Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Tydzień z Wojny Trzynastoletniej
FREHA > Inne > Kalendarium 2014
Mayris
Chcieliśmy zaprosić Was do udziału w nietypowym przedsięwzięciu jakim będzie Tydzień z Wojny Trzynastoletniej. Planujemy spędzić 7-10 dni w czasach tego konfliktu polsko-krzyżackiego.

Termin: 25 lipca - 2 sierpnia 2014 roku

Miejsce: Lębork, Świecino i trasa pomiędzy nimi (ok.60 km)


Ustaliliśmy wstępnie poniższy plan:


25 lipca (piątek) - przyjazd do Lęborka

26 lipca (sobota) - prezentacje w Lęborku przy odnowionych murach miejskich polegające na pokazaniu mieszkańcom i turystom to czym się zajmujemy. Tutaj mamy dwie koncepcje Pokazujemy rzemiosła dawne lub jedzenie dawne i może strzelamy z broni czarnoprochowej (zależnie od tego jak sytuacja prawna się rozwinie-mamy nadzieję, że pozostanie bez zmian)

27 lipca (niedziela) - 29 lipca (wtorek) - wyprawa z wozami taborowymi (może nawet trzema) do Świecina

29 lipca (wtorek) - 1 sierpnia(piątek) - obozowanie w Świecinie bez udziału turystów

2 sierpnia (sobota) - dzień otwarty dla turystów i inscenizacja bitwy; pokazujemy późnośredniowieczny obóz, prezentujemy nasze umiejętności, wyposażenie, rzemiosła, kuchnię średniowieczną, opowiadamy o konflikcie i bitwie pod Świecinem, a wieczorem biesiada przy dziku

3 sierpnia (niedziela) - pakowanie i wyjazd

Piszemy już teraz o naszym przedsięwzięciu, aby osobę chętne w jego realizacji mogły zaplanować sobie urlopy i uzupełnić braki w ubiorach i wyposażeniu.
Możliwy będzie także przyjazd wcześniejszy do Lęborka, z którego można będzie sobie zrobić bazę wypadową nad nasze morze (30 km do Łeby). Basztę udostępniamy nieodpłatnie.
Podobnie po 3 sierpnia będzie można zostać kilka dni w Świecinie i również skorzystać z bliskości morza w choćby w Dębkach czy zwiedzenie pobliskiego Żarnowca czy Gdańska.

Aktualnie ustalamy ostatecznie wymagania dotyczące uczestników imprezy.
Informacje będą pojawiać się na bieżąco w temacie.
robert w. Wielki
Zainteresowanym polecam ponadto temat o jesiennych warsztatach:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=30598

A niezdecydowanym po prostu polecam imprezy smile.gif Min. nietuzinkowa okazja do przemarszu z dobrze zrekonstruowanymi wozami taborowymi i poobozowanie w klimatach późno piętnastowiecznych .
Albrecht
Potwierdzam powyższe smile.gif warto nadmienić, że na Świecinie 2014 organizowany bedzie konkurs na "najgłupszą" czapkę (oczywiście potwierdzoną historycznie) do wygrania.. czapka bigsmile2.gif
robert w. Wielki
Czyżby taka, bezkonkurencyjnie przygłupawa? crazy.gif startuję smile.gif
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
już mam jedna myckę do kandydatury potwierdzoną źródłowo problem tej natury cz znajdę na tyle zwariowanego wykonawcę :P
Malwina z Wejherowa
Witam wszystkich.

Zachęcam wszystkich koniarzy chcących wziąć udział w tej imprezie.

Jeśli chodzi o przemarsz 27 lipca (niedziela) - 29 lipca (wtorek) jest to około 60 km na sprawdzenie się w marszu wraz z wierzchowcem.

Jeśli chodzi o imprezę na miejscu, oferujemy wspólne treningi konne(musztrę,najazdy na piechotę,szarżę,walki z grzbietu).
Chętnie wymienimy się wiedzą na temat koni w średniowieczu, ich użytkowania i samych technik walk. No i oczywiście udział w samej bitwie smile.gif

Warunki dla koni są bardzo dobre,dysponujemy padokami z trawą, kilkoma kwaterami obok obozu(dostęp do wody)

UWAGA: W trakcie przemarszu jak i w Świecinie właściciel konia jest zobowiązany posiadać własny obrok. Siano,słoma i woda są na miejscu dla wszystkich.
Na miejscu będzie można skorzystać z usług podkuwacza w razie awarii ;)

Chętnych proszę o kontakt w celu ustalenia ilości ludzi, koni itp.

