięcie takiego habitu na rząd czarnych guzików ?
Lipek
Witam !
CYTAT(Marchewa @ 13:18 12.03.2008) *
Tylko zastanawiam się nad jego krojem... Nigdzie na ikonografii nie widać guzików, a z drugiej strony są przedstawienia habitów i trochę "luźnych" (gdzie mogłoby tych guzików nie być, bo troszkę luźniejszy habit można włożyć przez głowę) jak i dość "obcisłych" (ale co wtedy). Czy błędem byłoby zapięcie takiego habitu na rząd czarnych guzików ?

Cóż obcisłość może wynikać z udrapowania materiałów np. z tyłu.. lecz mało to prawdopodobne, zaś co do guzików wydaje mi się że jest to raczej niezbyt dobre wyjście wiele reguł zakonnych zakazuje używania jakichkolwiek guzików sprzączek etc. Zresztą po przez analogię do czasów dzisiejszych też można powiedzieć iż guziki są be...gdyż osobiście niekojarzę habitów z guzikami (jeśli sa takowe proszę mnie oswiecic)... .
Marta K.
Tylko, że męskie habity jednak troszkę formą się różnią od tych kobiecych. Ja się oczywiście przy guzikach nie upieram. Ale męskie habity są raczej takie "bezkształtne", przewiązane sznurem, a kobiece jednak pokazują kształt (oczywiście bez przesady).

Może po prostu tak ciąć materiał i tak zszyć, by habit mial jednak swój kształ, nie był przesadnie luźny, a dało się go założyć bez zapinania.
EwKa
Marchewa, dopasowanie do ciala sukni/habitu to tylko kwestia 2 rzeczy: rozciagliwosci sukna i krojenia owego. Korzystajac z wykrojow poszerzanych bocznymi klinami spod pachy (wykroje ubiorow grenlandzkich) zauwazysz, ze sa one wciete w pasie (dopasowane do sylwetki) a jednoczesnie nie posiadaja zadnych zapiec na guziki lub sznurowan.Oczywiscie suknia nie lezy "jak druga skora" na tobie ale dosc dobrze opisuje sylwetke.
Tylko czy to potrzebne? Wiekszosc habitow to luzne suknie...
Guziki byly zawsze traktowane jako zbytek, oznaka luksusu lub zbytniego podazania za moda. Pozwalaly one lepiej dopasowywac ubranie do ciala, lepiej to cialo eksponowac a tu wchodzimy juz w temat biadolenia hierarchow kosciola na temat obnoszenia sie z grzesznym cialem:)

Jaki dokladnie habit cie interesuje? Bo tu sie zaczynaja "schody". Habity klarysek z obcislych czesci to maja tylko rekawy:) Zreszta i plaszcz i welon ktory dopelnia wiekszosci strojow zakonnych tworzy dosc niedookreslona sylwetke. Ponadto niektore zakony nie dosc, ze rezygnowaly z opasania to jeszcze dodawaly szkaplerz.
Marta K.
Wg. strony internetowej zakonu klarysek (w Krakowie) szkaplerz, na początku był traktowany raczej jako dodatek (ochronny) a dopiero dużo później został częścią obowiązkową. Co do opasania - sznur (z trzema węzłami).
Chyba rzeczywiście masz rację co do luźności, bo przecież to duchowieństwo, jak ognia wystrzegające się czegoś, co mogłoby ewentualnie ściągnąć pożądliwe spojrzenie płci przeciwnej...
EwKa
Dokladnie tak z tym szkaplerzem-w regule Sw. Klary okreslany jest on jako fartuch:)
Ciekawa jest wzmianka o 3 habitach i plaszczu...
praela
Witam, poszukuję kroju habitu cysterskiego: moi uczniowie chcą taki uszyć (raczej zlecic jego uszycie) żeby podarować go opactwu w Fontenay (Francja), gdzie realizujemy projekt o cystersach. Dziękuję za wskazówki i pozdrawiam.
sara
Witam! Jestem tu nowa i z gory przepraszam za moj kompletny brak wiedzy w temacie dyskusji ale mam olbrzymi problem... Moze ktos moglby mi pomoc??? mam zadanie zidentyfikowac habity zgromadzen zenskich. Ze wszystkimi sobie juz dalam rade, pozostal mi tylko jeden. Habit jest koloru szarego, bialy szkaplerz i nakrycie glowy... hmmm... co tu duzo mowic... to bialy, duzy "kapelusz" bo bokach wywiniety ku gorze. Moze ktos zorientowany w temacie wie o co mi chodzi i udzielilby odpowiedzi???

