Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Templariada - Wydarzenie dla rekonstruktorów
FREHA > Inne > Kalendarium 2014
Tomasz z Chwarszczan
Chwarszczany 2014

Termin: 29.05- 01.06.2014 r.

Datowanie: 1150 r. - 1280 r.

Wydarzenie na zaproszenia / zgłoszenia

W tym roku w maju przygotowujemy wydarzenie na Chwarszczanach o charakterze ściśle rekonstruktorskim - na dobrym poziomie odtwórstwa historycznego. Zapraszamy osoby związane z Chwarszczanami, do wspólnego udziału w wydarzeniu, oraz wszelkie osoby, które jeszcze nie miały okazji tu przyjechać.
Wszystkich odtwórców obowiązuje dobry poziom odtwórstwa. Przewidujemy 3 obozy: zakonny, świecki i wschodni, obozy sąsiadują ze sobą bezpośrednio. Odtwórców obowiązują zgłoszenia ze zdjęciami w odpowiednim stroju. Impreza trwa 4 dni, od 28.05 (czwartek) do 01.06 (niedziela). Jeśli ktoś chciałby przyjechać w czwartek wieczorem lub standardowo w piątek, to też nie będzie problemu. Wyjazd najpewniej w niedzielę koło południa. Obóz rekonstruktorów jest zamknięty dla publiczności.
W programie wydarzenia znajdą się m.in.:
- pokaz tradycyjnego łucznictwa konnego (Atakan, Wojtek - wicemistrz Europy w łucznictwie konnym),
- warsztaty kowalstwa (Maziar i Olgierd),
- pokaz wytopu żelaza (dymarka),
- białoskórnictwo,
- serowarstwo,
- obróbka drewna,
- ceramika,

Z zawodów m.in.:
- walki lekkich,
- ciężkich i mieszane w różnych dyscyplinach,
- zawody łucznicze,

W oddzielonej części dla publiczności odbędą się warsztaty, pokazy oraz część walk. Część soboty (popołudnie, wieczór) poświęcimy na wydarzenia z publicznością. Elementem kulminacyjnym soboty i całego wydarzenia będzie wieczorna inscenizacja, na potrzeby której przygotujemy prowizoryczną palisadę, z bramą (optymalnie z 2 małymi wieżami), która w trakcie wieczornej inscenizacji zostanie podpalona.

Przez cały czas trwania wydarzenia zapewniamy dla zgłoszonych uczestników produkty żywnościowe (surowe), których przygotowanie pozostanie w ramach grup/obozów. Ponadto sobotę poza ciągłym dostępem do produktów surowych, zostanie przygotowany gorący posiłek który będzie wydawany priorytetowo wszystkim odtwórcom w trakcie pokazów dla publiczności. Wieczorem planujemy ucztę po bitwie. Każdy uczestnik zobowiązany jest mieć ze sobą sprzęt obozowy codziennego użytku. W trakcie wydarzenia, wszystkie posiłki oraz napoje mogą być spożywane jedynie z naczyń zgodnych historycznie, co oznacza, że nie przewidujemy żadnych naczyń zastępczych czy ławek dla zapominalskich.

Zgłoszenia
Zgłoszenia uczestników będą weryfikowane przed wydarzeniem: obóz świecki: Indar, obóz wschodni: Lajkonik, obóz zakonny: Blady / Tomasz (kwestie sporne rozstrzygnie Atakan). Wszelkie wymogi obowiązują bezwzględnie wszystkich uczestników obozu od razu po przybyciu na miejsce.
Uczestników obowiązuje strój spójny z odtwarzaną epoką, weryfikowany zarówno zdjęciami przed imprezą, jak i już na miejscu.

Zgłoszenie (wzór niebawem) musi zawierać informację o tym kogo rekonstruuje dana postać, datowanie, region oraz dodatkowa informacja: walczący lekki, ciężki, łucznik, chłop, żebrak, biedny kupiec, etc.

Zasady dotyczące wszystkich obozów (odtwarzanych postaci i udziału w walkach): kolczugi wyłącznie nitowane, bez dziurawych, pordzewiałych kolczug, poszarpanych surkotów, bez troków wojskowych, bez niewymiarowo dużych lub poobdzieranych tarczy lub cotte bojowych. Gorąco zapraszamy wszystkich uczestników do udziału w zaplanowanych wydarzeniach, zarówno bojowych jak i warsztatach.

I. Obóz zakonny, wymogi:
Każdego uczestnika dotyczy spójność wyposażenia z odtwarzaną postacią. Całość ma optycznie prezentować się dobrze i schludnie. Wszystkie przedmioty potwierdzone/zgodne ze źródłami. Bez olbrzymich krzyży, śnieżno białych/idealnie czarnych tunik/płaszczy, etc.