Jeśli posiadasz umiejętności jazdy konnej a nie posiadasz wierzchowca, nie wyklucza Cię to z imprezy, jesteśmy w stanie zapewnić dodatkowe konie.

Szczerzę zachęcam bo naprawdę warto ! Zainteresowanych proszę o kontakt na adres malwina.mehring@vp.pl

Służę pomocą, postaram się pomóc Ci stanąć w naszych szeregach smile.gif

Pozdrawiam Malwina z Towarzystwa Miłośników Formacji Konnych.


Adam Kaszeba
Kolejne Świecino. Początek w 2001 z Kasztelanią Gniewską i Zrzeszeniem Kaszubsko-pomorskim, od 2006r z Chorągwią Jakuba Wejhera, Rotą Pana Kacpra, Lęborskim Bractwem Historycznym, Braćmi Herbu Gryf, grupą Dżygit, potem dołączyły inne grupy: More Majorum Mieszczanie Grodu Konitz, Cives Lublinenses A.D. 1474, Kopia Oliwska, Poczet Jaśmina, Projekt Volk, Wolna Kompania Piechoty Lekkiej, Piesza Drużyna Michała von Manteuffla, Krakowsko-Sandomierska Chorągiew Zakonna, oraz osoby i grupy z Koszalina, Szczecina, Słupska, Tczewa, Malborka, Elbląga, Gdańska, Wejherowa i wielu innych miejscowości, a od dwóch lat także ze Świecina - Bractwo Rycerskie Spod Nordowej Gwiazdy.
Do przeszłości nie ma co wracać ale podziękować za udział zawsze warto, co niniejszym czynię. Projekt zmienia się z każdym rokiem, na dzień dzisiejszy dysponujemy doświadczeniami w postaci przemarszów wojsk, przeszliśmy już ponad 120 km (część - 180 km) przez ostatnie dwa (trzy) lata w strojach historycznych, efekty - niemało butów trafiło do kosza ( u niektórych rany na nogach leczyły się ponad 4 miesiące) - historia eksperymentalna jest niebłagalna.
Na dzień dzisiejszy dysponujemy trzema wozami, mamy piękną ceramikę - kopie z wykopalisk z powiatów puckiego, lęborskiego, chojnickiego. drobny sprzęt w większości z Pomorza. Staramy się pozyskać jak najwięcej sprzętów i wyposażenia z okresu II poł XV wieku z terenu Pomorza, robimy małe kroki w tym kierunku, podpisujemy porozumienia z lokalnymi muzeami.
Zapraszamy wszystkich których interesuje rozwój w kierunku odtwórstwa historycznego.
Pamiętamy jak zaczynaliśmy, nikogo nie odrzucamy, wystarczy trochę woli i samozaparcia. Sami też się uczymy i stawiamy sobie coraz wyższe poprzeczki. Zapraszam na przemarsz, lub do obozu, lub do pomocy w organizacji.
Do spotkania w sierpniu. Kontakt adamsliwicki@wp.pl
Mazowiecki Dzik
Zapowiada się jak co roku świetnie smile.gif
Zielu
Jeśli się uda to może wdepnę jako turysta ;) Bo mogę w tym terminie być w Malborku :P

Pozdrawiam i mam nadzieję do zobaczenia smile.gif
Michał "Zielu" Zieliński
Mayris
Świecino szybciej niż myślisz!

Trwają ostatnie ustalenia w sprawie imprezy. Wiemy coraz więcej, ale dziś krótko.

1. Obowiązuje ubiór spójny historycznie dla danej postaci, tzn. każda osoba ma kompletny ubiór z epoki (w tym buty poprawne historycznie - obowiązkowo zdjęcie.