pozdrawiam wszystkich
leandra
Mam pytanie

Czy widzieliście może habit z ozdobami z futra???
Jakieś ikonki??

Bo szukam i nic.

A skoro wyperswadować sie nie da to może ktoś coś poradzi;)
Rabiega
CYTAT(leandra @ 13:51 25.07.2008) *
Mam pytanie
Czy widzieliście może habit z ozdobami z futra???
Jakieś ikonki??
Bo szukam i nic.
A skoro wyperswadować sie nie da to może ktoś coś poradzi;)

Może jednak perswazja.
Ozdoby na habicie ???
To żart ?

Rabiega

leandra
Też tak sądzę
ale tępota niektórych nie zna granic
aż strach tak mroczyć Ble!!!

Hurra perswazja udała się ;)
Brat Bartłomiej
Witajcie!
Mam pytanie następującej treści: co ma na sobie kamienowany człek? Przypomina wyglądem dalmatykę. Jednak nie jestem pewien, więc pytam.

Pozdrawiam
Matatjahu
Mam pytanie jaki habit dla Benedyktyna jeśli można to proszę o krój po za tym jaki kolor i co pod spód. Chodzi mi o mnicha z przełomu XIV - XVw dokładniej okres okołogrunwaldzki.

Co do habitu to wydaje mi się że kaptur łączony z resztą ale po za tym nic nie wiem. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...ykt_opactwo.jpg

Bracie Bartłomieju to mi przypomina Dominikanina a po za tym ten w zielonym jest bez gaciów. Trzeba trochę cenzury szczerba.gif
Matatjahu
Pomoże mi ktoś smile.gif
EwKa
Habit benedyktyński ma charakterystyczne szerokie rękawy. Kaptur prędzej doszyty do habitu niż oddzielny (tak uszyty aby nadmiar materiału swobodnie wykładał się na ramionach). Na to idzie szkaplerz (do pracy?). Wszystko barwy czarnej (najpewniej sukno z wełny czarnych owiec więc nie kruczo-czarna farbowana welniana tkanina) choć początkowo nie było wskazanego jednoznacznie koloru habitu więc może być równie dobrze ciemnoszare sukno. Pod habitem tunika biała lub czarna z bardzo wąskimi rękawami.
Ubioru dopełnia skórzany pas lub szyty z tkaniny.
http://www.osb.org/gen/habit.html

CHAPTER LV : Of the Clothing and the Footgear of the Brethren
Let clothing be given to the brethren according to the circumstances of the place and the nature of the climate in which they live, because in cold regions more in needed, while in warm regions less. This consideration, therefore, resteth with the Abbot. We believe, however, that for a temperate climate a cowl and a tunic for each monk are sufficient, -- a woolen cowl for winter and a thin or worn one for summer, and a scapular for work, and stockings and shoes as covering for the feet. Let the monks not worry about the color or the texture of all these things, but let them be such as can be bought more cheaply. Let the Abbot, however, look to the size, that these garments are not too small, but fitted for those who are to wear them.

Let those who receive new clothes always return the old ones, to be put away in the wardrobe for the poor. For it is sufficient for a monk to have two tunics and two cowls, for wearing at night and for washing. Hence, what is over and above is superfluous and must be taken away. So, too, let them return stockings and whatever is old, when they receive anything new. Let those who are sent out on a journey receive trousers from the wardrobe, which, on their return, they will replace there, washed. The cowls and the tunics should also be a little better than the ones they usually wear, which they received from the wardrobe when they set out on a journey, and give back when they return.

