Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Noc Kupały Kiekrz 2004 ->Kiekrz koło Poznania-->19.06
FREHA > Inne > Kalendaria 2003-2009 > Kalendarium 2004
Robert Bagrit
Zapraszam Frehowiczów do zamieszczania komentarzy odnośnie tej imprezy.
Mam nadzieję, że w niedługim czasie również organizator tejże imprezy zamieści tu szersze informacje.

Zapraszam do dyskusji
Mira
Bardzo bym chciała dowiedzieć się kto jest organizatorem tej imprezy... co, jak, gdzie i kiedy....
Halfgar
ja też ja tez ja też !!!!! bigsmile2.gif
Niedźwiedź z Kiekrza
Sława!

Tak, jak umówiłem się z Robertem Bagritem zamieszczam tu informacje dotyczące tegorocznej Nocy Kupały Kiekrz 2004:

Noc Kupały Kiekrz 2004 będzie miała miejsce w Kiekrzu pod Poznaniem, na "Dzikiej Plaży" (za kościołem, w bezpośrednim sąsiedztwie jachtklubu "Mysza"). Biesiada odbędzie się w Nocy z 19 na 20 czerwca bieżącego roku (Noc z soboty na niedzielę). Zaczniemy o godzinie 20:00 dnia 19 czerwca, a koniec Biesiady planowany jest na godzinę 4:00 rano dnia następnego.

Naszą Noc Kupały organizujemy już od lat. Dwa lata temu, przy przy pełnej radości zabawie świętojańskiej doszliśmy do wniosku, że
chcielibyśmy podzielić się atmosferą tej magicznej nocy z innymi. Przez wszystkie te lata zbieraliśmy doświadczenie, tak niezbędne, by zorganizować Biesiadę doskonałą. W tym roku po raz drugi zapraszamy ludzi mieszkających tak w Wielkopolsce, jak i poza naszym regionem. Kiekrz uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Wielkopolsce, jest to więc lokacja wprost wymarzona, by świętować tam Noc Kupały- największe i najhuczniejsze święto Słowian!!

Mile widziani ludzie zafascynowani średniowieczem, fantastyką, kulturą słowiańską, wikińską i celtycką z całej Polski, tacy, którzy przez całą noc, od krwistego zmierzchu do bladego świtu, a czasem i dłużej będą mieli chęć prawdziwie biesiadować, tańczyć, śmiać się, śpiewać i skakać przez ogniska. Analogicznie, jeśli nie czujesz sobótkowej atmosfery, nie potrafisz się dobrze bawić, to Noc Kupały nie jest świętem dla Ciebie. Pamiętajmy, że to tylko i wyłącznie od nas, uczestników Kupałnocki zależy, jak będziemy się bawić i wspominać tegoroczną sobótkę. Weźmy ze sobą dużo dobrego humoru, ubierzmy się na średniowieczną modłę, postarajmy się wczuć w atmosferę tej magicznej nocy. Wspólnie zbudujmy klimat prawdziwej Kupałnocki!!

Na uczestników czekają konkursy i atrakcje. Na sobótce będzie także można skosztować podpłomyków, jak również pajd wiejskiego, świeżego biesiadnego chleba z pysznym, domowym smalcem i innych dań i specjałów kuchni średniowiecznej.

Przez cały czas trwania biesiady grana będzie znakomita muzyka folkowa, celtycka, irlandzka, szkocka i średniowieczna. Sympatyzujemy z ruchem rycerskim na ziemiach polskich ;) - równolegle, w czasie trwania imprezy odbędzie się też pokaz umiejętności bojowych wojów. Będzie też okazja, by nauczyć się części rycerskiego rzemiosła, nadarzy się również sposobność, by dowiedzieć się wiele o naszej przeszłości, a także zmierzyć się z wojami. O północy zaś spalimy wstrętną Marę- kukłę symbolizującą dni chłodne- coby wiosnę na dobre pożegnać a ciepłe dni latem zapewnić.

Na stronie znajdują się dodatkowe informacje o tej pełnej magii i na wskroś przesiąkniętej słowiańskim duchem Nocy. Nocy młodzieńczej żywiołowości, pełnej muzyki, tańca i gorącej miłości. Jeżeli potrafisz się dobrze bawić, kochasz dobrą muzykę, pociąga Cię średniowieczno- staropolska atmosfera, lub po prostu nie stronisz od miłych, otwartych ludzi, to wprost nie może Cię tam zabraknąć!

Biesiada na zaproszenia. W celu uzyskania zaproszenia proszę napisać maila na adres kiekrz.w@interia.pl i napisać w nim coś o Twoim 'stażu' na imprezach o charakterze średniowiecznym. Uzyskanie zaproszenia nie jest trudne, ale pozwoli nam rozeznać się w liczbie gości, którzy do nas przybędą (im więcej gości, tym więcej atrakcji). Po akceptacji Twojego zgłoszenia dostaniesz zwrotnym e-mailem oficjalne zaproszenie, które należy wydrukować i okazać się nim przy wejściu na kupałnockę. Kontaktować można się również dzwoniąc pod numer telefonu: 609 510 877.

Zapraszamy pięknie!!!

Kierska Drużyna
Lutom
Ja tam byłem w zeszłym roku i dobrze się bawiłem, a walka w ciemnicy tylko przy blasku palącej się ziemi to też była niezała atrakcja.

Dzięki organizatorowi!
Keylan
hmm to na kupałnocke sie tańczy nago przy ognisku i wyskakuje w krzaczki z płciom przeciwnom ? icon_wink.gif czy też to może belletyn sapkowskiego mi się na mój zdecydowanie chory łeb rzuciło? smile.gif
Valdez
Nie miesza ci sie bo to to samo tyle ze Beeltein [chyab ta sie pisze] to nei z naszego rejonu jest a Kupala to nasz odpowiednik:P
Niedźwiedź z Kiekrza
Prosimy o jak najwcześniejsze zgłaszanie się po zaproszenia (wyślij maila ze zgłoszeniem) i nie zostawianie sobie tego na ostatnią chwilę z trzech powodów:

1. w ostatnich dniach przed kupałnocką nikt u nas może nie mieć dość czasu rozpatrzyć maila i wysłać zaproszenie,

2. ilość zaproszeń jest ograniczona,

3. w miarę precyzyjne oszacowanie liczby uczestników pozwoli nam lepiej zaplanować imprezę (będzie ona po prostu lepsza).

serdecznie pozdrawiamy!

Kierska Drużyna
Niedźwiedź z Kiekrza
Na stronie dotyczącej kierskiej nocy Kupały pojawiły się zmiany dotyczące naszej sobótki. Osoby zainteresowane zapraszamy do zapoznania się z nimi. (dział "Noc Kupały" lub kliknij w banner)
Niedźwiedź z Kiekrza
W stronie dotyczącej kierskiej nocy Kupały dodaliśmy wieści o zespole muzycznym, który wystąpi na imprezie. Zapraszamy!
Niedźwiedź z Kiekrza
Nie dysponujemy na razie żadnymi namiotami historycznymi, przeto jeśla ktoś chce się rozbić, to swój namiot posiadać musi (niekoniecznie historyczny). O ile ktokolwiek zamierza spać : )
Niedźwiedź z Kiekrza
Wszystko wskazuje na to, że kierskiej Nocy Kupały wystąpi wielokrotnie wyróżniany zespół Ex Usu! Toruńscy muzycy zagrają najświeższy folk z nowej płyty "Zwyczajnie". Zespół tworzą tacy artyści, jak między innymi Daniel Biesiada, Piotr Komosiński i znakomita wokalistka Małgorzata Baka-Theis.. Będzie czego posłuchać! : )

Przypominam, że Biesiada jest darmowa, na zaproszenia.

Niedźwiedź z Kiekrza
Niedźwiedź z Kiekrza
Do Nocy Kupały Kiekrz 2004 już tylko 34 dni! : )
Niedźwiedź z Kiekrza
Do Nocy Kupały coraz to bliżej, a skład się ukonkretnia : )

Jeśliś jeszcze mailum ze zgłoszeniem nie wysłał(a), tedy serdecznie do uczynienia tego zapraszam.
Niedźwiedź z Kiekrza
Modły o piekną pogodę złóżcie, to może się przydać.

Sława!
Niedźwiedź z Kiekrza
To chyba ostatni dzwonek, by odezwać się w sprawie zaproszenia.
idek
[color=darkred][/color] king.gif
WITAM!

JECHAŁAM DO KIEKRZA Z WIELKĄ NADZIEJĄ NA POZYTYWNĄ ZABAWE PEŁNA NIESPODZIANEK, FOLKOWYCH LUDZI I DOBREJ MUZYKI...

A BYŁO TAK...ZAJECHAŁAM NA 20STĄ, POLE NIEMAL PUSTE(CHOC OKOLICE PRZEPIEKNE I KAŻDEMU POLECAM)POMYŚLAŁAM,WCZEŚNIE,MOŻE JESZCZE KTOS SIE ZJAWI..NIESTETY-W SUMIE BYŁO 20 OSÓB(PRZESYMPATYCZNYCH LUDZI)CHOĆ SZCZERZE MÓWIĄC LICZYŁAM NA TŁUMY!!PO ZAPOWIEDZIACH NA INTERNECIE I ZAPROSZENIU(KTÓRE ZAPOWIADAŁO IMPREZE NA POZIOMIE I DOBRZE ZORGANIZOWANĄ), NIE URAGAJĄC POZIOM BYŁ(JESLI CHODZI O KULTURE)ALE MOMENTAMI JAKBY KLIMAT ŚREDNIOWIECZNY ULATYWAŁ..
ZESPÓŁ KTÓRY GRAŁ(NA ZAPROSZENIE)SPRAWAIAŁ WRAZENIE BARDZO ROZCZAROWANEGO I TYLKO CZEKAŁ KIEDY WSIĄŚĆ DO POJAZDU MECHANICZNEGO I ODJECHAC DO TORUNIA(PEWNE TAK JAK I JA BYŁ ROZCZAROWANY FREKWENCJĄ I LEKKIM BRAKIEM KLIMATU ŚREDNIOWIECZNEGO,A NAWET BIESIADNEGO)
TROCHE MI SIE WIERZYĆ NIE CHCE ŻE ROK TEMU BYŁY TŁUMY, BO NAWET GDYBY PRZYBYŁA 1/3 LUDZI Z ZESZŁEGO ROKU TO BYŁBY ŚCISK...
MIMO WSZYSTKO CIESZE SIE ŻE TAM BYŁAM..PRZYNAJMNIEJ WIEM JAK TO WYGLĄDA..I POWIEM TAK...JEŻELI PRZYBYŁOBY WIECEJ LUDZI IMPREZA BYŁABY O 100% LEPSZA, BO MOIM ZDANIEM TO LUDZIE ROBIĄ ODPOWIEDNI KLIMAT I WTEDY NAWET GORSZA ORGANIZACJA UJDZIE W TŁUMIE..