2. Każda osoba posiada naczynia oraz miskę, łyżkę, nóż i kubek - zdjęcia też przysyłamy

3. Każda grupa przywozi 1 narzędzie obozowe (siekierę, piłę, łopatę, motykę itp)


Do końca miesiąca postaramy się wrzucić na forum szczegółowe informacje.
robert w. Wielki
Myślę, że sygnaturka Mayrisa spod avatara jest dobra reklamą lęborskiej części imprezy ;)

Wirtualne zwiedzanie Baszty 32 :D
Mayris
Jesteśmy o ostatniej fazie ustalania szczegółów. Za około tydzień wrzucę resztę

Ubiory i uzbrojenie pozwolę przekopiować sobie z 2013 roku z postów Roberta

Datowanie 1430-1500. Im wierniej na lata Wojny trzynastoletniej, tym lepiej. Dopuszczonych w tym roku będzie kilka odstępstw, na rzecz wcześniej datowanych sprzętów, o czym napisze dalej.

STRÓJ. A konkretnie jego MINIMUM. MUSI się mieścić w wyżej wymienionym datowaniu. Jedyne odstępstwo to zielone światło, dla osób, robiących późnych XIV wiek, w wykonaniu plebejskim (Tuniki, nogawice "XIII-nastkowe" mocowane jedno punktowo, do gacnika)- jako CHŁOPI kaszubscy, którzy licznie wzięli udział w historycznej bitwie. Osoby te na inscenizacji powinny wystąpić również z bronią typowo plebejską (darujemy sobie cepy, jako nieco zbyt niebezpieczne).

WSZYSCY:
- komplet bielizny
- buty skórzane. W tym roku dopuszczamy obuwie, nie będące wiernymi rekonstrukcjami- pod warunkiem zgodności z wzornictwem późno średniowiecznym no i oczywiście wykonane ze skóry.
- pasek
- nakrycie głowy
-powinna byc kaletka/ torebka/ sakiewka do noszenia na pasku
PANIE:
- suknia spodnia lub wierzchnia
- nogawiczki
PANOWIE
- dublet i/lub szata wierzchnia, kamizelki 9dublety bezrękawniki akceptowalne wyłącznie do spodni z saczkiem)
- nogawice łączone z saczkiem, bądź późna wersja rozłącznych
- panowie wcielający się w chłopów kaszubskich: minimum to tunika + rozdzielne nogawice, wcześniejsze, troczone do gacnika.
Białą koszula i szarawary nie przejdą. Tym bardziej oficerki..

SPRZĘT OBOZOWY. W tym roku, kładziemy również nacisk na tę część kultury materialnej.
Zastawa stołowa. Nie musi jej być dużo, ale musi wyglądać poprawnie historycznie. Nie są to drogie rzeczy, a warto choć trochę zadbać o ich posiadanie.
Dopuszczalna wszelka ceramika wzorowana na późno średniowiecznej. Naczynia metalowe, o odpowiedniej stylistyce. Miski toczone oczywiście poprawne/ dłubane odpadają.

NAMIOTY. Ich wygląd musi być zgodny z formą namiotów późno średniowiecznych . Wykonane z lnu bądź bawełny (ze wskazaniem na len ;) ).
Prosimy również o historyczni wyglądające wnętrza NAMIOTÓW. Organizatorzy maja pewną liczbę wolnych miejsc na namiotach. Warunkiem skorzystania z nich jest posiadanie SIENNIKA (słoma, czy siano, są zapewnione- trzeba mieć worek na nie); współczesne rzeczy powinny być schowane w workach lnianych, czy koszach wiklinowych, bądź skrzyniach.

Dopuszczalne UZBROJENIE. Oczywiście te same ramy czasowe, 1430-1500.
HEŁMY- dopuszczalne:
-salady
-kapaliny wyglądające jak wykonane z 1 kawałka- odpadają konstrukcje nitowane
-łebki, np. takie z tarczkami skroniowymi
Dopuszczalne hełmy "włoskie", o odpowiedni datowaniu. Pozostałe elementy ochronne, w stylu włoskim- również akceptowalne.
Niemniej PREFEROWANE egzemplarze o stylistyce z północy Europy.
Odpadają: szłomy, zwane popularnie "basinetami", wszelkie hełmy wcześniejsze, jak. np. klapenwisier, czy psi pysk.

KORPUS:
- przeszywanice i dublety pikowane
-napierśniki i kirysy płytowe; mile widziane odmiany skrzyńcowe, z granią,
- brygantyny
- kolczugi i wszelkie elementy kolcze : tylko i wyłącznie nitowane, nitowano-sztancowane, bądź inne posiadające potwierdzenie. Odpadają "stykówki" oraz wszelkie ocynki...