For their bedding, let a straw mattress, a blanket, a coverlet, and a pillow be sufficient. These beds must, however, be frequently examined by the Abbot, to prevent personal goods from being found. And if anything should be found with anyone that he did not receive from the Abbot, let him fall under the severest discipline. And that this vice of private ownership may be cut off by the root, let everything necessary be given by the Abbot; namely, cowl, tunic, stockings, shoes, girdle, knife, pen, needle, towel, writing tablet; that all pretence of want may be removed. In this connection, however, let the following sentence from the Acts of the Apostles always be kept in mind by the Abbot: "And distribution was made to every man according as he had need" (Acts 4:35). In this manner, therefore, let the Abbot also have regard for the infirmities of the needy, not for the bad will of the envious. Yet in all his decisions, let the Abbot think of God's retribution.

z: http://www.holyrule.com/

http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7002727.JPG
Św. Benedykt, 1415-25, St. Lambrecht, Austria, Kościół Św. Piotra

http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7002099.JPG
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7002100.JPG
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7002104.JPG
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7002106.JPG
Freski, 1400-1415, Zwickenberg, Karyntia, Austria
Matatjahu
Więc bez gaci ?

A ten Szkaplerz z kapturem więc po co kaptur w habicie ?

I jak ma wyglądać tunika ?
EwKa
Szkaplerz to jest fartuch roboczy więc po co kaptur? Większość przedstawień to mnisi w samym habicie z kapturem

Tunika wygląda jak tunika-długa szata, zwężające się rękawy. Parę stron wcześniej były linki z zachowanymi habitami (co prawda wiek XIII i XIV ale moda raczej nie obowiązywała zakonników).

Problem gaci wałkowany był też kilka stron wcześniej. W Regule jest wzmianka o "spodniach" ale mogą być to długie do kolan gacie w "starym stylu".
Matatjahu
Sskaplerz Benedyktyński inaczej kukulla noszona przez mnichów benedyktyńskich. Różni się od zwykłego szkaplerza długim kapturem. Ale nie wiem jak dokładnie wygląda bo znajduję Benedyktynów w samych habitach.

Tunika to już wiem co do gaci to mi nie zależy ale co to za pończochy w regule dunno.gif
EwKa
Pamiętej, że po Soborze Watykańskim II nastąpiła zmiana w wyglądzie ubiorów zakonnych i opisów współczesnych habitów czy szkaplerzy nie można przenosić na realia XIV czy XV wieku.

Coculla/Kokulla to co innego niż szkaplerz, to płaszcz-długi i fałdzisty.

Pończochy czyli nogawice rozdzielne i sięgające za kolano podtrzymywane podwiązkami.
Matatjahu
Wielkie dzięki thanx.gif a jaki habit (i co pod spód) ... dla Szpitalnika z przełomu XIV - XVw
Matatjahu
Czy nikt nic nie wie ?
tatarzycho
Salve!
Temat stary ale mam małą kwestię, która najlepiej pasuje do tego tematu.
Najpierw celem uzupełnienia...

Szpitalnik to będzie chyba ciemnobrunatny habit z wszystym kapturem. Czarnym płaszczem okryte ramiona. Na płaszczu biały krzyż na lewej piersi a pod spód długa do kolan koszula lniana i lniane gacie krótkie, nogawice (widziałem gdzieś na ikonografii białe nogawice, jakby lniane z widocznym podwiązaniem w pasie i strzemiączkiem). Obuwie, mimo powszechnego mniemania, to nie sandały tylko, jak już ktoś wspomniał (chyba Viator), patynki na nogawicach.

Ale mnie nurtuje inna kwestia...