CÓŻ JESZCZE...PRZYBYWAJCIE ZATEM ZA ROK, BO JAK JUZ WCZESNIEJ WSPOMNIALAM OKOLICA PRZESLICZNA(BARDZO"KLIMATYCZNA")A I LUDZIE PRZESYMPATYCZNI..

DZIEKUJE WSZYSTKIM OBECNYM NA "NOC KUPAŁY 2004" ZA MILE SPEDZONE CHWILE,SZKODA TYLKO ZE NIE PORWALO WAS BARDZIEJ DO CELTYCKICH PLĄSÓW bigsmile2.gif

Z POZDROWIENIAMI IDKA
crazy.gif

PS.JESZCZE JEDNO..DRODZE SŁOWIANIE(NIESTETY NIE ZNAM IMIENIA:) ROBILAM SOBIE ZDJECIE Z SYMPATYCZNA PARKA I MAIALM OD WAS WZIĄĆ E-MAILA COBY ZDJĘCIE WAS ZASŁAĆ king.gif WIEC PROSZE PODAJCIE..JESLI WIECIE KIM JESTEM I O CO MI CHODZI smile.gif
Bogumił
Gdyby Kiekrz byl na poludniu Polski lub impreza trwala wiecej niz 1 dzien...
idek
dunno.gif MYSLE ZE ODLEGŁOŚĆ NIE JEST AZ TAKIM PROBLEME...MY JECHALIŚMY Z MAZUR A POZA TYM MOZNA BYŁO NOCOWAC(NAMIOT W DŁON I PO SPRAWIE smile.gif , NO ALE STUDENCI W SESJI SA USPRAWIEDLIWIENI bigsmile2.gif

king.gif [/b]
Bogumił
CYTAT(idek)
NO ALE STUDENCI W SESJI SA USPRAWIEDLIWIENI bigsmile2.gif

"TEMPORA MUTANTUR ET NOS MUTAMUR IN ILLIS"

"Czasy się zmieniają (i my wraz z nimi)"

Jestem lekko zniechecony do wszelkich nocy slowianskich od kiedy to na Jare Gody,
w ciemnosciach, przez 3 godziny, kompletnie sam przeszukiwalem dzika, wroclawska Wyspe Opatowicka w poszukiwaniu ogniska RKP tears.gif
Z glodu wyjadlem wtedy polowe miodu dla bogow icon_sad.gif no a miodzik wypilem z kolega dwa tygodni pozniej pijacy.gif
Jak odkupic winy?
idek
king2.gif JA NA SŁOWIAŃSKIM "ZLOCIE BYŁAM PO RAZ PIERWSZY, PO PROSTU BYŁAM CIEKAWA JAK TO WYGLĄDA...I W ZASADZIE NIE ŻAŁUJE, CHOĆ TEŻ TROCHE SZUKALIŚMY GDZIE TO JEST:)..
JA TAM MYŚLE ZE ZAWSZE LEPIEJ BYĆ NIŻ POZNIEJ ŻAŁOWAC ZE COS NA S OMINĘŁO,COŚ WYJĄTKOWEGO blinkie.gif
NA PEWNO IMPREZY BARDZIEJ KOMERCYJNE ROZNIA SIE OD KAMERALNYCH ZLOTOW...NO I ŁATWIEJ TRAFIC NA MIEJSCE bigsmile2.gif loki08.gif

king.gif jester.gif POZDRAWIAM

PS.TERAZ NIDZICA(NA KTÓREJ NIESTETY NIE BEDĘangsad.gif A POZNIEJ GRUNWALD:) icon_cool.gif szczerba.gif
Padre
Przepraszam za troszkę prywaty , jeżeli półbrat krzyżacki który był na imprezie śledzi tę lisę to proszę o kontakr albo przesłanie fotek na adres padre@autograf.pl

Impreza żeczywiście gdyby była bardziej ludna to moż by się rozkręciła , nie było tak źle może w roku przyszłym będzie lepiej.

Pozdrawiam Padre irish.gif
Niedźwiedź z Kiekrza
Witejcie!

Jako jeden z organizatorów również jestem rozczarowany tą frekwencją, ludzie co sie stało?? Jak można w kilku mailach starać się o zaproszenie, by na koniec nie przybyć? Z drugiej strony nikt nie obiecywał tłumów, nikt też nie pisał, jakoby na zeszłej imprezie były tłumy. W tamtym roku było w Kiekrzu ok. 140 osób, w tym niewiele, bo 40-50 gości. Impreza była szeroko rozpromowana w sieci, nie mam osobiście pojęcia co było przyczyną tego nienajlepszego stanu rzeczy. Może obawa o pogodę?

My, organizatorzy, ze swojej strony możemy zrobić tylko tyle, by wybrać dobrą i jak najdogodniejszą lokację (dodatkowo na specjalnie przygotowanej stronie o imprezie zamieściliśmy mapkę) z piękną okolicą, załatwić zgody na przeprowadzenie imprezy, wysłać zaproszenia, zorganizować muzykę, zespół, drewno, atrakcje itd. NIESTETY, ZA LUDZI BAWIĆ SIĘ NIE DA!! TO LUDZIE ROBIĄ KLIMAT, BEZ LUDZI, BEZ ICH ZAINTERESOWANIA IMPREZĄ I WOLI ZABAWY IMPREZA NIE MA SENSU, CHOĆBY BYŁA I NAJLEPSZA ORGANIZACJA!!

Mimo nienajwyższej frekwencji ja bawiłem się bardzo dobrze, podobnie jak moi koledzy i koleżanki, wierzę też, że kto czuje te klimaty nie przejmuje się innymi lub ich brakiem. Dla mnie może być i pięć osób, ważna jest magia Nocy Kupały i szczególność tej nocy : ) A wśród 40 osób czuję się dobrze, chyba nawet swobodniej, niż wśród 200.

pozdrowienia z Kiekrza!
regulyF
[quote="Bogumił"][quote=idek]

Jestem lekko zniechecony do wszelkich nocy slowianskich od kiedy to na Jare Gody,
w ciemnosciach, przez 3 godziny, kompletnie sam przeszukiwalem dzika, wroclawska Wyspe Opatowicka w poszukiwaniu ogniska RKP :tears: [..][/quote]

To musiało być strasznie daaaaawno :) Teraz RKP ma własną stronę WWW i na niej zamieszcza wszelkie informacje odnośnie spotkań, które organizuje i w których bierze udział - wiec nie zdarzają się obecnie tego typu niejasności...
Co do niskiej frekwencji w Kiekrzu – przypuszczam, że winę ponosi poprzedzająca imprę paskudna wręcz pogoda - (sugerując się szczególnie prognozami TV) nikt nie był w stanie przewidzieć, że tuz przed sama imprezą przestanie padać a wręcz wyjdzie słońce by następnie zajść za horyzontem ustępując miejsca księżycowi... Z reszta co ja się tu będę rozpisywał - zobaczcie, krotka zajawkę z tej impry (by ci co mając zaproszenia zawiedli nie przyjeżdżając, wiedzieli co stracili)...
Co prawda filmik okrojony do 5 min. (poglądowy) i jak to bywa nie najlepszej jakości z powodu kompresji do niecałych 7 Mb w formacie DivX 5.1 (co spowodowane jest ograniczonym miejscem na serwerze), jednak szczególnie zainteresowani mogą się dowiadywać już niebawem o pełna wersje tego filmu w znacznie lepszej jakosci na stronach organizatora Nocy Kupały - Kiekrz 2004 lub na stronach RKP...

Silnie okrojona relacja filmowa Noc Kupały - Kiekrz 2004 7 MB, 176x144, Mono
http://members.lycos.co.uk/pear2pear/index.html
idek
face4.gif PRZEPRASZAM BARDZO ALE KTOS TU COS NAMIESZAŁ......TO NIE MOJE SŁOWA!!!

NIE SZUKALAM RPK!!!! dunno.gif warrior.gif
idek
ZNACZY SIE RKP icon_wink.gif
regulyF
Od jakiegos czasu jest juz skrotowa, pogladowa relacja filmowa.
Od dzis , dla szczegolnie zainteresowanych jest już jednak dostepna pelna wersja (roz. 640 X 480, 20 min) filmiku na krazku CD. Wiecej na http://members.lycos.co.uk/pear2pear/index.html
Ziemowit
Minęło już sporo czasu od pamiętnej Kiekrzy 2004, a ja dopiero teraz trafiłem na ten wątek tutaj...
Ale lepiej późno niż wcale jak mawiali starożytni Słowianie ;)
I fajnie było smile.gif bez rewelacji, ale warto było przejechać 600km w jedną strone, żeby posiedziec sobie z Wami całą noc przy ognisku, popluskać się w zzzzzimnym jeziorku i posłuchać pięknej muzyki w uroczej scenerii.
Jak dla mnie, sporym minuse tej kupałnocki była duża ilość "nieśredniowiecznych" osobników w firmowych ubrankach.
Oby najstępna Kupałka była lepsza a następna jeszcze lepsza! smile.gif
Sława Słowiańskim Braciom!
Jarogniew
Witam!!!

od dłuższego czasu mierzi mnie fakt egzystencji tego tematu na tym forum. Czemu ta impreza będąca imprezą niehistoryczną (bo jak historyczna moze byc, gdy nie sa wymagane stroje historyczne??) organizowana pod patronatem Rodzimego Koscioła Polskiego (pseudopoganskiej sekty:/ .. wiem bo przeglądałem ich strone .. pozatym chcieli nas kiedys wciągnąć w swe sidła ;)). Więc pytam się raz jeszcze czemu ta impreza znajduje się w kalendarium na forum zajmujacym sie rekreacja historyczną??. Może niedługo zaczną się również pojawiać informacje o konwentach fantasy??

Mi to strasznie przeszkadza i wydaje mi się, że nie tylko mi .....
Misieq
Hehe
Co tu się dziwić RKP wszędzie się wciśnie, widać, że na tak szacownym forum też odwalają niezłą propagandę. Niech nikt się nie zdziwi jak po kilkugodzinnej rozmowie z którymś z członków RKP dostanie telefon :"Czy chce pan założyć gniazdo w swoim mieście ?" smile.gif
Szczególnie radzę uważać młodym wczesnym bractwom. Jesteście potencjalnymi ofiarami - wiem, bo podobnie jak Jarogniew byłem bezczelnie nagabywany przez nich, jak przez jakichś Świadków Jehowy.

Pozdrawiam regulyF - to z tobą miałem "przyjemność " rozmawiać na temat mojego wstąpienia do RKP ??
Stoigniew
Witam!!

Z tego co kojarze Mścisław podawał swego czsau link do strony RKP w temacie ...hmmm.. bodajże "odtwarzanie wiary" (czy jakoś tak) szybko został ocenzurowany. Watcher (chyba on ??:P) stwierdził, że na stronce tej sekty nie ma żadnych naukowych informacji na temat wiary Słowian...