KOŃCZYNY górne, tudzież dolne ( dla pieszych nie zalecane) jeśli mają być chronione- to elementami zbroi płytowych mieszczącymi się w w piętnastowiecznej stylistyce. Dopuszczalne ewentualne inne rozwiązanie... w przypadku posiadania potwierdzenia.

RĘKAWICE. Dopuszczamy w tym roku osłony dłoni datowane wcześniej (rękawice klepsydrowe, czy kolcze) bowiem wielu walczących bez nich nie chce wziąć udziału w walce.
Ze swojej strony mogę napisać, że kiedy byłem na imprezie po raz 1 nie miałem nic na dłoniach, i nic mi się nie stało. A byłem w pierwszym szeregu. Inscenizacja jest spokojna, kulturalna,i nie trzeba się napinać, że jak się nie posiada mocno zasłoniętego ciała, to sie coś stanie.
Stawiamy na poprawność historyczną , a ludzie których odtwarzamy używali bardzo mało osłon.

TARCZE : dopuszczalne pawęże, pawężki, tarcze "jajowe" i puklerze dla pieszych. Oraz późne tarcze kopijnicze i pawężki dla konnych. Odpadają trójkąty, oraz inne wcześniejsze konstrukcje.

KONIE nie powinny być okrywane kropierzami. Konni, którzy przybędą bez własnych wierzchowców, będą mieli możliwość wypożyczenia ich na miejscu.

BROŃ. Biała wyłącznie tępa. Mile widziana broń nie typowo rycerska: halabardy, kordy, szable.

Łuki odpadają, jeśli chodzi o udział w inscenizacji. Można ich używać poza nią, i poza obozem,


Kusze dopuszczamy pod warunkiem małego naciągu, oraz BBB - Bardzo Bezpiecznych Bełtów
Wszelka broń czarno prochową piętnastowieczna bardzo mile widziana.
[color="#FF0000"][/color]


Osoby chcące przyjechać do Świecina będą proszone rzecz jasna o fotografie do osób zajmujących się poszczególnymi rodzajami wojsk (maile podam niebawem). Czyli chłopów będzie sprawdzała jedna osoba, konnych druga itp.
Albrecht
Warto sie zastanowić nad uczestnictwem i wysłać zgłoszenie jak najpredzej, czemu? Chociażby dlatego że weryfikatorzy będa mogli wytknąć nieodciągniecia w ubiorze (jeśli takowe będą) co da czas na ewetualne poprawki (co za tym idzie - pomyślne przejście weryfikacji) i lepsze zaprezentowanie sie już na imprezie smile.gif Ze swej strony.. Szczególnie polecam wszystkim wzięcie udziału w przemarszu, warto "podyrdac" te paredziesiąt kilometrów, poczujecie klimat wyprawy! Przetestujecie sprzęt.. i siebie icon_wink.gif
robert w. Wielki
Uprzedzę fakty, przed wstawieniem formularza zgłoszeniowego/ LEKKOZBROJNI zgłaszać się będą do mnie:
robertwenta@gmail.com
Chętnie doradzę. Pozdrawiam, i zachęcam do uczestnictwa ;)
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
No to ja będę kolejny, ARTYLERIA zgłasza się do mnie, od razu zastrzegam sobie że w kwestiach w których nie czuję się pewnie bądź też nie mam wystarczającej wiedzy będę konsultował się z innymi osobami, które będą odpowiedzialne za inne formacje. Pamiętajcie o przesłaniu także zdjęć waszych czaqrnoprochowych zabawek i oporządzenia do nich.

Dodam jeszcze jedną istotną kwestię z którą bywał do tej pory problem:
Organizator nie zapewnia prochu czarnego. Każdy uczestnik zapewnia go sobie we własnym zakresie.

mail: mono3785@gmail.com
temat: Świecino 2014 - Artyleria - a to tylko dlatego że bym nie pominął jakiegoś zgłoszenia.

Także zachęcam do zgłaszania, życzę powodzenia w weryfikacji no i oczywiście miejmy nadzieję że do zobaczenia na Świecinie smile.gif
Mayris
Krótkie zebranie informacji razem w jednym miejscu.