Zgłoszenia proszę wysyłać na adres: b_bladek@onet.pl
Wymagania cywilne i bojowe
Kolczugi nitowane z długim rękawem, kaptur kolczy, rękawice kolcze. Miecz, tarcza. Hełmy - zgodne z odtwarzaną postacią - gary, półgary i nosale. Dla serwienta - kolczuga nitowania z krótkim rękawem. Pikowaniec obleczony kolczą pod hełm. Cotte bojowe dla rycerza jasne z małym krzyżem (wielkości dłoni) na lewej piersi, dla serwienta cotte czarne z analogicznie krzyżem małym z przodu (do ustalenia jeszcze tył). Krzyże tylko na płaszczu i cotte bojowym, na innych ciuchach nie. Płaszcz biały wyłącznie dla osoby odtwarzające rycerza. Ciemny, nie idealnie czarny, dla serwienta. Nie ma noszenia cotte bojowego na ciuchy cywilne. Habity, jeśli już (dotyczy mszy lub odtwarzających księży), z kapturem, bez krzyży.
Uzbrojenie giermków i osób na służbie podobne do serwientów, tyle że bez cotte, dla lekkich bez kolczug.


Wymogi dotyczące kobiet:

Nakrycia głowy ? niezbędne przy farbowanych włosach oraz współczesnych fryzurach (grzywka, krótkie włosy), w przypadku włosów długich oraz w naturalnym kolorze ? dopuszcza się historyczne fryzury (o podanie źródeł prosimy przy nadsyłaniu zgłoszeń). Biżuteria współczesna (kolczyki w uszach oraz na twarzy, wisiorki, łańcuszki, pierścionki, bransoletki) powinna zostać zdjęta na czas trwania imprezy.

Ogólne zasady, zbliżone do tych wypracowanych na Czersku w obozie templarskim. Razem z Mańkiem, Bladym będziemy czuwali nad poprawnością obozu, godzinkami, etc.


II. Obóz świecki, wymagania

Zgłoszenia proszę wysyłać na adres: indar@grod.org

Wymagania cywilne i bojowe
1. Ubrania jedynie z materiałów dostępnych w danym regionie w danej epoce. Szycie maszynowe dopuszczalne, najlepiej jednak by w widocznych miejscach ubrania były wykańczane ręcznie.
2. Nie można zapominać o różnego rodzaju dodatkach, zapinkach pierścieniach odpowiednich do odtwarzanej postaci.
3. Galanteria skórzana ? tylko wyroby mające swoje potwierdzenie w źródłach z interesującego nas okresu.
4. Ceramika jedynie potwierdzona źródłowo, adekwatna do narzuconych ram czasowych. Żadnych kamionkowych wynalazków w rodzaju pamiątkowych kufli na 100-lecie kopalni.
5. Kolczugi jedynie nitowane!
6. Uzbrojenie, te zaczepne jak i ochronne MUSI być adekwatne do odtwarzanej postaci. Osoba odtwarzająca rycerza powinna dysponować sprzętem godnym "stanu rycerskiego" - i używać go w komplecie. Nie jest dopuszczalne zakładanie hełmu na sam pikowaniec (dla rycerza), używanie dziurawych kolczug itd. Oczywiście wymagania dla innych stanów są adekwatne do ich typu uzbrojenia/opancerzenia.
7. Tarcze ? Schludnie wykonane, nie jest dopuszczalne posiadanie widocznych mocowań imaczy innych niż nity, ew. kutych gwoździ.
8. Troki wojskowe (czy to jako mocowanie hełmów, czy imaczy) zostają w domu, tak samo jak wszelakie zbrojnikowe osłony przedramion czy goleni (o ile zawęzimy datowanie).
9. Cały sprzęt musi być zadbany, kładziemy nacisk na estetykę.
10. Wyposażenie musi być adekwatne do rekonstruowanej postaci

Ogólne wymagania:

Ubranie ? spójne pod względem datowania oraz adekwatne do odtwarzanej postaci. Pachołek nie może wyglądać bardziej bogato od możnego, a służka od swojej pani. Buty, paski - jedynie potwierdzone źródłowo, odpowiednie do narzuconych ram czasowych i odtwarzanej postaci. Zdecydowanie odpadają buty na gumowej podeszwie, tak samo jak wszelkiego rodzaju paski wojskowe imitujące historyczne.
Fryzury i ozdoby ? wszelkie ?nowatorskie?, ?buntownicze? fryzury kategorycznie muszą zostać zakryte. Kolczyki, współczesne pierścionki na czas imprezy zostają usunięte. Zupełny zakaz palenia na terenie imprezy, Ew. w specjalnie wydzielonych miejscach Telefony komórkowe ? kategorycznie niedopuszczalne jest widoczne używanie ich w czasie imprezy. Masz potrzebę zadzwonić, schowaj się tak by nikt tego nie widział - nie psuj zabawy innym.