Cingulum ? z języka łacińskiego pas lub powróz. Początkowo była to jedwabna wstęga lub skórzany pas. Często cingulum ozdabiano ? od VII w. złotem, perłami i kamieniami szlachetnymi, a od XII w. bogatymi haftami o motywach roślinnych lub zwierzęcych oraz inskrypcjami odnoszącymi się do Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych.
Długość cingulum wynosiła ok. 3m, dostosowywano ją niekiedy do obwodu lub długości znaczniejszych przedmiotów kultu (np. grobu Chrystusa).
W okresie XVI ? XVII w. dopiero weszły w użycie cingula w postaci długich sznurów z jedwabiu, lnu lub wełny; zakończone frędzlami, najczęściej białe lub koloru szat liturgicznych.
Cingulum w postaci sznura lub pasa (z tkaniny lub skóry) przyjęły także zakony oraz zgromadzenia zakonne. Eksponowanie symboli cingulum zaowocowało w średniowieczu powstaniem bractw paskowych, których członkowie nosili cingulum ku czci Chrystusa, NMP, Józefa Oblubieńca, Filomeny, Franciszka z Asyżu, Tomasza z Akwinu i Franciszka z Paoli.

Czyli w okresie okołogrunwaldzkim nie mogły występować na szatach zakonnych cingula w postaci powszechnie używanego przez rekonstruktorów sznura "podebranego" pobliskiemu księdzu proboszczowi smile.gif tylko raczej powszechny, w tym okresie, pasek skórzany lub ozdobny jedwabny pas materii związany z przodu. Dla mnie kwestia dość istotna, bo odtwarzając taką postać muszę się temu przyjrzeć. A może się mylę?

Inną kwestią jest materiał, z którego szyto habit. Za wełną przemawia powszechność stosowania ale lnianego nie zabrania żadna reguła. Zatem gorętszy dzień oraz nieco wyższa pozycja w hierarchii lub wiek mogły umożliwiać odrobinę luksusu?

Wiem, że na niektórych freskach zakonni święci są przedstawiani ze sznurowym cingulum, na którym zawiązane są trzy węzły, wiem co o ne oznaczają ale nie umiem tych cingulów przeciwstawić historycznym danym, na które się wcześniej powoływałem. Wiem też, że freski niejednokrotnie były przez lata poprawiane, zwykle "ze względu na poprawność jakąśtam np. polityczną" a to mogło oznaczać zamalowanie pierwotnego paska i umieszczenie tam cingulum itp.

Pozdrawiam serdecznie
Tatar
tatarzycho
Salve!

Ponawiam pytanie o cingulum.
Mam jeszcze kwestię dotyczącą mocowania u paska lub przy cingulum koronki w postaci sznura "Paternoster". Są wzmianki, że noszono je, już we wczesnym średniowieczu, mocowane u pasa, jednak nie ma opisu w jaki sposób było to mocowanie wykonywane. Może macie jakiś pomysł, ja zastanawiałem się nad małym paskiem skórzanym, rzemykiem albo po prostu zachaczeniem o zakończenia, czyli chwosty na końcach. Dotarłem też do informacji, że na jednym końcu był umieszczany mały krzyż ale w dwóch źródłach podają różne datowania takiego rozwiązania, jedno XVw, drugie koniec XVIw.

Pozdrawiam serdecznie
Tatar

Hako
CYTAT
Czyli w okresie okołogrunwaldzkim nie mogły występować na szatach zakonnych cingula w postaci powszechnie używanego przez rekonstruktorów sznura "podebranego" pobliskiemu księdzu proboszczowi tylko raczej powszechny, w tym okresie, pasek skórzany lub ozdobny jedwabny pas materii związany z przodu. Dla mnie kwestia dość istotna, bo odtwarzając taką postać muszę się temu przyjrzeć. A może się mylę?

Wspomniane przez ciebie cingulum było zapewnie używane przez kapelanów ZNMPDNzJ. Pamiętać jednak musisz, że Krzyżacy byli braćmi zakonnymi na prawach rycerzy i Ci nosili to co nosili rycerze. Nigdy nie spotkałem się z jedwabnym pasem materii zamiast pasa.

Zajęte przez Krzyżaków w porcie gdańskim z angielskiego statku białe wełny świadczą, że właśnie ich używano wyłącznie na habity. Grubość wełny decydowała o tym czy habit był letni czy zimowy. Do zimowego stosowano dodatkowo firdung - (??) zapewne chodziło tu o jakąś podszewkę.