KAŻDA OSOBA decydująca się na udział w imprezie przysyła zgłoszenie ze zdjęciami do jednej z osób poniżej zależnie od tego jaką postać odtwarza.
Proszę nie bać się osób weryfikujących, to porządni ludzie, którzy raczej wskażą elementy do poprawy niż wyrzucą na dzień dobry. Znam wszystkich osobiście, wiem co piszę smile.gif
Proszę nie zwlekać ze zgłoszeniami na ostatnią chwilę, gdyż dzięki wskazówkom osób weryfikujących będzie można jeszcze poprawić braki do czasu imprezy.


ubiory żeńskie
RITA
medievalia@wkpl.org


lekko zbrojni
GEPETTO
robertwenta@gmail.com


chłopi
LUTOBOR sgtmas@gmail.com


kusznicy
TADEUSZ gryfici@poczta.onet.pl


konni
ADAM+ MALWINA
adamsliwicki@wp.pl, malwina.mehring@vp.pl


cywile, rzemieślnicy, itp.
THARFIN
tharfin@o2.pl


ciężko zbrojni
ADEK
adekkronikarz@gmail.com


artyleria
KRYSTIAN
mono3785@gmail.com


kwestie sporne, kramy historyczne
MAYRIS
mayris@wp.pl
robert w. Wielki
Jedno pytanie Mayris:
Pawężników zaliczamy do ciężkozbrojnych..? Czyli ja ( Gepetto) biorę "drzewcówkarzy", zasadniczo, w takim układzie.
Mayris
Tak. Może być.
Adek Kronikarz
Jak już się rzekło w temacie, czekam na zgłoszenia od CIĘŻKOZBROJNYCH pod mailem podanym w poście Mayrisa, (który dla porządku zresztą przytaczam i tu: adekkronikarz@gmail.com). Nie zwlekajcie ze zgłoszeniem, ja nie gryzę, a zawsze chętnie doradzę. Z mojej strony to tyle, pozdrawiam i życzę pozytywnych weryfikacji smile.gif
Albrecht
Ktoś wrzuci kwestionariusz zgłoszeniowy? czy ja mam to zrobić hę
Mayris
Zgłoszenie wrzucone.
robert w. Wielki
OK, jeszcze takie pytanie, formularz wysłać na który mail..? Bo weryfikacja, wiadomo indywidualnie ( w sensie nie istotne kto z jakiej grupy, tylko pisze do odpowiedniego weryfikatora)/ a formularz czyli zgłoszenie grupowe/ lub pojedynczych osób..? Pozdro, Robert "Gepetto".
Adek Kronikarz
Dobrze Robercie że o to pytasz, bo akurat miałem zapytać Mayrisa o to samo. smile.gif
Mayris
Formularz do mnie mayris@wp.pl Ułatwi nam to znacząco organizację.
Weryfikacja do odpowiednich osób.
Albrecht
Kwestionariusz jest po to aby zebrać informacje o np. ilościu uczestników. Na tej podstawie można wyliczyc ile chleba jest potrzebne ażeby obóz głodem nie przymierał smile.gif itp.. Tak jak pisał Mayris wypełnienie kwestionariusza ułatwi organizacje oraz będzie świetnym źrodłem informacji o imprezie. Kwestionariusz wypełnić może jedna osoba za całe bractwo byle był on zgodny z rzeczywistością :P
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
Czas przypomnieć trochę o naszej imprezie. Zrobiło się miło bo jak na tak spory czas który został do imprezy mamy całkiem sporo zgłoszeń.
Najbardziej cieszy mnie fakt sporej liczby czarnoprochówek. Na chwilę obecną będzie to liczba ok. 40 sztuk blinkie.gif

Jeżeli macie wątpliwości, a chcieli byście się pojawić na imprezie to zgłaszajcie się śmiało. Jest jeszcze sporo czasu do imprezy, tak samo jak i sporo czasu na ewentualne poprawki swoich strojów. Także im szybciej tym mniej nerwów dla Was jak i dla Nas.
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
Wiem że post pod postem no ale tak już musi być.