Wymogi dotyczące kobiet:

Nakrycia głowy ? niezbędne przy farbowanych włosach oraz współczesnych fryzurach (grzywka, krótkie włosy), w przypadku włosów długich oraz w naturalnym kolorze ? dopuszcza się historyczne fryzury (o podanie źródeł prosimy przy nadsyłaniu zgłoszeń). Biżuteria współczesna (kolczyki w uszach oraz na twarzy, wisiorki, łańcuszki, pierścionki, bransoletki) musi zostać zdjęta na czas trwania imprezy.


III. Wymagania dla wschodu ( step, ruś, saraceni):

Dopuszczenie do imprezy jedynie za wcześniejszym okazaniem fotografii ubioru cywilnego, bojowego, oraz sprzętu obozowego (zgłoszenia proszę wysyłać na adres the_rion@o2.pl). Całość musi być potwierdzona źródłowo- ikonograficznie, bądź artefaktami. Dopuszczony komplet musi mieścić się w 13 wieku. Wszelkie sprawy sporne rozstrzygane będą indywidualnie.

Nie wejdą:
- elementy odzienia nie potwierdzone źródłowo, z widocznymi szwami maszynowymi, bądź wykonane z materiałów nie występujących w zasięgu odtwarzanego etnosu ( bawełna ), hełmy, których geometria rażąco odróżnia się od znanych zabytków, przedstawień, oraz te hełmy które swoim statusem nie wpisują się w całość rekonstruowanego kompletu, elementy pancerza nie wpisujące się w odtwarzany etnos, oraz takie które statusowo nie pasują do kompletu, bądź nie są potwierdzone źródłowo ( wyjątkiem są osłony dłoni )
- kolczugi stykowe zakazane
- przeszywanice, pikowańce (wyjątkiem są nierażące osłony nóg w konkurencjach bojowych, w których takowe są niezbędne)
- inne elementy odzienia, pancerza, lub wyposażenia obozu nie pasujące do zestawu bądź będące zbyt daleką analogią.


Więcej szczegółów, regulaminy turniejów bojowych i łuczniczych wkrótce.

Wstępny plan wydarzeń (sobota 31.05):
Rozpoczęcie warsztatów dla odtwórców od godz. 10.00:
Pokaz łucznictwa konnego, pokaz wytopu żelaza w piecu ? dymarka oraz wszelkie inne warsztaty.
Godz. 14.00 rozpoczęcie wydarzeń z publicznością
15.00 oficjalne rozpoczęcie wydarzenia- przywitanie grup.
15.30 walki piesze pojedyncze, grupowe / lekkie + ciężkie - eliminacje
16.30 turniej łucznictwa konnego
17.30 turniej łuczniczy dla odtwórców
18.30 turniej łuczniczy dla publiczności
19.00 finały walk pieszych
20.00 inscenizacja
21.00 zakończenie dla odtwórców oraz uczta
fireshow dla publiczności

Pozdrawiam
Anka z Mazowsza
Jestem pod wrażeniem smile.gif Mam nadzieję, że uda nam się być.
Teyrnon
Postaramy się najechać Chwarszczany w możliwie licznym składzie!
LaCroix
CYTAT(Teyrnon @ 20:41 18.03.2014) *
Postaramy się najechać Chwarszczany w możliwie licznym składzie!


Będę czekał z otwartymi ramionami smile.gif
Piotr Templariusz
Wymagania odnośnie turnieju łuczniczego:

Łuk historyczny, bądź stylizowany na historyczny. Żanego rodzaju bloczki, czy też łuki nie przypominające łuków średniowiecznych. Oczywiście dopuszczane są wszelkiego rodzaju Bisoki I inne tego typu łuki, ponieważ jak wiadomo łuki z naturalnych materiałów, szczególnie refleksyjne są drogie

Wymagania odnośnie strzał:

Naturalnie drewniane, tu nie wchodzą w grę żadnego rodzaju polimery, włókna szklane czy aluminium. Najlepiej drewno odpowiednio dla regionu postaci dla której odtwarzamy.

Groty kute wzorowane na znaleziskach , lecz oczywiście groty toczone też będą dopuszczone.

Sprawa lotek wygląda podobnie, nie mogą być z plastiku. Wszelkiego rodzaju pióra, czy to oryginalne gęsie czy indycze będą dopuszczone.

Zabronione są wszelkiego rodzaju celowniki, czy też znaczniki wystające poza majdan łuku.
Dopuszczalne zaś są znaczniki na cięciwie czy też te będące integralną częścią konstrukcji majdanu.

Konkurencje, oraz przebieg turnieju będą podane w późniejszym terminie.
Wszelkie ciekawe propozycje odnośnie konkurencji zostaną wysłuchane I być może wzięte pod uwagę.

W razie pytań proszę się nie krępować.