Więc przyłączam się do pytania Jarogniewa: Co informacja o niehistorycznej imprezie robi na tym forum??
Bogumił
A po kie licho wyciągacie ją na światło dzienne?
Było, mineło.
Trzeba się było wtedy burzyć.
Jeszcze tydzień temu impreza ta była na dalszych stronach kalendarium.

Teraz po odświeżeniu można go już wykasować...

Impreza z odtwarzaniem historii jednak troche miała;
A przede wszystkim! Kalendarium jest tu po to, aby wiedzieć gdzie i kiedy można spotkać
przyjaciół z "Ruchu". Takie jest moje zdanie.
Misieq
Witam !!

Nie wiem jak was ale mnie zastanawia pewien fakt: w Polsce jest sporo organizacji neopogańskich. Dla osoby obeznanej w tych ruchach wiadomo jest,że ich członkowie odprawiają obrzędy słowiańskie w ciągu całego roku. Więc pytanie: dlaczego żaden z tych ruchów nie pcha się na Forum Rekreacji Historycznych ze swoimi imprezami ?
dunno.gif
Jarogniew
heh, widzisz bo inne organizacje nie są takie namolne. Nie szukają na siłę nowych "owieczek". Natomiast RKP stara się zdobyć jak najwięcej wyznawców.

Polecam wszystkim przejrzenie sobie strony RKP..... i porównanie tego z jakąś porządną mitologią słowiańską.

Do Bogumiła: myśląc w ten sposób każdą impreze, na której są osoby z "ruchu" można nazwać historyczną. Pozatym rozmawiałem z już z Tobą na ten temat smile.gif

Może jakiś moderator albo nawet sam admin zainteresuje się tym tematem??
krax
CYTAT(Czcibor Bartnik)
Witam !!

w Polsce jest sporo organizacji neopogańskich. Dla osoby obeznanej w tych ruchach wiadomo jest,że ich członkowie odprawiają obrzędy słowiańskie w ciągu całego roku. Więc pytanie: dlaczego żaden z tych ruchów nie pcha się na Forum Rekreacji Historycznych ze swoimi imprezami ?  
dunno.gif

A cz Ty ogłaszasz na forum,że tego i tego dnia w takim a takim miejscu będziesz obchodził z rodziną i znajomymi jakieś święto(dla przykładu wigilię) i wszystkich chętnych zapraszasz,żeby sobie popatrzyli jak to wygląda?!? face4.gif
Misieq
Witam

Pewnie, że nie ogłaszam żadnych obrzędów które obchodzę i oto właśnie chodzi. Uważam, że takie sprawy to nie cyrk z którym się obnosi wszędzie, tylko sprawy osobiste.
Byłem na wielu obrzędach gdzie było mnóstwo osób ale nigdy nikomu nie przyszło do głowy, żeby to ogłaszać na forum. smile.gif
Jest jeszcze jedna sprawa - może być bractwo które po prostu odtwarza jakiś obrzęd. Sam tego nie popieram, ale to nie moja sprawa. Jednakże bractwo takie nie ma na celu wciągnięcie nowych członków tylko po prostu jak najwierniejszą rekreację historyczną. Z tego co wiem RKP bractwem nie jest, a po styknięciu się z osobami z tego ruchu odnoszę proste wrażenie, że zachowywują się jak zwykli sekciarze, wobec czego ogłaszanie na forum niehistorycznej imprezy jest dla mnie zwykłym werbunkiem do sekty.

Pozdrawiam.
regulyF
> od dłuższego czasu mierzi mnie fakt egzystencji tego tematu na tym forum.

To nie czytaj - mamy demokracje... Przeca tytul stoi niezmiennie jak wol...

> Czemu ta impreza będąca imprezą niehistoryczną (bo jak historyczna moze byc, gdy nie sa wymagane stroje historyczne??)

Stroje byly wymagane od bractw nie od widowni... To chyba naturalne?

> organizowana pod patronatem Rodzimego Koscioła Polskiego (pseudopoganskiej sekty:/ .. wiem bo przeglądałem ich strone...

Pod patronatem kulturalnym - bylo i jest to do tej pory wyraznie napisane na stronie organizatora Nocy Kupaly...

> pozatym chcieli nas kiedys wciągnąć w swe sidła ;)).

No w to to juz nie uwierze...

> Więc pytam się raz jeszcze czemu ta impreza znajduje się w kalendarium na forum zajmujacym sie rekreacja historyczną??. Może niedługo zaczną się również pojawiać informacje o konwentach fantasy??

Naucz sie czytac ze zrozumieniem... Inna sprawa ze jak swojego czasu (a dokladnie 1-2 maja 2004) w Podkowie Lesnej byl Jarmark Średniowieczny to nikt nie zarzucil niehistorycznosci swieceniom rowerow perwszego dnia a pozstalych pojazdow mechanicznych kolejnego... Jesli wiec dla ciebie na spotkaniu obrazujacym okres poprzedniego tysiaclecia bardziej historyczne jest swiecenie rowerow (a mysle, ze takich przypadkow znalazloby sie wiecej - np. organizowany przez ksiedza katolickiego zlot wczesnosredniowieczny ktoremu zapewne towarzyszyc bedzie stosowna historyczna msza) niz przeprowadzenie obrzedu na czesc Swietowiata tudziez Postrzyzyny to sam juz nie wiem co jest...

==================================================

> Co tu się dziwić RKP wszędzie się wciśnie, widać, że na tak szacownym forum też odwalają niezłą propagandę.

Sorry ale tylko ksieza maja mozliwosc jako osoby wyznaniowe do organizacji imprez sredniowiecznych? Myslalem ze zasadniczo mamy panstwo swieckie a nie wyznaniowe, ale moze sie myle? Doprawdy nie wiem z kad sie bierze taka mentalnosc, ze za normalne uznaje sie przeprowadzenie swiecen czy wrecz calych mszy w swieckich szkolach, w wojsku, na wszelkiego rodzaju otwarciach, odslonieciach a przeprowadznie obrzedu ku czci etnicznym Bogom Slowian notabene na swiecie, ktore jest im poswiecone, wywoluje takie wzburzenie i negatywnych emocji?

> Szczególnie radzę uważać młodym wczesnym bractwom. Jesteście potencjalnymi ofiarami - wiem, bo podobnie jak Jarogniew byłem bezczelnie nagabywany przez nich, jak przez jakichś Świadków Jehowy.

A to ciekawe szczegolnie ze RKP ma wlasne bractwo, z wlasna oficjalna strona gdzie osobiscie przekonac sie mozna co i jak... i nie potrzebuje poszukiwac kogos kto sam sie do nich nie zglosi. Inna kwestia, ze nie raz spotykamy sie z jawna prowokacja - zarowno ze skrajnie nacjonalistycznych grup okreslajacych nie neopoganskimi, zarzucajacymi nam jako wade fakt ze staramy sie byc apolitycznie jak rowniez wszelkiego rodzajami organizacjami prokatolickimi. Cala rzecz jak wspomnialem, mozna sprawdzic w dosc prosty sposob - jest strona bractwa i mozna nas "wyprubowac" tzn. przekonac sie ze nik nikogo na sile klonicom do przynaleznosci nie zmusza - wrecz prezeciwnie: z samego poczatku okrslana jest zaleznosc RKP by w puzniejszym okresie uniknac niepotrzebnych (zapewne znanych w wiekszosci bractw rycerskkich) rozczarowan... Robimy to mimo, iz ryzykujemy iz osoby nie majace zielonego pojecia o terminologi jak np. Jarogniew
moga odbierac nas jako sekte (RKP jest prawnie zarejestrowanym zwiazkiem wyznaniowym w MSWiA i czy to sie komus podoba czy nie, ma podobne prawa w tym kraju jak inne zwizki wyznaniowe (no maze po za KRK, ktory z naszym rzadem podpisal tzw. konkordat i jest rowniejszy od innych)).Co zas do porowniania do Swiadkow Jechowy - ci chodza po domach, mysmy zaprosili na nasze swieto... Czego sie spodziewales po rodzimowierczym swiecie poganskim? Juz nazwa jest jednoznaczna - nie noc Sobutkowa czy sw. Jana ale Noc Kupaly...

> Pozdrawiam regulyF - to z tobą miałem "przyjemność " rozmawiać na temat mojego wstąpienia do RKP ??

Raczej watpie... do tego jest stosowna deklaracja na stronach RKP, a jesli ktos namawial cie do przystapienia do RKP to robil to zwlasnej inicjatywy gdyz tzw. "namawianie" nie jest przez nas stosowane. Wrecz przeciwnie - musimy sprawdzac zgloszenia, czy przypadkiem jaki neonazista nie pomylil nas z popularnymi obecnie ruchami pseudoneopoganskimi, ktore blednie kojarza sie ze skrajnie posunietym nacjonalizmem. Jedyna moja zas rozmowa dotyczaca religi jako ytakiej przeprowadzona na NK miala raczej zakres filozoficzny i bayla prowadzona na tyle publicznie, ze przynajmniej wiekszosc znajdujaca sie wowczas przy ognisku mogla sie jej swobodnie przysluchiwac. Byla to jednak polemika, wymiana pogladow i tym bradziej w zadnym razie nie nazwalbym jej namawianiem.
Charakterystycznym jej elementem byl dialog:
X - Ale wierzysz w Maryje?
Ja - W to ze byla postacia historyczna, matka Jezusa czy to ze byla matka Boga, w niepokalane poczecia w zywcem w niebowziecie?

===============================================

> Więc przyłączam się do pytania Jarogniewa: Co informacja o niehistorycznej imprezie robi na tym forum??

Poniewaz Noc Kupaly jest jak najbardziej obrzedem wczesno sredniowiecznym, historycznym... Odpisalem zreszta na to juz wczesniej (rowerki).

===============================================

> Impreza z odtwarzaniem historii jednak troche miała;

Jak najbardziej - to ze nie dopisala frekwencja z powodu niezbyt przychylnej aury i zamiast wiekszej ilosci (planowanych) wojow przyjechala czesc rowna widzom... nie jest to juz zalezne ani od organizatora NK ani od administratora FREHY.

================================================

> W Polsce jest sporo organizacji neopogańskich.

Po pierwsze nie tak znowu wiele,a po drugie - nie tych zarejestrowanych i w pelni dzialajacych zgodnie z prawem...

> [..] Więc pytanie: dlaczego żaden z tych ruchów nie pcha się na Forum Rekreacji Historycznych ze swoimi imprezami ?

I jestes tego pewien na 100%? Moze one zwyczajnie nie przyznaja sie do tego w sposb na tyle otwrty co RKP? Moze nie jestes swiadomy ale jedno z nich bedzie mialo miejsce calkiem niedlugo. Nie bede wymienial, ktore dokladnie bo Ci co maja wiedziec wiedza, a ja osobiscie nie zajmuje sie tropieniem czarownic...