W weekend majowy będą przeprowadzane w Świecinie prace przygotowawcze do tegorocznej imprezy. Jeżeli ktoś by był chętny do pomocy to serdecznie zapraszamy. Można się zabrać z namiotem na majówkę i to niekoniecznie historycznym ;)
pozdrowienia i do zobaczenia w Świecinie. Pewnie wrzucimy fotki z naszych prac smile.gif
Adam Kaszeba
CYTAT(Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barb @ 06:48 30.04.2014) *
Wiem że post pod postem no ale tak już musi być.

W weekend majowy będą przeprowadzane w Świecinie prace przygotowawcze do tegorocznej imprezy. Jeżeli ktoś by był chętny do pomocy to serdecznie zapraszamy. Można się zabrać z namiotem na majówkę i to niekoniecznie historycznym ;)
pozdrowienia i do zobaczenia w Świecinie. Pewnie wrzucimy fotki z naszych prac smile.gif


W przypadku braku namiotu też coś zaradzimy, znajdzie sie miejsce u mnie w domu. Zapraszam - jak zawsze w dzień praca, wieczorem romowy przy kominku. W zależności od liczby osób taka bedzie ilośc pracy. Front robót przygotowany. Pozdrawiam.
Adam Kaszeba
Jeszcze jedno, liczę na udział w tegorocznym Świecinie osób które od wielu lat je tworzyły. Dla mnie ważna jest sama impreza i możliwość spotkania się w gronie, w którym można podyskutować o odtwórstwie i poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.
Szczególnie zależy nam na osobach odtwarzających lub chcących odtwarzać drugą połowę XV wieku.
Osobiście zapraszam Rotę Pana Kacpra przypominając że są współtwórcami Świecina od początku czyli od 2006 roku. Pozdrawiam i liczę na zgłoszenia od kolejnych grup.
Mayris
Podczas majówki poza naprawą umocnień udało się nam zbudować część kolejnego elementu fortyfikacji. Zostało już całkiem niedużo pracy do ukończenia bramy. Prace dzięki zaangażowaniu przybyłych osób zostały przeprowadzone sprawnie i szybko. Myślę, że był to udany weekend, a przyjemniej jego część.

Czerwcówka wstępnie zaplanowana jest na 20 i 21 czerwca. Planujemy dokończyć bramę oraz przygotować zadaszenie nad piec chlebowy oraz kuźnię.

21 czerwca z racji nocy świętojańskiej planujemy ognisko sobótkowe.
Zapraszamy.

Fotki poniżej.

robert w. Wielki
A ja przypominam o zgłoszeniach lekkozbrojnych icon_rolleyes.gif na robertwenta@gmail.com ;)
Malwina z Wejherowa
Zatem idąc tą drogą ja zapraszam chętnych konnych na adres malwina.mehring@vp.pl

Pozdrawiam Malwina
Albrecht
Informacji kilka dotyczących wyprawy z wozami taborowymi z Lęborka do Świecina.
Jak pisano wcześniej "Tydzień z Wojny 13nastoletniej" bedzie miał swój początek w Lęborku podczas jarmarku Świętego Jakuba. Osoby które bedą chciały z nami wyruszyć na wyprawę mogą przyjechać wcześniej i pomieszkać w naszej bractwowej (przystosowanej do mieskania z łazienką i kuchnią) baszcie, pozwiedzać miasto, wybrać sie nad morze czy wziąć udział w organizowanym przez nas festwalu rzemiosł dawnych.

Tegoroczna wyprawa z wozami taborowymi odbedzie się pomiędzy 27 lipca (niedziela)- 29 lipca (wtorek). Wyruszamy z Lęborka około godziny 14. Wyprawa podzielona jest na 3 etapy:

1. Odcinek Lębork-Chmieleniec ok. 18 km- po dotarciu tam rozkładamy się obozem, palimy ogniska, gotujemy strawę, cieszymy się chwilą i odpoczywamy. Z rana jemy śniadanie, pakujemy obóz na wozy i wyruszamy. Jest to jedy odcinek który mogą z nami pokonać turyści, nie obozują z nami! Po dotarciu w okolice Chmieleńca odchodzą (o ile wytrzymają tak długo)

2. Chmieleniec-Rybno ok. 20 km - po przebyciu tego etapu tak samo rozbijamy obóz, biwakujemy itp.

3. Rybno-Świecino ok. 14 km - jest to ostatni etap kończacy się rozbiciem namiotów i rozładunkiem wozów już na miejscu samej inscenizacji w warownym obozie na terenie Świecina gdzie przez resztę tygodnia bedziemy się dobrze bawić w miłej atmosferze smile.gif