Pozdrawiam


Indar
Zapraszam do przysyłania zgłoszeń, nie czekajcie na ostatnią chwilę!
Od razu powiem, mam ludzką twarz i nie ma co się mnie bać smile.gif Przedstawione wymagania nie są niczym strasznym, można powiedziec że to już norma. Jedna różnica jest taka że postaramy się faktycznie je egzekwować. Żadnego przymykania okiem dla rażących nieprawidłowości nie będzie.
Ale tak jak wspomniałem - w/w wymagania są już normą, więc nie powinno być problemu.
Chwarszczany czekają!
I.
Blady
Ja również zapraszam! Co się z Wami dzieje Zakonni? Miejsce tak bliskie dla każdego kto odtwarza jakiś zakon, a ja jeszcze nie mam żandego zgłoszenia! Drodzy Państwo już najwyższy czas aby zacząć się zgłaszać!
Tomasz z Chwarszczan
Witajcie!

przygotowania idą bardzo sprawnie. Miło mi potwierdzić, że wszystkie przewidziane pokazy i atrakcje się odbędą.

Niebawem pojawią się regulaminy i dyscypliny bojówek. Ale można się już spokojnie szykować.

Jako, że mamy jeszcze torchę czasu to może uda się przygotować materiały na jaką niewielką machinkę oblężniczą..trebusz może nie, ale taką perriere, aby i użytkownicy mieli nieco zabawy może uda się postawić.
Kwestia czym i do czego strzelać jeszcze otwarta, czekamy na propozycje;)

Pierwsze zgłoszenia już spływają. Także ślijcie zgłoszenia do odpowiednich osób. Listy ogólnie będą zamykane dopiero ok. 20.05, ale jako że ilość osób jakie możemy przyjąć jest ograniczona, proponuję wysłać wcześniej.

Niebawem dalsze wieści

Pozdrawiam
Mateusz Ziaja
zgłoszenia wysłane !!!
Bardzo się cieszę z wymagań i nie mogę się doczekać jak to wyjdzie.

do zobaczenia na Chwarszczanach bigsmile2.gif

ps. ze swojej strony zachęcam wszystkich niezdecydowanych do przyjazdu na tą imprezę !

Pozdrawiam
Mateusz
Teyrnon
Wymagania.. Jakie wymagania? To już standard na wielu imprezach XIII smile.gif
BoskiMisza
Impreza zapowiada się bardzo miodnie!

Postaramy się wysłać liczną Smoczą delegację bigsmile2.gif

Do kiedy można wysyłać zgłoszenia?
Indar
CYTAT(BoskiMisza @ 11:49 19.04.2014) *
Impreza zapowiada się bardzo miodnie!

Postaramy się wysłać liczną Smoczą delegację bigsmile2.gif

Do kiedy można wysyłać zgłoszenia?


Myślę że spokojnie do Czerska można, póżniej to już od Tomka zależy.
Marcin Templariusz
No nieźle, nowa jakość jeśli chodzi o Chwarszczany.

Zapowiada się niezła impreza.
Krzysiek J
CYTAT(Piotr Templariusz @ 19:21 23.03.2014) *
Wymagania odnośnie turnieju łuczniczego:

Łuk historyczny, bądź stylizowany na historyczny. Żanego rodzaju bloczki, czy też łuki nie przypominające łuków średniowiecznych. Oczywiście dopuszczane są wszelkiego rodzaju Bisoki I inne tego typu łuki, ponieważ jak wiadomo łuki z naturalnych materiałów, szczególnie refleksyjne są drogie

Hmm kolczugi nitowane też są drogie. Miecze też. W ogóle to hobby jest drogie. Może by tak dopuścić stykowy ocynk i szlifowane z nierdzewki mieczyki, bo są tańsze?

Zwykły łuk długi, prosty, można kupić za ~200 PLN od wielu rzemieślników na http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/ Cena jest niższa niż jakiegokolwiek bisoka.
Łuk refleksyjny drewno/ścięgna kosztuje max 1000zł od renomowanego rzemieślnika, Nawalnego. http://www.camelot-luki.pl/ Mniej znani zrobią taniej. Tak czy inaczej, jesteśmy w okolicach ceny niezłego miecza.
Dla najbardziej wymagających wschodnich łuczników, natural drewno-róg-ścięgna to koszt ~3000 zł więc porównywalnie do porządnej, polskiej kolczugi.

Czy najprostszy łuk za 200 zł to tak dużo? ZA dużo? Czy to jest dostateczny powód, żeby tak dobrze zapowiadającą się imprezę szpecić łukopodobymi wyrobami z włókna szklanego?