=================================================

> heh, widzisz bo inne organizacje nie są takie namolne. Nie szukają na siłę nowych "owieczek". Natomiast RKP stara się zdobyć jak najwięcej wyznawców.

Zasadniczo mozna przyznac slusznosc czesci powyzszej wypowiedzi - RKP swoim potencjalnym czlonkom przed przyjeciem nie mierzy obwodu czaski centymetrm krawiecki, nie sprawdza koloru skory ani orientacji seksualnej, nie wymaga tez posiadania pary dobrze napastowanych glanow i ogolonej glowy... NIe jest tez zwizkiem politycznym lecz wyznaniowym, a wiec nie ma zapedow skrajnienacjonalistycznych.

> Polecam wszystkim przejrzenie sobie strony RKP..... i porównanie tego z jakąś porządną mitologią słowiańską.

Lepiej bym tego nie ujol (szczegolnie forum)...

> Może jakiś moderator albo nawet sam admin zainteresuje się tym tematem??

Sorry ale dopiero teraz odpowiadam wiec co zasadniczo wczesniej moderator mialby ocenzurowac? Wasze wlasne wczeszniejsze wypowiedzi? :) NIe padly tez zadne wulgaryzmy ani inne sformuowania naruszajace w tym kraju obowiazujace prawo... Jeslin ie pasi ci ten watek czemu tu z kazdym razem zagladasz? Za duzo maselka? Ja wiem, ze moja odpowiedz, ze robie to moze zbyt dlugo, ale troche sie tego nazbieralo a mama starajac sie mnie wychowac na uprzejmego czlowieka, uczyla mnie ze pytan i watpliwosci nie powinno sie zostawiac bez odpowiedzi...

=============================================

> Byłem na wielu obrzędach gdzie było mnóstwo osób ale nigdy nikomu nie przyszło do głowy, żeby to ogłaszać na forum.

RKP nie bylo organizarem lecz patronem kulturalnym. Co wiecej - informacja NK w Kiekrzu zostala zamieszczona na forum FREHY zanim RKP zostalo tym patronem...

> Jest jeszcze jedna sprawa - może być bractwo które po prostu odtwarza jakiś obrzęd. Sam tego nie popieram, ale to nie moja sprawa. Jednakże bractwo takie nie ma na celu wciągnięcie nowych członków tylko po prostu jak najwierniejszą rekreację historyczną. Z tego co wiem RKP bractwem nie jest, a po styknięciu się z osobami z tego ruchu odnoszę proste wrażenie, że zachowywują się jak zwykli sekciarze, wobec czego ogłaszanie na forum niehistorycznej imprezy jest dla mnie zwykłym werbunkiem do sekty.

To twoja opinia i masz do niej prawo, podobnie jak ja mam prawo bys uzasadnil swa wypowiedz szczegolnie jesli uzywasz tak powaznych zazutow... Pomijajac mniejsza lub wieksza znajomosc terminologi - jesli uwazasz RKP za sekte musisz wychodzic z zalozenia, ze zlamali prawo - jesli tak bylo to zloz doniesienie na prokurature. Majac zapewne niezbite dowody (pomijam nagrania na tasmie, skoro tak cie gorliwie namawiali - to zapewne zachowaly ci sie chocby kopie e-maili), proces przeciw nim powinien byc przelomowy! RKP jest w koncu ruchem prawnie dzialajacym w RP, z siedziba, z wpisem w MSWiA... To nie jest walka z wiatrakami - masz konkretne dane... Sprawa jest prosta: zlamali prawo - zaskarz ich. Nie zlamali prawa? Czemu stosujesz tak mizerna prowokacje? To ze wydaje ci sie, ze kazda dzialanosc inna niz kosciola dominujacego w tym kraju to dzialanie sekciarskie, nie musi od razu przedstawiac stanu rzeczywistego. Zastanawia mnie natomiast inna kwestia - po NK na forum RKP zaroilo sie od nazistowskich wpisow... jestem ciekaw czy to zwykly zbieg okolicznosci czy ma to jakis zwizek z wypowiedziami w tym watku...

================================================

Reasumujac - (do Adminow): Wiem ze troche to trwalo ale chyba oskarzany ma prawo do obrony? Wiem tez ze cytowane wypowiedzi nie wygladaja tak jak powinny ale chcialem odpowiedziec w jednym poscie wszystkim zinteresowanym. Licze na wasz zdrowy rozsadek, ktorego dostateczna ilosc wykazakliscie dotad nie ingerujac w ten watek (i mam nadzieje ze tak pozostanie do puki reprezentowal on bedzie stosowny poziom). Na zakonczenie pragne jedynie zazaczyc kilka faktow - RKP jako patron kulturalny (a nie organizator) przeprowadzil podczas Kupaly Obrzed Ofiry oraz Postrzyzyny (nikt nikogo nie ganial z nozycami), ktorych tresci znajduja sie na stronach RKP. Sami bylismy tam goscmi, przybylymi tuz przed rozpoczeciem na tyle wczesniej by ustawic posag i przedstawic uzgodnione z organizatorem obrzedy. Udzial RKP w calym przedsiewzieciu byla znany znacznie wczesniej i byla wyraznie zaznaczona na stronach organizatora NK. Jedyna dzialanosc jaka co poniektorzy odebrac mogli jako dzialanie sekciarskie (?) to wylozenie naszym materialow informacyjnych w uzgodnionym z organizatorem miejscu (nic co by nie bylo niedostepne ze strony RKP). Zasadnioczo nasz kosciol nie prowadzi "rekrutacji" (choc nie odpowiada, za dzialanosc poszczegolnycyh clonkow bedacych ich wlasna inicjatywa) tym bardziej na spotkaniach typu NK gdzie mielismy dosc zajec z przygotowaniem Ofiary Liturgi i Postrzyzyn. Co wiecej wychodzimy z zalozenia ze "rekrutacja" takowa nie odnosi zadnego skotku - czlonkami RKP zostaja zawyczaj osoby, ktore same do pewnego stopnia zaglebily sie w mitologie eniczna Slowian i ktore uznaja ze to co reprezentuje RKP im odpowiada. Sam RKP jak nazwa wskazuje jest zwizkiem wyznaniowym, nie zajmuje sie wiec polityka, nie jest ugrupowaniem nacjonalistycznym...

Przykladajac sie zas do prosby naszych oponetow (co to pytaja "czemu ten watek wciaz wyplywa" po tym jak cigle sami, miedzy soba, zabieraja w nim glos) i jak mniemam idac na reke Administratorom tego forum - jako ze ten watek zaczyna rzeczywiscie nie wiele juz miec wspolnego z historycznoscia postuluje o przeniesienie ewentualnej, potencjalnej polemiki na temat istoty RKP, na jego foryum http://free4web.pl/3/?21206. Niech zas ten watek, poswiecony Kupale w Kiekrzu pozostanie dla zagodnien opisujacych Kiekrz a nie czyjes osobiste uprzedzenia wyznaniowe.
Ziemowit
Jako uczestnik omawianej tu Nocy Kupały, rzec moge jeno, iż to, że część przybyłych gości należy do RKP, niewątpliwie wpłynęło pozytywnie na klimat imprezy.
A co do historyczności, to zapewne neopoganie są bardziej na miejscu w odtwarzaniu wczesnych słowian niż katolicy. /nie należe do żadnej organizacji religijnej/
Niedźwiedź z Kiekrza
Witam, jestem jednym z organizatorów Nocy Kupały w Kiekrzu i muszę przyznać, że po przeczytaniu Waszych postów, Panowie, jestem co najmniej zdziwiony, żeby nie powiedzieć zupełnie zaskoczony tym, co napisaliście. Najsamprzód nasuwa mi się takowe pytanie: czy ktokolwiek przychylny rozwojowi ruchu rycerskiego, tożsamości, tradycji i kultury słowiańskiej, polskiej i rycerskiej potępiłby w czambuł młodą, perspektywiczną imprezę, na której zresztą sam nie był? Myślę, że człowiek, któremu zależy na wymienionych wcześniej wartościach nigdy nie zachowałby się w taki sposób, ja sam bym się również tak nie zachował mając na względzie fakt, że impreza ta może się z czasem rozwinąć i stać się jednym z głównych punktów w kalendarzu imprez rycerskich w Polsce.

Czy Noc Kupały była imprezą historyczną? Jak najbardziej. KAŻDY z uczestników naszej Nocy miał obowiązek przyjść w stroju historycznym (Certoipus mówił o "mało średniowiecznych osobnikach w firmowych ubrankach"- chodziło mu o ludzi przebranych, lecz nie bawiących się zbyt wesoło, a nie o ludzi nieprzebranych), poza tym jaka może być dla nas bardziej historyczna impreza, niż Noc Kupały, święto obchodzone przez naszych przodków z górą tysiąc lat temu? Przecież to właśnie najbardziej oczywisty, rodzimy element naszej historii, głebokiej tożsamości, tradycja kultywowana przez długie stulecia, mająca swe korzenie prawdopodobnie jeszcze przed wędrówką ludów, tradycja, z której narodziło się wiele Sobótkowych zwyczajów, z których zdajemy sobie w Kiekrzu sprawę i które staramy się jak najwierniej odtwarzać.

Podpłomyki, stylizowana na średniowieczną wersję języka polskiego mowa, stroje, obrzędy pogańskie mające na celu przybliżenie dawnej, słowiańskiej religii- cóż jeszcze trzeba, by nazwać tę imprezę historyczną i słowiańską? Co do RKP, to byli to goście zaproszeni przez nas na nasze święto. Zastrzegam: nie jestem neopoganinem, jestem ateistą, nie należę do RKP tak samo, jak nie jestem członkiem żadnego innego związku wyznaniowego. Zaprosiliśmy Rodzimy Kościół Polski, ponieważ uważamy, że to właśnie oni przeprowadzają stare obrzędy w sposób najbardziej zbliżony do tego, co miało miejsce na ziemiach polskich przed setkami lat, poza tym dobrze znają się na tym, co robią, są apolitycznymi, zrównoważonymi w opiniach, trzeźwo myślącymi ludźmi. Cenimy sobie ich przyjazność, całkowitą nienachalność, tolerancję i umiejętność sprawnego działania, co sprawia, że uważamy RKP za jedyną pogańską sensu stricte organizację w Polsce, odnajdujemy w nich rodzimy, pogański kościół naszych czasów i stąd zaprosiliśmy właśnie ich. Poza tym mamy jako Kierska Drużyna identyczne marzenia, co RKP: nie w internecie, czy na planszy, a w prawdziwym zyciu wskrzeszać i przywracać do życia rodzimą tradycję, zwyczaje, kuchnię, wierzenia, muzykę, po prostu kulturę wraz ze wszyskim, co ze sobą niesie.