CYTAT
Na płaszczu biały krzyż na lewej piersi a pod spód długa do kolan koszula lniana i lniane gacie krótkie, nogawice (widziałem gdzieś na ikonografii białe nogawice, jakby lniane z widocznym podwiązaniem w pasie i

Ta "ikonografia" to kolorowa ilustracja z Osprey Military przedstawiająca wyposażenie zakonnika z XIII wieku. Nie należy uważać jej więc za źródło wiarygodne. Kolory nogawic np. krzyżackich zamieściłem gdzieś na frehowych łamach, Kolory te oparte były jednak na ikonografii.
tatarzycho
Salve!

Dzięki, Hako, za odpowiedź, już myślałem, że nikt nie odezwie się bo wiedza dotycząca zakonnych, nie tylko Krzyżaków, ale np. benedyktynów, którzy mnie bardziej interesują, jest raczej niezbyt łatwodostępna.
Masz rację, ale ja pisałem raczej o Szpitalnikach, nie o Krzyżakach, chyba, że się mylę i jest ten temat niezwykle do siebie podobny. Jednak każdy ślad traktujemy jako uzupełniający wiedzę.

Co do cingulum, skoro nosili je kapelani ZNMP to zapewne u franciszkanów i benedyktynów spotyka się identyczne. I zapewne nadal zaprzyjaźnieni proboszczowie muszą się strzec "hord rekonstruktorów" odtwarzających prostych mnichów smile.gif Cingula, w mniejszym lub większym stopniu będą od nich pożyczane icon_wink.gif lub ewentualnie rekonstruktor uplecie sobie takowe sam.
Przepasze się nim dwukrotnie, zwiąże lekko po prawej i powinny mu zostać dość długie dwa końce sznura. Na jednym z nich zrobi trzy węzły, oba zakończy chwostkami...

Co do sznura modlitewnego, znalazłem gdzieś tu, na Fresze, opinię, że Paternoster był noszony, lub wręcz eksponowany, u pasa po lewej stronie. W formie sznura z paciorkami, najpewniej drewnianymi ale dość dużymi, żeby były zauważalne. Powinien być wyeksponowany ale nie nadmiernie bogaty, więc zakończenie popularnymi chwostkami będzie najlepszym rozwiązaniem. A teraz trochę własnej analizy... Sznur powinien mieć 10 do 150 koralików, ale skoro braciom nakazywano odmawianie 150 psalmów w trzech równych turach, stąd ja zrobiłbym 50-o koralikowy sznur. Podczas modlitwy zgubiłbym się przerzucając 10-o koralikowy sznur 5 razy, stąd najprostsze rozwiązanie. I chyba jednak właściwym będzie rezygnacja z krzyżyka na jednym końcu sznura...

Szczególnie interesuje mnie ubiór benedyktyna. O wełnach na habit wiem, że to jedyny prawidłowy materiał nań, jednak trudno jest zdobyć właściwy splot i kolor dla interesującego mnie tematu. Spróbowałem takowy zdobyć ale po pierwszej wpadce mam swoistą obawę przed zakupami przez internet. Wolę lekki mrok w lnianym habicie niż oczekiwanie na właściwy kolor i splot bez końca. Szyć lubię ale jeszcze się uczę wielu rzeczy z tym fachem związanych. Dopiero wczoraj zostałem jasno naprowadzony (znaleziskiem w internecie) na właściwe sploty i niewłaściwe kolory smile.gif

Doskonalę dodatkowo warsztat kopisty...

Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dzięki za odpowiedzi
Tatar
MacHuberth
Witam!

Potrzebuje informacji na temat ubioru mnichów bądź księży wspomagających krzyżowców podczas wypraw do Ziemi Świętej. W kwestii uściślenia chodzi mo o ok. XIII w. Różniły sie od ubiorów stosowanych na codzień czy może miały jakieś elementy pancerza? Nosili przy sobie jakąś broń czy jedynie kije(mnisi) lub pastorały (wyżsi hierarchowie kościoła)?