Teyrnon
spokojnie.. Wszystko w swoim czasie.. Nie wchodz w czyjeś kompetencje Krzysztofie smile.gif
Indar
Nie czekać! Proszę się zgłaszać, my też musimy mieć czas na jakąś tam weryfikację zgłoszeń!
Anuszka
Pytanie odnośnie dojazdu - jak najlepiej dostać się do Chwarszczan przemieszczając się komunikacją publiczną? a może ktoś jedzie przez Poznań i ma miejsce w samochodzie ? smile.gif
Sławbor
Witam

Udając się, na zaproszenie Tomasza, do Chwarszczan chcemy pokazać przyczynek do skórnictwa. Zobaczyć można będzie, dotknąć skóry w różnym etapie procesu wyprawiania, porozmawiać o roli skórnictwa w epoce i sprawdzić samemu moc rzemienia.

Ciekawostka
Rzemieniem jest cała skóra (wbrew ogólnemu pojęciu) po określonym oczyszczeniu. Dopiero nasze czasy wpłynęły na nazewnictwo i utożsamienie rzemienia ze skórzanym sznurkiem.

Do zobaczenia smile.gif

Tomasz z Chwarszczan
Krzyśku, z tego co się orientuję raczej chodzi o dopuszczenie drewnianych, ale np. klejonych łuków. Wszelkie sztuczne tworzywa zostają w domu. Co do sprzęty to będzie w głównej mierze zależało od osób jakie będą uczestniczyły w turnieju. Na Templariade przyjadą raczej osoby, które mają dobrze zrobiony sprzęt, więc zapewne i łuki będą na dobrym poziomie. Jesli coś w sposób oczywisty jest niezgodne z charakterem imprezy to na nia nie wejdzie. mam nadzieje, że zamysł jest jasny.

Anuszka - z Warszawy będzie jechało trochę osób. jedzie na bank busik w środę wieczorem (najpewniej trasą: Wawa, Poznań, Chwarszczany).

Co do dojazdu środkami publicznymi to najlepiej pkp do Kostrzyna (np. z poznania bezpośrednio), a stamtąd Wszystkich chętnych zbierzemy po wcześniejszym kontakcie z nami.

Misza!! Cieszę się, że chętnych na naszą imprezę przybywa:) liczę, że nasze przygotowania wszytskim się spodobająsmile.gif! Zgłoszenia rzeczywiście im szybciej tym lepiej, optymalnie do Czerska! Ale jak ktoś może to lepiej nie zwlekajcie i przyjeżdżajcie!!:)

Sławku - super, że się pojawisz. Będzie to obok dymarki, łucznictwa konnego i pokazu kowalstwa Maziara zapewne jedno z ciekawszych wydarzeńsmile.gif

Zgłaszajcie się!!:)
Zapraszam!

Tomasz
Krzysiek J
Bardzo cieszę się, że to tylko nieporozumienie, i w rzeczywistości "tworzywa sztuczne" (m.in włókna szklane) zostają w domu". smile.gif Sądzę, że dobrze, że temat wypłynął. Głupio by było, gdyby jakiś posiadacz "bisoka" czy innego łuku z włókna szklanego dopiero na miejscu dowiedział się, że jego łuk nie pasuje do charakteru imprezy...
Teyrnon
A ja mimo wszystko uważam że łuk kształtem nie może odbiegać od wzorców, oraz jeśli posiada tworzywa niehistoryczne to nie powinny one być widoczne gołym okiem- to eleminuje łuki sportowe typu windfighter, skb czy inne współczesne refleksy. Grozery obszyte skórą mnie nie rażą i to chyba organizator turnieju łuczniczego powinien decydować kto w nim będzie strzelał a kto nie Krzysztofie. Raz jeszcze, nie wchodz w czyjeś kompetencje smile.gif ja wiem że chcesz zmienić reko na lepsze ale to nie jest jeszcze pora na biokompozyty, no chyba że pustki na turnieju łuczniczym Cie zadowalają.
Krzysiek J
Ja tylko zadałem kilka pytań smile.gif Dostałem od organizatora bardzo satysfakcjonującą mnie odpowiedź. Nie sądzę, by to było "wchodzenie w czyjeś kompetencje" smile.gif Co do zmieniania reko i pustek na turniejach - jeśli będziesz miał ochotę - pogadamy na Chwarszczanach. Tutaj nie chcę rozwijać OT. Pozdrawiam!
Teyrnon
CYTAT(Piotr Templariusz @ 19:21 23.03.2014) *
Wymagania odnośnie turnieju łuczniczego:

Łuk historyczny, bądź stylizowany na historyczny. Żanego rodzaju bloczki, czy też łuki nie przypominające łuków średniowiecznych. Oczywiście dopuszczane są wszelkiego rodzaju Bisoki I inne tego typu łuki, ponieważ jak wiadomo łuki z naturalnych materiałów, szczególnie refleksyjne są drogie


Słowa organizatora konkurencji łuczniczej..Dziękuję i pozdrawiam.
Krzysiek J
A to słowa głównego organizatora imprezy:
CYTAT(Tomasz z Chwarszczan @ 18:11 23.04.2014) *
Krzyśku, z tego co się orientuję raczej chodzi o dopuszczenie drewnianych, ale np. klejonych łuków. Wszelkie sztuczne tworzywa zostają w domu.