Ponieważ Rodzimy Kościół Polski nawiązuje wierzeniami do czasów odległych, historii, ja na przykład uznaję ich za ludzi jak najbardziej na miejscu na imprezie historycznej tym bardziej, że odtwarzają dawne obrzędy (na tyle, na ile można to dziś zrobić, po usilnym niszczeniu śladów po naszej kulturze przez pewne, głównie ościenne, nacje). Osoby pokroju Jarogniewa osobiście uważam za tylko imiennie podszywających się pod ludzi sprzyjających kulturze słowiańskiej, przetrwaniu naszej historii, tożsamości, zwyczajów i wszystkiego, co się z tym łączy. Oni tak naprawdę działają na pohybel tym wartościom i prosiłbym, żeby się nie wypowiadali, zanim nie przyjadą na Kupałę do Kiekrza i nie zobaczą naprawdę co i jak.

Zresztą nie ma się co za dużo rozwodzić, oto krótka relacja filowa z Nocy Kupały: http://members.lycos.co.uk/pear2pear/index.html , każdy może zobaczyć jak to było w rzeczywistości. Dość, ze bawiliśmy się świetnie smile.gif choć co po niektórzy jeszcze lepiej, RKP bardzo dobrze 'wywiązał' się z powierzonej mu roli patrona kulturalnego i zamierzamy oczywiście kontynuować tę współpracę. ps: z fantasy nasza impreza i działalność nie ma wspólnego NIC.
życzliwy
Po zapoznaniu się z całością waszych dokonań obecnych w internecie, pozwoliłem sobie na kilka słów komentarza, które ukazują mój stosunek do tak rozumianej przez was rekreacji historycznej i etnicznych wierzeń Słowian, a jednocześnie chciałem zaznaczyć, że formalnie nie jestem w żadnym bractwie rycerskim oraz nie wyznaję ideologii prawicowo-totalistycznych. Od razu narzuciła mi się myśl, że to, co robicie ma niewiele wspólnego z etnicznością. Znacznie bliżej temu do tzw. obywatelstwa świata (http://www.geocities.com/gnievko). Mam wrażenie, że potrzebujecie rozgłosu i reklamy, co nazywane jest z kolei pogaństwem skansenowym, a co na pewno nie służy umacnianiu religii słowiańskiej.
Nie wiem co nazywasz prowokacją, mam tylko nadzieję że nie konstruktywną krytykę. Dla mnie jesteście raczej świętojańscy a nie kupalni, co widać na tym żałosnym filmiku, który owszem, może być szokujący (zwłaszcza dla laika w omawianym temacie), ale negatywnie, bo ta szopka czyni tylko obciach dla prawdziwych rodzimowierców i znawców tematu odwalających dobra robotę tego typu w oparciu o źródła historyczne i folklorystyczne. Szkoda, że tak błazeński chłam jak RKP podszywa się pod środowisko rodzimowiercze w Polsce. W każdym razie we mnie już macie nieprzejednanego wroga, który będzie starał się ośmieszyć was przy każdej okazji.
Dowiedziałem się właśnie od ciebie czegoś nowego, tzn. tego, że wczesnośredniowieczny Słowianin z radością i otwartymi rękami wbrew naturalnemu separatyzmowi etnicznemu zapraszał na swe święta każdego przybysza niezależnie od pochodzenia i wyznania, nie mówiąc o zachwycie domniemanych gości reprezentujących inne religie, uwielbiających brać udział w obcych obrzędach wbrew zaleceniom ich kapłanów. Nikt z tych gości oczywiście nie zwracał uwagi na obcość obrzędu ukonstytuowanego przez obcą im kulturę. Radzę wam, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście odezwać się do Zielonych 2004, może kogoś zwerbujecie, bo tam byście się chyba spodobali. Zresztą tak jak i do nich ,do was jest się strasznie trudno wczesać (wystarczy przeczytać wasz statut) z racji bardzo trudnych dla większości ludzkiej populacji światowej kryteriów przystąpienia do RKP(nie licząc neonazistów oczywiście).
Ciekawe (może to mania autora), że jeżeli już odwołuje się on do swojej słynnej apolityczności to polityczność od razu kojarzy mu się z nacjonalizmem (jak na takiego zagorzałego homo apoliticusa, to dla równowagi mógłby dodać, że to pierwsze i z komunizmem mu się kojarzy, ale trudno).
Przypomina mi to nastawienie większości prostaczkowatych ,pseudomyślicielskich reprezentantów formacji anarchistycznych i lewackich zaślepionych opozycyjnymi w stosunku do idei prawicowych ideologiami. Nie zadziwia mnie arogancja RKP wobec, jakby nie było, nikłej ilości źródeł wczesnośredniowiecznych dotyczących wiary przedcheścijańskich Słowian oraz ich skomplikowanej genezy powstania, gdyż zarówno ich deklaracje teoretyczne jak i praktyka mówią same za siebie. Dziś żaden szanujący się profesjonalny badacz, a nawet amator średniego formatu nie wyrazi tak beztrosko stwierdzenia o istocie kształtu struktury systemu wierzeń naszych przodów, z prostej przyczyny braku specyficznych wiadomości na ten temat. Pomimo znacznych postępów w dotykanej przez nas kwestii od lat mniej więcej 80-tych XX wieku omawiany aspekt stawia nas dokładnie w jednym szeregu z XIX-wiecznymi etnografami itp., dopóki nie zostanie odkryte jakieś informujące o tym źródło pisane (może ktoś z RKP się pokusi o jakiś nowy przekonujący falsyfikacik, bo takie już się zdarzały). Niestety RKP zdaje się tego nie zauważać, o czym świadczy ich słodziutka, stricte romantyczna wizja, chyba że mają dostęp do jakichś fenomenalnych treści (a może doświadczyli ich w czasie „objawienia” na jednym z tzw. przez nich „świąt”, na marginesie z użyciem drugów, czego członkowie RKP nie starają się nawet ukryć, a wręcz przeciwnie).
Powracając do myśli poprzedniej RKP lansuje tezę o henoteizmie słowiańskim, która zakłada, że iście Helmoldowy bóg bogów po stworzeniu świata lub jego pierwocin zwykle składa powstały twór na ręce swego syna – gromowładcy, z zadaniem dokończenia jego dzieła, lub po prostu sprawowania porządków nad rzeszą bogów niższych, którzy są bytami jak najbardziej autonomicznymi z wyszczególnieniem na strukturalnie opozycyjne wobec bóstw uranicznych bóstwa chtoniczne. Bóg najpierwszy, że się tak wyrażę, spełniając rolę głównego demiurga, odchodzi jak to się mówi w / do nieba stając się deus otiosus. Jego kultu, zatem w społecznościach pierwotnych zwykle nie widać, nie posiada on wizerunków i specjalnych ku jego czci poświęconych obrzędów. Natomiast wyznawcy zwracają się do niego w chwilach największej rangi, czy zagrożenia, np. kiedy już inni, niżsi bogowie zawiedli. Oczywiście występuje też na świecie tzw. monoteizm pierwotny, z czym o wiele bardziej kojarzy mi się dotychczasowa działalność naszego RKP. Także może warto zmienić kilka wyrazków w statucie, bo po co się nawzajem mamić.
Drodzy koledzy z RKP, gołym okiem widać, że z uporem maniaka próbujecie udowadniać swoją, na glinianych nogach, jakby nie było, stojącą tezę, przekręcając przy tym fakty i tendencyjnie wybierając przykłady ze źródeł. Świadomie czy też nie, działacie więc w myśl zasady „jak się chce to się może”. Jakbyście byli trochę uczciwsi to byście tak nachalnie nie utożsamiali Świętowita arkońskiego ze zbruczańskim Światowidem (ile tu romantyzmu), nie używalibyście imienia plemiennego boga Świętowita dla określenia boga najwyższego Słowian, z których tylko Ranowie (tyle wiemy) uprawiali jego czynny kult, a sława tegoż była odpowiednikiem pozycji szczepu, nie bagatelizowalibyście faktu istnienia w wielu źródłach bóstw autonomicznych (posiadających określone departamenty), czasem nawet ze sobą walczących, o czym świadczy obecny dosyć szeroko nawet w folklorze mit zmiejoborstwa. Przykłady można mnożyć, co tylko mocniej uwidacznia odgrywaną przez was komedię i robienie wstydu całemu ruchowi rodzimowierczemu w Polsce i nie tylko. Spotkałem się z wieloma opiniami na wasz temat, nie trudno się domyślić, że były one dosyć koherentne. Wasz instytucja doskonale komponuje się z innymi podobnymi wam wyziewami w New Age’owym worku. Nawet nazwa waszej organizacji jest po części obca rodzimej mowie Słowian, gdyż wyraz kościół (nie mówiąc już o samej semantyce wyrazu) pochodzi z łac. castellum, zatem do powyższego dołączam następujący apel: Znajdźcie sobie cos innego do roboty na czele z waszym Stefańskim i jego żałośnie śmiesznym słowiańskim tarotem od rekreowania dawnej tradycji, której uwłaczacie i ją obrażacie, używając przy tym przymiotnika rodzimowierczy. Wy swoja postawą skazujecie się na używanie najwyżej słowa pogański, gdyż rodzimowierca to człowiek prawdziwie ratujący swoją kulturę w dobie, gdy umiera mu ona na rękach dobijana przez coś takiego jak RKP.
Jarogniew
CYTAT
Czy Noc Kupały była imprezą historyczną? Jak najbardziej. KAŻDY z uczestników naszej Nocy miał obowiązek przyjść w stroju historycznym

W odpowiedzi zacytuje informacje znajdujace sie na stronie "Nocy Kupaly w Kiekrzu"

"Mile widziani ludzie zafascynowani średniowieczem, fantastyką, kulturą słowiańską i celtycką z całej Polski"
"ubierzmy się na średniowieczną modłę, postarajmy się wczuć w atmosferę tej magicznej nocy"
" Od gości wymagamy kultury osobistej i historycznego stroju."

A gdy przewiniemy na sam dól strony przeczyatamy natomiast:

"2. BARDZO mile widziane są stroje średniowieczne, bądź ludowe (lub stroje imitujące takowy). Podstawowym strojem kobiecym może być długa suknia dopełniona wiankiem na głowie, natomiast strojem męskim biała koszula z kołnierzem (np. do garnituru) i proste spodnie."

Wydaje mi sie, że coś takiego ma jednak mało wspolnego z historycznoscia...