Za wszelkie info lub ryciny z góry serdecznie dziękuje smile.gif

Pozdrawiam
Ysmay
Witam!
Poszukuję informacji, tzn zarówno ikonografii jaki i wykrojów odnośnie habitu benedynktynki, XIIIw (bo z tego co wiem właśnie wtedy powstał pierwszy klasztor żeński tej reguły w Polsce)- gdyż właśnie ją zdecydowałam się odtwarzać.
Czy kobiety nosiły pod habitem giezło takie jak inne kobiety?
Czy tak jak mężczyzni posiadali kukullę?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź smile.gif
m_q
CYTAT(Ysmay @ 22:23 02.02.2013) *
Witam!
Poszukuję informacji, tzn zarówno ikonografii jaki i wykrojów odnośnie habitu benedynktynki, XIIIw (bo z tego co wiem właśnie wtedy powstał pierwszy klasztor żeński tej reguły w Polsce)- gdyż właśnie ją zdecydowałam się odtwarzać.

Czy aby w średniowieczu benedyktynki nie były zakonem ściśle klauzulowym i pałętająca się luzem benedyktynka w habicie byłaby zjawiskiem nietypowym?
Ysmay
http://3.bp.blogspot.com/_XJLRfM7_000/S3HG...Scholastica.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_XJLRfM7_000/S3HO...holastica+7.jpg
Usiłuję wywnioskować na podstawie tej ikonografii, czy św. Scholastyka miała wąskie rękawy i płaszcz, czy też szerokie rękawy?
Ysmay
Jak wiemy św. Hldegarda odbywała podróże o charakterze kaznodziejskim smile.gif Wygłaszała swe kazania nie tylko w klasztorach, ale również w miejscach publicznych, także sądzę, że obecność mniszki jest uzasadniona smile.gif
P.S.
No bo jak już odtwarzać, to przeoryszę smile.gif
tatarzycho
Salve!

Odgrzebie stary temat bo po roku poszukiwań są kolejne kwestie.

Ale najpierw do Ysmay: na przywołanych obrazkach jest zakonnica ale nie sama, jest z nią druga albo jest w towarzystwie mnichów. To nie oznacza, że obecność zakonnicy, nawet przeoryszy, na jakimś ewencie jest uzasadniona. To tylko oznacza, że mogła się pojawiać na obiadach lub wizytach w klasztorach "zaprzyjaźnionych". Ale nie mam licencji na "manie racji" więc mogę się mylić.

A wracając do moich kwestii z poprzednich tematów, jednak cingulum, czy też po prostu sznur modlitewny, to franciszkanie i dominikanie. Cystersi czy Benedyktyni to raczej, jeśli wogóle coś, skórzany lub materiałowy pas identyczny z cywilnymi ale bez zbytecznych udziwnień. Zatem odtwarzając mnicha zajmującego się piśmiennictwem, a to głównie Cystersi lub Benedyktyni, opisujemy się pasem, nie sznurem.

Pozdrawiam
Tatarzycho
Roar
Ja mam pytanko
chciałem się spytać czy są jakieś różnice w wykrojach habitów z XIII, a z XV wieku
tatarzycho
Salve!

Małe sprostowanie:
Oczywiscie, cingulum to nie sznur modlitewny tylko po prostu sznur.

@Roar: Nie wierzę, żeby ta "moda" zmieniała się nadmiernie w czasie. Minimalne różnice mogą występować w ogólnych elementach konstrukcji ubiorów lub w podejsciu do kaptura, szkaplerza itp.

Pozdrawiam
Tatar
Brat_Piotr_Templariusz
Witam !

Mam pytanie odnośnie habitu dla Templariusza. Jako Ksiądz będę nosił czarny habit z kapturem. Moje pytanie dotyczy sznura. Jak należy go wiązać. Proszę w miarę możliwości o szybką odpowiedź.

Jeżeli jest to możliwe to poproszę o instrukcję np. krok po kroku.

Pozdrawiam !
Brat_Piotr_Templariusz
yasha
Cignulum wiąże się tak :

Kemot
To Templariusze nosili sznury? Czy jakieś źródła które o tym mówią czy przedstawiają?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.