Jak widać, jest sprzeczność.

Proszę zatem organizatora(ów?) o jednoznaczną wypowiedź: czy łuki tradycyjne, wykonane z klejonego drewna laminowanego włóknem szklanym widocznym na powierzchni łuku, czyli tzw "bisoki", np
http://lukbis.pl/oferta/more/30
będą dopuszczone, czy nie?
Saren
Odpowiedź jest jasna i rzeczowa.

Łuki długie, proste, płaskie inne niż naturalne- nie.
Łuki wschodnie inne niż wyglądające na historyczne, bez wgłębianie się w strukturę konstrukcji- też nie.

Czyli diana nie, krym/tat tak.

Wynika to ze statystyk użytkowników, kosztów i wzajemnych uzgodnień pomiędzy osobami robiącymi szeroko pojęty Wschód. Dziękujemy Krzysztofie za troskę, mamy nadzieje, że za 2-3 lata będziemy mogli podbić poprzeczkę i wyeliminować mroki w postaci syntetyków łuków, kolczug z Indii, siodeł sowieckich, koni huculskich i wypchanych czymś tam przeszywek. Jeszcze raz stokrotne dzięki!
Piotr Templariusz
Krzyśku rzeczywiście masz racje, nie jestem znawcą łucznictwa wschodniego i oparłem się na czyjejś opinii. Jednak jak się okazuje jest ona błędna, co pokazał Twój post. Z radością stwierdzam, że dopuszczone do turnieju będą tylko łuki w pełni oparte na źródłach historycznych oraz tylko z naturalnych materiałów:) Więc mam nadzieje, że te drobny incydent z łukami nie zakłóci tak wspaniałej imprezy jaką planujemy robić. Trzymać poziom;)

I dla całkowitej jasności dodam: NIE, łuki laminowane takie jak bisoki np nie wejdąsmile.gif łuk długi istotnie można kupić za nie duże pieniądze więc nie powinien to chyba być ogromny problem.
Krzysiek J
CYTAT(Piotr Templariusz @ 16:12 26.04.2014) *
Krzyśku rzeczywiście masz racje, nie jestem znawcą łucznictwa wschodniego i oparłem się na czyjejś opinii. Jednak jak się okazuje jest ona błędna, co pokazał Twój post. Z radością stwierdzam, że dopuszczone do turnieju będą tylko łuki w pełni oparte na źródłach historycznych oraz tylko z naturalnych materiałów:) Więc mam nadzieje, że te drobny incydent z łukami nie zakłóci tak wspaniałej imprezy jaką planujemy robić. Trzymać poziom;)

I dla całkowitej jasności dodam: NIE, łuki laminowane takie jak bisoki np nie wejdąsmile.gif łuk długi istotnie można kupić za nie duże pieniądze więc nie powinien to chyba być ogromny problem.

Bardzo dziękuję organizatorowi za odpowiedź smile.gif Do zobaczenia na imprezie.
Brat Marian
Witam.
Ja również r rodzinką zawitam do Chwarszczan, oczywiście jeśli tylko dostanę wolne z pracy smile.gif
Cieszę się że w tak znaczącym miejscu dla odtwórców zakonu Świątyni, odbędzie się impreza na poziomie. Pozdrawiam, Brat Marian
Tomasz z Chwarszczan
Ustalając temat łuków (temat sie trochę wydłużył):

Widoczne lamianty i inne sztuczne tworzywa - nie whcodzą.

łuk ma miec ksztalt zgodny ze zrodlami i brak widocznych tworzyw sztucznych.
co do łuków wschodnich - nie będziemy rozbierać łuków i sprwdzać z czego są zrobione. Owszem podosimy poziom i liczę, że ten który ustaliliśmy wygląda nieźle:)

noo i myślę, że temat łuków na tej imprezie zakończony. Dzięki wszystkim za spostrzeżenia. Jesli macie jeszcze w tym temacie uwagi to proszę piszcie do nas privy:)

Zalezy nam róniez mocno na zdaniu samych uczestników konkurencji łuczniczych, zainteresowani z tych kótrzy zamierzają przyjechać też mogą do nas pisać.

Maniek! grono uczesników nam się powiększa, dobrze, że będziesz!

Pozdrawiam!