Na krotkiej relacji filmowej, do której link znajduje się wyżej widać osoby w niehistorycznych strojach (pewnie odnosze takie wrazenie bo oni się poprostu nie bawią dobrze i dlatego ich historyczne stroje wyglądaą bardzo współcześnie bigsmile2.gif szczerba.gif bigsmile2.gif )

CYTAT
Osoby pokroju Jarogniewa osobiście uważam za tylko imiennie podszywających się pod ludzi sprzyjających kulturze słowiańskiej, przetrwaniu naszej historii, tożsamości, zwyczajów i wszystkiego, co się z tym łączy. Oni tak naprawdę działają na pohybel tym wartościom

A owszem działam na pohybel przekazywaniu kolejnym pokoleniom zakłamanej, pseudonaukowej i niehistorycznej wiedzy odnośnie kultury, wierzeń i historii Słowian. Jeśli to co robicie na waszej "kupałnocce" nazywasz propagowaniem kultury to przemyśl to jeszcze raz, zastanów się czy na "pogańskiej" nocy kupały w Xw. byloby rycerstwo XIII wieczne na przykład?? Nie możesz twierdzić iz Twoja impreza jest historyczna, i że jakieś naukowe wartości przekazuje, jeżeli nie odtwarzasz idealnych realiów tego obrzędu. Jeżeli rzekomo odtwarzasz obrzęd kupalny, a nie późniejszy zchrystianizowany już świętojański zastanów się czy nie powinieneś wydatować imprezy na ...-Xw. i zapraszać tylko historyczne drużyny. Twierdząc, że RKP najlepiej w Polsce zajmuje się dawną religią Słowian, udowadniasz nam wszystkim, którzy jakąkolwiek wiedze na temat wierzeń słowiańskich mają, jak marna jest Twoja wiedza w tym temacie... Naprawde dużo lepiej by było jakbyś przez najbliższy rok postudiwał, pozdobywał wiedze o tym świecie, a póżniej je dopiero próbował rekonstruował (jeżeli rekonstrukcje wogóle masz na celu).

kolejny cytat ze strony NKwK

"7. Zabrania się wnoszenia na teren "Biesiady" alkoholu."

Cóż... poczytaj sobie.... tuż to kolejny przejaw niehistoryczności waszego "święta"
Niedźwiedź z Kiekrza
Jarogniewie, rozbawiłeś nas do łez, ponieważ nie znasz realiów i nie rozumiesz jednej rzeczy: ja mogę napisać na stronie: "ludzie, przyjdźcie w strojach historycznych słowiańskich datowanych na okres ...- X wiek. Stroje takie są obowiązkowe." Tylko co z tego, skoro wówczas na Noc Kupały przyjdzie pięć osób. Lubisz się bawić na imprezie pięcioosobowej? Bo ja nie. Czy impreza pięcioosobowa sprawi, że ktoś zainteresuje się naszą kulturą, przeszłością? Nie, bo przyjdą tylko ludzie, którzy posiadają odpowiednie stroje i "siedzą" w tym już od dawna.

Tylko nie próbuj nam teraz wmawiać, że zachowujemy się w sposób komercyjny, bo jesteśmy od tego jak najdalsi (na naszej imprezie, pomimo dużej tolerancji co do strojów i swobodnego datowania [do XIII wieku; w płytówce nikt nie przyszedł, nie bój się] pojawiło się zaledwie ok. 40 osóB). Z drugiej strony tylko takie podejście daje szanse, że ludzie, którzy przyjdą na Kupałę przywdzieją strój HISTORYCZNY lub chociaż ZBLIŻONY do takowego, a musisz wiedzieć, że naszym celem jest nie tylko ścisła rekreacja historyczna, lecz także uniknięcie tzw. "turystów", którzy, jak wiemy z doświadczenia, raczej psują zabawę.

Na naszej Nocy Kupały staramy się więc znaleźć złoty środek pomiędzy ścisłą rekreacją historyczną, a po prostu dobrą zabawą, bo przecież o to również na Nocy Kupały chodzi, prawda? Jeśli ktoś tego nie rozumie, to chyba nie jest Słowianinem... Poza tym, nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale obchodzenie świąt Sobótkowych przetrwało gdzieniegdzie (oczywiście było to zabronione) bardzo długi okres czasu (z pewnością do XIII wieku), bo jeszcze w XV wieku biskub poznański zakazywał w noc letniego przesilenia "wszelkich hucznych zabaw z przeskakiwaniem przez ogień". Ja już nawet nie mówię o tzw. reakcji pogańskiej na Mazowszu, Litwie i Żmudzi- ona chyba najlepiej obrazuje, jak głęboko zakorzenione były u Słowian i Bałtów pogańskie wierzenia. A bodaj największe problemy kościół miał właśnie z Kupałą.

Uwierz, że bardzo chciałbym, by każdy gość na Kupałnocce był ubrany tak, jak to sugerujesz, lecz to jest po prostu nierealne, ponieważ nasza impreza dopiero się rozwija, to nie jest Wolin, gdzie wiadomo, że ludzie walą drzwiami i oknami i nie pojawi się tam raczej nikt w stroju niewcześniackim (choć szczerze mówiąc już różne rzeczy na Wolinie widziałem i co? jakoś nie pieję w niebogłosy, że Wolin to impreza fantasy lub że nie odtwarza się tam ściśle realiów historycznych... face4.gif ). Ludzie nie są na tyle bogaci, żeby na każdą imprezę szyć sobie nowy strój i my to po prostu rozumiemy.

A może wolisz imprezy pokroju Noc Kupały Lednica 2004, gdzie 99% uczestników, to zupełnie nieprzebrani, wiecznie kpiący i ironiczni "turyści"? Impreza, na której bractwo Jantar wyrabiało podpłomyki wyglądające dokładnie jak indiańskie placuszki i... mógłbym jeszcze długo wymieniać, jednak jakoś nie bawi mnie oczernianie innych bractw, które z różnym skutkiem, lecz jednak starają się odtwarzać dawne czasy i ocalić od zapomnienia naszą kulturę. Chwała im za to, że podejmują taki wysiłek, to bardzo cenne i nie będę sprawdzał czy pas danego woja nie jest aby za gruby, bo nie ma to dla mnie znaczenia.

Tak więc, jak widać, duże znaczenie ma tutaj zasobność kieszeni Polaków, a przede wszystkim to, że nasza impreza jest jeszcze raczej nieznana, a jednak od początku staramy się trzymać poziom nie wpuszczając turystów. Czy to takie złe? Proponuję Ci, żebyś najpierw sam podjął próbę zorganizowania dobrej imprezy tego typu, a dopiero później, gdy więcej zrozumiesz, zaczął się na ten temat wypowiadać.

Jeżeli strój ludowy ma dla Ciebie mało wspólnego z historycznością, to mogę polecić Ci kilka ciekawych książek. Poza tym to tylko propozycje "podstawowego stroju", a więc takiego, który umożliwi zabawę osobie, która np. wcześniej nie uczestniczyła za bardzo w tego typu imprezach, a jednocześnie strojem z kupalnymi akcentami nie popsuje sobótkowej 'atmosfery', no i sama lepiej będzie mogła się wczuć w atmosferę nocy (np. sugerowane na stronie naszej Nocy Kupały wianki na głowie, czy suknie).

Jeżeli zdażyło się tak, że na Nocy Kupały w Kiekrzu pojawił się ktoś we współczesnym stroju, to ogłaszam wszem i wobec, że osoba ta zachowała się bardzo brzydko i pogwałciła zbiór praw obowiązujących tamtej Nocy. Ja jako organizator byłem wówczas zbyt zajęty, by biegać za ludźmi i pytać dlaczego mają na sobie współczesne odzienie, dziwię się, że inni goście tego nie zrobili. Inna sprawa, że czułbym się co najmniej kretyńsko będąc wśród osób przebranych jedynym człowiekiem w "dzinsach"... cóż, ich wybór :/

"A owszem działam na pohybel przekazywaniu kolejnym pokoleniom zakłamanej, pseudonaukowej i niehistorycznej wiedzy odnośnie kultury, wierzeń i historii Słowian."
Zapewniam Cię, że nikt tutaj nie przekazuje kolejnym pokoleniom zakłamanej, pseudonaukowej czy niehistorycznej wiedzy na temat Słowian. Nawet, jeśli jeden z gości był w stroju trzynastowiecznym. Co zaś do obrzędów, to powierzyliśmy je RKP, zaufaliśmy im. Proszę ich pytać o ewentualne uchybienia.

"7. Zabrania się wnoszenia na teren "Biesiady" alkoholu."
Cóż... poczytaj sobie.... tuż to kolejny przejaw niehistoryczności waszego "święta"
Człowieku, zejdź na ziemię. Jako organizatorzy musimy dbać o bezpieczeństwo gości. Inna sprawa, to to, że np. karczmarz nie będzie chciał przyjeżdzać na Noc Kupały, jeśli nikt nie kupi u niego żadnego alkoholu, bo każdy wniesie swój (a zapewniam Cię, że taka świetnie 'wyposażona' karczma, to dobra rzecz, gdy chwyci głód).

Reasumując: nie od razu Rzym zbudowano. Chcemy tego, co i Ty, lecz na osiągniecie dużych celów potrzeba czasu. Rozwijamy się, z każdym rokiem jest coraz lepiej, ale obrzucanie nas błotem w stylu "robicie imprezę fantasy" delikatnie mówiąc nie pomaga nam.
regulyF
CYTAT(życzliwy)
Po zapoznaniu się z całością waszych dokonań obecnych w internecie, pozwoliłem sobie na kilka słów komentarza, które  ukazują  mój stosunek   do tak rozumianej przez was rekreacji historycznej i etnicznych wierzeń Słowian, a jednocześnie chciałem zaznaczyć, że formalnie nie jestem w żadnym bractwie rycerskim oraz nie wyznaję ideologii prawicowo-totalistycznych.

Milo ze sie przedstawiasz choc zasadniczo osoba, ktora podpisuje sie jako anonimowy "Zyczliwy", dodatkowo ktorej data rejestracji na FREHA wskazujaca iz czyni to w wiadomym celu, nie budzi u mnie specjalnego zaufania... Niemniej postaram Ci najtrafniej jak umiem odpowiedziec.

CYTAT(życzliwy)
Od razu narzuciła mi się myśl, że to, co robicie ma niewiele wspólnego z etnicznością. Znacznie bliżej temu do tzw. obywatelstwa świata (http://www.geocities.com/gnievko). Mam wrażenie, że potrzebujecie rozgłosu i reklamy, co nazywane jest z kolei pogaństwem skansenowym, a co na pewno nie służy umacnianiu religii słowiańskiej.

Z twojej wypowiedzi wynika, ze szukanie roglosu to cos zlego, nagannego... Chyba naturalne, ze chcemy byc widoczni. Cuz, my niestety nie mamy, az takich mozliwosci (jak np. monopolista wyznaniowy w tym kraju) by do swych celow powszechnie wykozystywac bubliczne media (mimo ze posiada wlasne). Dzialamy jednak jawnie, jestesmy powszechnie dostepni... jestesmy bowiem prawnie dzialajacym ruchem wyznaniowym a nie (jakby nas chcieli co po niektorzy przedstwic) sekta. Co zas sie tyczy zarzutu o skansenowosc - ten temat juz przerabialismy i jak widac nie "zapoznaniu się z całością waszych dokonań obecnych w internecie" zbyt dobrze bo trafilbys na wyjasniajacy to art http://www.geocities.com/gnievko/art001.htm

CYTAT(życzliwy)
Nie wiem co nazywasz prowokacją, mam tylko nadzieję że nie konstruktywną krytykę.