Ps. niedługo plakat!
Teyrnon
Post Saren jest chyba najlepszym podsumowaniem. Jako osoba odpowiedzialna za rekrutację/zgłoszenia rekonstruktorów szeroko pojętego Wschodu informuję, że dopuszczam do imprezy osoby posiadające refleksyjne laminaty z niewidocznymi tworzywami sztucznymi, ale o historycznym kształcie czyli grozerowcy-kassaiowcy czy krymo-tatary nie muszą sie bać. Czy Piotr im pozwoli wystartować w turnieju łuczniczym to już inna bajka i zdani jesteśmy na jego łaskę i wizję tej konkurencji - bez urazy ale strzelać na imprezie Krzyśku bedziemy tak czy siak niezależnie od Twojego stosunku co do naszych łuków. smile.gif
Radziu
Piotr Templariusz
Z racjii coraz to bardziej zbliżającego się terminu imprezy, prosił bym chociaż o wstępne zgloszenie na turniej łuczniczy:) tak co byśmy mogli ustalić i ilość konkurencjii, i znaleźć odpowiednie miejsce. Zgłoszenia możecie wysyłać na mail: piotr.g888@gmail.com

Z niecierpliwością czekamy i raz jeszcze zachęcamy do przyjazdu
Tomasz z Chwarszczan
Powstajemy powoloi po Czersku szczerba.gif

Mam dla was kolejne ciekawe informacje. Oprawę muzyczną zapewni nam następująca grupa muzyczna: http://www.youtube.com/watch?v=UV_EPk4950Q#t=11

A dodatkowo do najciekawszych pokazów, oprócz płatnerstwa, odlewnictwa (Maziar, Olgierd) i białoskórnictwa dodajemy jeszcze brązownictwo. Wszystko na koszernie przyjemnym poziomie:)

Do niebawem bum.gif
Tomasz z Chwarszczan
a czy widzieliście zajawkę z 2010 r.? Templariada jeszcze nie była imprezą rekonstukcyjną, tylko multiperodem. więc niech Was nie razi przekrój uzbrojenia;D

https://www.youtube.com/watch?v=lrF0Sc6XyeM

Dla przypomnienia. Mistrz Europy w łucznictwie konnym, Maziar, dymarka. Impreza o charakterze stricte rekonstrukcyjnym:)

Zapraszamy niezdecydowanych

Tomasz
Indar
OGŁOSZENIE ADMINISTRACYJNE
Na ostatnią chwilę - jedzie ktoś jutro z Warszawy, ale najwcześniej koło 13,14 i miałby miejsce dla jednej osoby z masą sprzętu? smile.gif
Samochód zdechł angsad.gif
Teyrnon
CYTAT(Indar @ 12:24 29.05.2014) *
OGŁOSZENIE ADMINISTRACYJNE
Na ostatnią chwilę - jedzie ktoś jutro z Warszawy, ale najwcześniej koło 13,14 i miałby miejsce dla jednej osoby z masą sprzętu? smile.gif
Samochód zdechł angsad.gif


KAROL ulf vel divan
Tomasz z Chwarszczan
Pierwszy desant templarski już na miejscu:)
Powstaje dymarka, rozstawiamy namioty, szranki. No i budujemy baszte!
dziś nie padało, a od jutra ma być słonecznie, zatem zacnie:)
Do zobaczenia na miejscu
Blady
Indar - poszła PW ;)
Teyrnon
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/...cat=photostory1

Impreza udana, jest nad czym pracować. Było bez spiny, bez walki o złote kalesony, totalnie sympatycznie. Poziom rekonstruktorów dość różny. Olbrzymie gratulacje dla Tomka z Chwarszczan bo to z całą pewnością jego sukecs- stawał na głowie by wszyscy byli zadowoleni. Raz jeszcze gratulacje za konferansjerkę dla mistrza mikrofonu ;)

Do zobaczenia za rok smile.gif
Blady
Witajcie!
Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim za przybycie! To Wy tworzycie klimat tej imprezy, to Wy jesteście jej najważniejszą częścią. Była to pierwsza wznowiona edycja przez Tomka i uważam, że udowodniliście nam, że było warto! Miejsce ma niewyczerpany potencjał i warto z niego korzystać. Wieczorne pogaduchy i biesiadowanie było idealnym zwieńczeniem imprezy. Wasza otwartość dla innych stworzyła niepowtarzalny klimat przy świetle ogniska i lampionów smile.gif Osobiście bardzo niechętnie dzisiaj wyjeżdżałem. Zdaję sobie sprawę, że było kilka niedociągnięć, obiecujemy poprawę.

Chylę też czoła przeciwnikom w turnieju ciężkozbrojnych za reprezentowany poziom uzbrojenia oraz na prawdę cieszę się, że żaden z nas nie wyszedł z mieczem typu "sportowa żaluzja". Bardzo podobało mi się, że każdy miał porządny kawałek stali w ręku.