...Przez osobe, ktorej brak cywilnej odwagi by podpisac sie swym wlasciwym nickiem a moze fakt ze o konstruktywna krytyke trudno posadzac kogos kto stwierdza: "w każdym razie we mnie już macie nieprzejednanego wroga, który będzie starał się ośmieszyć was przy każdej okazji" ? Czy moze fakt ze osoby Stoigniew, Czcibor Bartnik, Jarogniew - czyli najwieksi oponeci w tym watku "dziwnym zbiegiem okolicvznosci" reprezentuja (co widac w ich stopce) ten sam front: Stowarzyszenie: Reenactment, Group: "RDZ" (no przyznaj sie zyczliwy crazy.gif ktorego z nich jestes kolejnym wcieleniem?) Jakas krucjata czy co?

CYTAT(życzliwy)
[..] czyni tylko obciach dla prawdziwych rodzimowierców i znawców tematu odwalających dobra robotę tego typu w oparciu o źródła historyczne i folklorystyczne.

a konkretnie to niby komu? Tylko mowmy o tych ruchach co dzialaja zgodnie z prawem, bedac zarejestrowane.i

CYTAT(życzliwy)
Szkoda, że tak błazeński chłam jak RKP podszywa się pod środowisko rodzimowiercze w Polsce. W każdym razie we mnie już macie nieprzejednanego wroga, który będzie starał się ośmieszyć was przy każdej okazji.

JW - konkrety... Kto jest dla ciebie przedstwicielem zrzeszajacym prawdziwych rodzimowiercow? Przypomne ze wymieniles siebie jako osobe nie wyznajaca "ideologii prawicowo-totalistycznych".

CYTAT(życzliwy)
Dowiedziałem się właśnie od ciebie czegoś nowego, tzn. tego, że wczesnośredniowieczny Słowianin z radością i otwartymi rękami wbrew naturalnemu separatyzmowi etnicznemu zapraszał na swe święta każdego przybysza niezależnie od pochodzenia i wyznania, nie mówiąc o zachwycie domniemanych gości reprezentujących inne religie, uwielbiających brać udział w obcych obrzędach wbrew zaleceniom ich kapłanów.

Nie kazdego i nie na wszystkie - nie dokonuj mylnych nadinterpretacji.

CYTAT(życzliwy)
[..]Zresztą tak jak i do nich ,do was jest się strasznie trudno wczesać (wystarczy przeczytać wasz statut) z racji bardzo trudnych dla większości ludzkiej populacji światowej kryteriów przystąpienia do RKP(nie licząc neonazistów oczywiście).

Rozpoznaje sarkazm ale jak wczesniej wspomnialem - my sobie czachy centymetrem krawieckim nie mierzymy... Jestesmy organizacja wuznaniowa a nie polityczna...

CYTAT(życzliwy)
[..]Powracając do myśli poprzedniej RKP lansuje tezę o henoteizmie słowiańskim, która zakłada, że iście Helmoldowy bóg bogów po stworzeniu świata [..].

Ciach i ciach - pierwsze za belkot drugie za nie zwizane z tematem forum. Prosilem i chyba przypomne, ze padla propozycja by wotek poswiecony Kiekrzowi na forum FREHY pozstawic Kiekrzowi zas jesli masz uwagi co do dzialania, ideologi i wierzen RKP - czyn to na forym RKP http://free4web.pl/3/2,21206,13948,2550062...3AB112956C59D96

CYTAT(życzliwy)
[..]Nawet nazwa waszej organizacji jest po części obca rodzimej mowie Słowian, gdyż wyraz kościół (nie mówiąc już o samej semantyce wyrazu) pochodzi z łac. castellum

I znow udowadniasz ze nie zapoznales sie (jak twierdzisz na poczatku swego ostu) z materialami zawartymi na naszych stronach - tam jest wyjasniona przyczyna i kwestia nazwy...

CYTAT(życzliwy)
[..]Wy swoja postawą skazujecie się na używanie najwyżej słowa pogański, gdyż rodzimowierca to człowiek prawdziwie ratujący swoją kulturę w dobie, gdy umiera mu ona na rękach dobijana przez coś takiego jak RKP.

Widze ze krytyka przychodzi ci stosunkowo latwo... Najwyrazniej jestes w stanie robic to lepiej - nic prostszego - dokonaj rejestracji swojego zwizku wyznaniowegow MSWiA.

Na koniec jeszcze raz prosze - forum FREHY to nie miejsce na dysputy poswiecone RKP. Jesli pragniecie dalej kontynlowac ten watek odnosnie RKP) zapraszam na specjalnie do tego stworzany watek na foryum RKP - link ponizej:
http://free4web.pl/3/2,21206,13948,2550062...3AB112956C59D96[/url]
regulyF
CYTAT(Jarogniew)
Twierdząc, że RKP najlepiej w Polsce zajmuje się dawną religią Słowian, udowadniasz nam wszystkim, którzy jakąkolwiek wiedze na temat wierzeń słowiańskich mają, jak marna jest Twoja wiedza w tym temacie... Naprawde dużo lepiej by było jakbyś przez najbliższy rok postudiwał, pozdobywał wiedze o tym świecie, a póżniej je dopiero próbował rekonstruował (jeżeli rekonstrukcje wogóle masz na celu).

Na tresci dotyczace RKP - by na tematy wyznaniowe nie dyskutowac na forum FREHY, ktora poswicona jest rycerstwu (a ten konkretny dzial spotkaniom i zlotom rycerskim) - odpowiedzi udzielilem na specjalnie do tego utworzonym watku na forum RKP:
http://free4web.pl/3/2,21206,13948,2550062...3AB112956C59D96
Stoigniew
Drogi Gniewko,

Czemu koniecznie chcesz uciec z tego forum i konczyc dyskusje na waszym ????

Czego sie boisz ??

Jesli ADMIN Frehy jeszcze nie skasowal ani nie zablokowal tego tematu to widocznie mu on w niczym nie przeszkadza.

Powiedz odemnie "DOWIDZENIA" swojemu szefowi, bo jak mialem watpliwa przyjemnosc rozmowy z nim przez telefon nie raczyl sie pozegnac.
regulyF
CYTAT(Stoigniew)
Drogi Gniewko,

Wybacza ale najwyrazniej znow mylisz wlasne domysly z rzeczywistoscia. Nie wiem czemu bierzesz mnie za rzecznika prasowego RKP ale jak juz chcesz zwracac sie do mnie po imieniu to wlasciwe byloby Ratomir.

CYTAT(Stoigniew)
Czemu koniecznie chcesz uciec z tego forum i konczyc dyskusje na waszym ????

Ten watek dotyczy Nocy Kupaly w Kiekrzu 2004 (radze sie nauczyc czytac ze zrozumieniem bo wielokrotnie podawalem juz tego powod... uczynie to jeszcze raz na specjalne twoje rzyczenie) wiec kwestie poruszajace RKP, jego ideologi i wierzen, szybciej i w sposob najbardziej obszerny uda sie omowic na forum tegoż. Nie chodzi wiec o zadna ucieczke - a jedynie o trzymanie sie tematu tegoz watku - jesli zamierzasz pisac na temat Kupaly czyn to nadal tutaj, jesli zas na temat RKP i jego kwesti wyznaniowych czyn to tam gdzie znajdziesz wieksza liczbe zainteresowanych tym tematem i gdzie miejsce bedzie miala rzeczywista dyskujsa a nie kolko wzajemnej adoracji czlonkow waszego Stowarzyszenie: Reenactment Group "RDZ" (no chyba ze rzeczywiscie chcecie pogadac miedzy soba, ale czy wtedy nie wlascwsze byloby do tego forum z waszej strony?).

CYTAT(Stoigniew)
Czego sie boisz ??

Na pewno nie waszych oszczerczych dywagacji. Odpowiedzcie raczej czego boi sie RDZ, skoro jak dotad kazde moje wczsniejsze pytanie okazalo sie za trudne by na nie odpowiedziec?

CYTAT(Stoigniew)
Jesli ADMIN Frehy jeszcze nie skasowal ani nie zablokowal tego tematu to widocznie mu on w niczym nie przeszkadza.

Przypomne, ze to wy zrzymaliscie sie jeszcze pare postow temu, ze ten watek jest nadal zamieszczony i ze ciagle wyplywa. Darujcie wiec sobie hipokyzje i rozwazcie ze moze Admin liczy na to, ze bedziecie mieli na tyle rozsadku by zastosowac sie do owej prosby przywracajac temu watkowi glowna tematyke.

CYTAT(Stoigniew)
Powiedz odemnie "DOWIDZENIA" swojemu szefowi, bo jak mialem watpliwa przyjemnosc rozmowy z nim przez telefon nie raczyl sie pozegnac.

Twoje osobiste rozmowy telefoniczne z pewnoscia szczegolnie interesuje pozostalych FREHOwiczow jednak pomijajac fakt, ze bardziej na miejscu byloby "do uslyszenia" to skoro jak sam napisales przyjemnosc owej rozmowy byla watpliwa, jaki sens ma kolejne "zobaczenie" czy "uslyszenie"? Najpierw zarzucacie nam, ze byliscie bidulki bigsmile2.gif nagabywani a teraz tak strasznie pragniecie dowartosciowania sie przez obietnice kolejnego spotkania w przyszlosci?

Wiecej na forum RKP http://free4web.pl/3/2,21206,13948,2550062...0FF91146143D499
Jarogniew
Podsumowując całą dyskusje chciałem powiedzieć:

Jak słusznie zauważył Reguły_F wcszyscy jesteśmy z jednego stowarzyszenia (swoją drogą bardzo spostrzegawczy jest bigsmile2.gif ) jest to taka nasza mała "krucjata" przeciw panoszeniu się RKP w RR.

Naszym celem nie jest zniszczenie imprezy w Kiekrzu, tylko pokazanie jej organizatorowi, że nie jest ona historyczna. Na dzisiejszy dzień chciałem powiedzieć, że ta impreza nie powinna się znaleść w kalendarium na FREHA. Równie dobrze można by Wigilie u babci, na której wszyscy mają przynajmniej białe koszule, suknie badź spódnice(tóż to prawie folklor, a od folkloru do historyczności bardzo blisko szczerba.gif ), a i trochę z etnicznych wierzeń Słowian zostało w tej uroczystości, reklamować na FREHA.