Pozdrawiam
Blady
Sławbor
Bardzo udana impreza !! Dopisali liczni goście, Słonko świeciło nie za mocno, a w sam raz, atrakcji i uciech sto smile.gif
Miło mi było poznać wielu wspaniałych ludzi. Najbardziej, oprócz miejsca, rzeczki i wiekowych budowli, podobał mi się pokaz "ludzi od dymarki" - dzięki Maćku !! To robi wrażenie.
Muzykom - za piękne granie i z przytupem!!
Pani Ani (?) - za fireshow - oglądaliśmy z otwartymi ustami smile.gif

Specjalne podziękowania dla Organizatorów - Tomkowi Osakowi za poświęcenie, za sprawne zaplecze, huczną biesiadę.

Powodzenia
Marek Hilgendorf
A kto grał?
Teyrnon
http://youtu.be/PzGNN_1A8c4 wieczorna potyczka. Akcja z wladcy pierścieni z biegnącym z pochodnią orkiem rozwaliła ;)
Anka z Mazowsza
Kozi mistrzem improwizacji! smile.gif A wogóle dzieki za świetną imprezę, wspaniałych ludzi, warto było jechać taki szmat drogi i mamy motywację by pojechać nastepnym razem. smile.gif
Tomasz z Chwarszczan
Drodzy!

chciałem wszystkim pokrótce wstępnie podziękować za udział w naszym wydarzeniu! To były la nas bardzo ciężkie dni, ale z pewnością się opłacało poświęcić czas i siły na to spotkanie. Bardzo wiele miłych chwil. Uwierzcie odpoczywamy po przygotowaniach przed i porządkach po.
Do weekendu postaram się zebrać myśli i podkładać parę sensownych zdań.

Jeszcze raz dzięki, że wsparcie i dobre słowa. Założenia mięliśmy bardzo wysokie. Powiedzmy, ze udało się 90%. Uważam, że to wielki sukces wielu zaangażowanych osób. Bez Was by to się nie udało.

Bardziej składnie swoje wrażenia opiszemy w weekend.

Dzięki raz jeszcze ze wspaniałe wydarzenie!

Tomasz
Komandoria Chw.
Tomasz z Chwarszczan
Witajcie!

Słowem wstępu dopiero udało mi się ogarnąć i powrócić do rzeczywistości, więc dopiero mogę podsumować imprezę.

Wielkie dzięki wszystkim za przybycie i udział w naszym wydarzeniu:)! Spokojnie mogę powiedzieć, że impreza udana mało która – ludzie, atmosfera, miejsce, rzemiosło – bardzo porządnie przygotowane i przeprowadzone. I dużo dzięki uczestnikom. Kameralny klimat, dobre towarzystwo, dobrze skrojony harmonogram wydarzeń i ciekawe rzemiosło na dobrym poziomie pozostawiło po sobie dobre wspomnienia.

Wielkie dzięki Blademu za wsparcie całego wydarzenia od początku, pomoc w ustaleniu poziomu i za ogarnianie bojówki. To samo Lajkonik z obozem wschodnim. Indar dzięki za wsparcie koncepcyjne, szkoda, że nie udało Ci się dotrzeć. Wspólnymi siłami udało nam się zaprosić sporo osób do obozu.

Podsumowując pokazy muszę na pierwszymi miejscu wymienić Maćka z pokazem wytopu żelaza z dymarki (3kg wytopu!!!) i Wojtka z pokazem łucznictwa konnego. Mega dobre popisy :D! myślę, że za rok warto będzie kontynuować te pokazy. Aniu dzięki za pokaz fire wieczorem;)
Ponadto muzyka, kowalstwo, białoskórnictwo, serowarstwo (!!), brązownictwo, tkanie, przędzenie, nieco rzeźby w drewnie i inne. Ogólnie bardzo dobry poziom. Jest na czym pracować, jest co pokazać. A najlepsze, że jeszcze dużo pomysłów przed nami smile.gif !!

Podziękowania dla bojówki - tu ponownie podziękowania dla pana Baldego za ciężkozbrojne walki oraz dla zwycięzcy w walkach lekkozbrojnych. Wybrane przez zwycięzców nagrody są już w produkcji:) I dzięki również za wspólną zabawę przy inscenizacji:PPP Próba podpalenia palisady strzałą z konia i Kozi miszczem inscenizacji:D!!! dzięki za inicjatywę. I Mirkowi za pozytywną narrację wydarzenia;)

Co najważniejsze - wspólnie stworzyliśmy bardzo dobry klimat w tym wyjątkowym miejscu i wydaje mi się, że ta formuła się sprawdziła. Kameralnie, ale na dobrym poziomie. Jasne, że jest na czym pracować i jest co poprawić, ale było i tak mega spok smile.gif
Niebawem pojawi się zajawka z naszego pobytu pod kaplicą bigsmile2.gif postaram się wrzucić jakieś ujęcia na bieżąco :D

Pozdrawiam

Tomasz

To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.