Rodzimy Kościół Polski również niewiele z historycznością czy rekreacją historyczną ma wspólnego. Jakoś Ratomir nie potrafił obalić tez i argumentów naszego ŻYCZLIWEGO studenta etnologii UJ, który wiedze odnośnie etnicznych wierzeń Słowian posiada wystarczającą, by wiedzieć, że mało macie wspólnego z "prawdą". Może dlatego jesteśmy oskarżani o skrajne poglądy, atakowani, obrażani.. czyżbyście czuli się zagrożeni?? Co do przeniesienia rozmowy o "wierzeniach "RKP na ich forum.. hmm. jeżeli wszyscy by tam reagowali na krytyke jak nie jaki ~Kilo___, który napisał:

"No nie moge niebawem odmowia nam jeszcze prawo do organizowania rodzimych swiat! Jak ci sie nie podoba swieto, ktorego RKP bylo patronem kulturalnym to sie tam nie "wciskaj" tylko idz na pielgrzymke jasnogorska... " (cytat pochodzi z forum RKP..)

Cóż zostalibyśmy pewnie zmiażdzeni przez tak szokujące i inteligentne argumenty bigsmile2.gif szczerba.gif bigsmile2.gif ....

Widać, że poziomu wysokiego nie reprezentujecie... Reguly_F dużo piszesz jednak nic z tego nie wynika... wywód przyszłego etnologa odnosnie wiary Słowian skwitowałeś bardzo ambitnym tekstem : "bełkot" coż może powinno to być pisane językiem kolokwialnym ( potocznym .. jakbyś również nie zrozumiał) byś mógł to pojąć.

Pozdrawiam
Michał Tyczyński
Jarogniew
Wojewoda RG:"RDZ"
regulyF
CYTAT(Jarogniew)
Podsumowując całą dyskusje chciałem powiedzieć:
Jak słusznie zauważył Reguły_F wcszyscy jesteśmy z jednego stowarzyszenia (swoją drogą bardzo spostrzegawczy jest bigsmile2.gif ) jest to taka nasza mała "krucjata" przeciw panoszeniu się RKP w RR.

To mile, ze chcesz powiedziec nam o tym co juz jest wiadome... szczerba.gif To rzeczywiscie szlachetne przyznac sie do czegos co juz zostalo wykazane. Nie wiem czy znasz zasady panujace na forum FREHA ale przypomne dla pewnosci: "Unikaj tekstów, które mogą być prowokacją do kłótni. Jeżeli chcesz coś skrytykować, zrób to tak, aby nikt nie poczuł się urażony i odebrał tego jako personalną zaczepkę wynikającą np. z niechęci. Kłótnie szybko zaczynają odbiegać od tematu dyskusji i nic do niej nie wnoszą, a utrudniają wymianę zdań zgodnych z tematem. Nie bądź agresywny lub niemiły, jeśli nie możesz pisać pozytywnie, pisz w sposób neutralny." Co zas do panoszenia sie w RR - zasadniczo jakos nikt po za wami sie nie skarzy, szczegolnie ze okreslenie "panoszenie" sie jest zdecydowanie na wyrost (zwlaszcza, ze zaden z was w Kiekrzu nie byl), no chyba ze za przyklad podasz "waszego znajomego" z UJ studenta Zyczliwego, ktory zapewne w Kiekrzu rowniez nie byl.

CYTAT(Jarogniew)
Naszym celem nie jest zniszczenie imprezy w Kiekrzu, tylko pokazanie jej organizatorowi, że nie jest ona  historyczna. Na dzisiejszy dzień chciałem powiedzieć, że ta impreza nie powinna się znaleść w kalendarium na FREHA. Równie dobrze można by Wigilie u babci, na której wszyscy mają przynajmniej białe koszule, suknie badź spódnice(tóż to prawie folklor, a od folkloru do historyczności bardzo blisko szczerba.gif ), a i trochę z etnicznych wierzeń Słowian zostało w tej uroczystości, reklamować na FREHA.

Przypuszczam, ze na to szerzej odpowie ci organizator - od siebie moge jedynie napisac iz cale szczescie, ze nie wy decydujecie co powinno sie znalezdz w kalendarium FREHA... Przestancie tez zaslaniac sie wciaz dozeniemi do zachowania historycznosci, na ktorej zachowaniu tam gdzie to mozliwe, zapewne zalezy wiekszosci z nas. Jak jednak powiadal moj wykladowca historii: "nadgorliwosc jest gorsza od faszyzmu, jednak nie ma nic gorszego niz popadanie w skrajnosci"... Radze tez przypomniec sobie, ze NK Kiekrz byla (mimo zaproszen, ktorych celem bylo zasadniczo obliczenie frekwencji i zaplanowanie miejsc biesiadnych) impreza publiczna i otwarta. Prosba zas o "namiasteke" strojow historycznych zasadniczo tyczyla sie widowni. Od bractw wymagany byl jak najbardziej ubior historyczny... Szkoda natomiast ze dzielni wojowie, ktorzy wczesniej wystarali sie o zaproszenia, w wiekszosci wystraszyli sie deszczu i zwyczajnie nie przyjechali. Jeszcze raz natomist zaznacze - ci co byli jakos nie nazekaja (mimo ze liczyli na wieksza frekwencje)... Cuz jednak, skoro wychodzi na to, ze najwiecej do powiedzenia na ten temat maja ci, którzy za cel obrali sobie krucjate przeciwko RKP.

CYTAT(Jarogniew)
Rodzimy Kościół Polski również niewiele z historycznością czy rekreacją historyczną  ma wspólnego. Jakoś Ratomir nie potrafił obalić tez i argumentów naszego ŻYCZLIWEGO studenta etnologii UJ, który wiedze odnośnie etnicznych wierzeń Słowian posiada wystarczającą, by wiedzieć, że mało macie wspólnego z "prawdą". Może dlatego jesteśmy oskarżani o skrajne poglądy, atakowani, obrażani.. czyżbyście czuli się zagrożeni??

Widze ze Zyczliwy rowniez z waszych szeregow... - czemu mnie to nie dziwi? I do tego przyszly, potencjalnie etnolog - wreszcie doczekalismy sie tez tytulow (potencjalnych)... Odpowiadajac: po pierwsze wspomnialem niejednokrotnie (co uczynilem rowniez pod owa wypowiedzia zyczliwego), ze watek o Kiekrzu nie stanowi dla mnie miejsca do dyskusji na temat wyznania i wierzen - co mam zrobic zeby dotarlo? Jesli chce odpwiedzi na te kwestie niech poruszy ja na forum RKP, bo nadal nie zamierzam robic tego TUTAJ. Po drugie wyjasnijmy sobie jedno - nie mam chyba obowiazku odpowiadac na wszystko co naskrobiecie szczegolnie, ze nie spotkalem sie w tym, z waszej strony, ze wzajemnoscia. Gdybysmy natomiast czuli sie zagrozeni nie staralibysmy sie odpowiadac tak szczegolowo na wasze zarzuty czego zdecydowanie nie mozna powiedziec o was. Po trzecie - "obalić tez i argumentów naszego ŻYCZLIWEGO studenta etnologii UJ" typu "może ktoś z RKP się pokusi o jakiś nowy przekonujący falsyfikacik, bo takie już się zdarzały" nie zamierzam bo wynika z niego ze RKP juz jakis falsyfikat popelnil co oczywiscie jest niezgodne prawda (cemu bowiem od razu Zyczliwy nie podal jakiz to JUZ falsyfikat RKP popelnil,zamiast tylko mgliscie sugerujac jego popelnienie stawiajac nas w negatywnym swietle?).

CYTAT(Jarogniew)
Reguly_F dużo piszesz jednak nic z tego nie wynika...

W takim razie czemu dalej prowadzona jest ta dyskusja??? Inna sprawa, ze zapewne wynikloby znacznie wiecej gdybysmy wzajemnie odpowadali na swe pytania a nie tylko jednostronnie.

CYTAT(Jarogniew)
wywód przyszłego etnologa odnosnie wiary Słowian skwitowałeś bardzo ambitnym tekstem : "bełkot" coż może powinno to być pisane językiem kolokwialnym ( potocznym .. jakbyś również nie zrozumiał) byś mógł to pojąć.

Nie manipuluj moja wypowiedzia starajac sie wykazac cos co nie mialo miejsca... Skwitowalem ale nie wywod tylko sformuowania typu jak zacytowane powyzej ale pozwole sobie przypomniec kilka (z wielu) wiecej: "może ktoś z RKP się pokusi o jakiś nowy przekonujący falsyfikacik, bo takie już się zdarzały" czy "...a może doświadczyli ich w czasie „objawienia” na jednym z tzw. przez nich „świąt”, na marginesie z użyciem drugów, czego członkowie RKP nie starają się nawet ukryć, a wręcz przeciwnie" tudziez "Przypomina mi to nastawienie większości prostaczkowatych ,pseudomyślicielskich reprezentantów"... Wybacz ale osobistych spekulacji bedacych wynikiem osobistego negatywnego, subiektywnego stanowiska przeciw RKP, zmierzajacym do przedstwienia nas w negatywnym swietle lub prob obrazy naszego ruchu nie nazwalbym "ambitnym" wywodem nawet u PRZYSZLEGO etnologa a jedynie zwyczajna potwarza i to wlasnie sformulowana jezykiem "kolokwialnym". Szczegolnie stwierdzenie na marginesie z użyciem drugów, czego członkowie RKP nie starają się nawet ukryć, a wręcz przeciwnie" jest zwyczajnym klamstwem co zrozumialym czyni czemu "WASZ" student etnologi dokonal specjalnej, anonmowej rejestracji na FREHA. Za cos takiego bowiem, moze mu zostac wytoczony proces o publiczne znieslawienie (w innym razie czemu, jako "zagorzaly wrog RKP" co sam deklaruje, nie zlozyl doniesienia do prokuratury o popelnieniu przestepstwa? - kolejne pytanie, ktore zapewne ze strony naszych oponetow zostanie pozostawine bez odpowiedzi? Jesli bowiem "niestaramy sie ukryc" "uzycia dragow" to o potencjalne dowody powinno byc stosunkowo prosto...). Na szczescie takie oszczerstwa maja, krotkie nogi - [b]jako zwizek prawnie zarejestrowany, RKP zwyczajnie nie moze sobie pozwolic na tego typu praktyki (jak np. uzycie chocby tzw. miekkich narkotykow) zwlaszcza, ze nasze swieta (spelniajace takze role edukacyjna) sa otwarte, ogolnodostepne i publiczne, i nasi potencjalni oponeci nie przepusciliby zadnego elementu umozliwiajacego im delegalizacji naszego ruchu. Innymi slowy - nasze istnienie uzaleznione jest silnie od dzialania zgodnego z obowiazujacym prawem. To szczgolnie odcina nas od falszywego swiadectwa, ktore prubuja dac osoby z RDZ, chcace bezpodstawnie przedstwic RKP (posowajac sie nawet do klamstw, bazujac na powszechnej fobi do mniejszosciowych ruchow wyznaniowych) jako sekte. Reasumujac - mam nadzieje, ze moje wypowiedzi jednak wiele wnosza do rzeczywistego obrazu dotyczacego RKP. Czy podobnie wnosza wypowiedzi osob z grona RDZ pozsotawiam do oceny forumowiczom.
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
hej

za namową obydwu stron, zamykam temat

szef.gif

watcher
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.