Zasady i wymagania:

- W przemarszu wziąc udział mogą jedynie osoby wcześniej zweryfikowane i dopuszczone do udziału w Inscenizacji bitwy pod Świecinem icon_wink.gif
- Każdy z uczestników wyprawy może wziąć ze sobą jedynie jeden worek lub kosz sprzętu, ubrań lubi innych niezbędnych rzeczy, który umieści na którymś z wozów (może oczywiście zabraś więcej tobołków z tym że będzie je nosić na plecach).
- Idziemy na bitwę więc każdy podczas wyprawy musi byc wyposażony w broń przyboczną ( włócznie, kordy, miecze, tasaki, topory etc)
- Mile widziane bedzie posiadanie narzędzi które przy obozowaniu się przydać mogą (topory, piły, motyki etc)
- Sprzęt taki jak: namioty i omasztowanie do nich, kuchnie polowe, puste sienniki pakujemy i zabieramy na wozach (w zależności od ilości uczestników w taborze dobierzemy ilość namiotów)
- Jest to podróż kilkudniowa, będziemy sie starać unikać cywilizacji a co za tym idzie będziemy mieć ograniczone zdolności aprowizacyjne, proszę pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości jedzenia i picia. Uzupełnić zapasy będzie można jedynie 1-2 razy w tym czasie.
- Zakazuje się używania plastikowych i szklanych butelek ( pijemy z buklaków, tykw etc) oraz innych przedmiotów współczesnych
- W miejscach kończących etapy dostępne będą woda, słoma, siano, drewno na ogniska


Nie jest to nasza pierwsza wyprawa i wzystkie powyższe wymagania, zasady są podyktowane doświadczeniem. Podczas wyprawy będziemy się starać unikać cywilizacji, dróg asfaltowych i wsi. Kluczowym elementem wyposażenia w tak długich wyprawach jest nasze ubranie a przede wszystkim wygodne buty. Zdażało się, że uczestnicy kończyli przygodę na pierwszym etapie z powodu ran i otarć stóp.
Pogoda jest elementem losowym i nie możemy zagwarantować, że nie zmokniemy.
W wyprawie wezmą udział 2 lub 3 zrekonstruowane na podstawie zródeł wozy taborowe (na których w razie potrzeby będzie można odpocząć bądź schronić się przed deszczem) oraz uczestnicy piesi jak i konni.
Gwarantujemy wcześniejszy darmowy przewóz rzeczy zbędnych z Lęborka do Świecina. W dniu wymarszu takiej możliwości nie będzie.
Termin zgłoszenia się na wyprawe jest taki sam jak na "Świecino ad 1462", zgłaszamy sie poprzez kwestionariusz.

Kto pyta, nie błądzi- wszelkich informacji i porad udzielają weryfikatorzy.

Pozdrawiam, Albrecht z HPWL szczerba.gifrobert w. Wielki
Przypominam, że pozostał miesiąc do wysyłania zgłoszeń. icon_rolleyes.gif nie zostawiajcie pracy weryfikatorom, na ostatnią chwilę, przed imprezami ;)
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
Uwaga! Szpiedzy Polscy donoszą że Krzyżacy na tegorocznej inscenizacji planują zaskoczyć wojska Polskie nowym typem broni smile.gif Niestety szpiedzy nie dotarli do dokładniejszych planów ani nawet do przybliżonej ilości wyprodukowanych jednostek.


Tak przy okazji przypominam artylerzystom którzy jeszcze się nie zgłosili o wysyłanie zgłoszeń i fotek. Chciałem tez powiedzieć że na zgłoszenia czekam do 20 lipca potem może odbiorę maile może i nie nie ma pewności, ale pewne jest jedno że na inscenizacje jako artylerzysta nie wejdzie nikt kogo nie będę miał na liście. I nawet znajomość z Adamem nie pomoże...
Albrecht
Zdobyczny IS-2 ? Dobrze że jstem po Teutońskiej stronie crazy.gif

A tak serio to mała zmiana plana odnośnie przemarszu.
Tegoroczny przemarsz będzie próbą odtworzenia drogi przemarszu wojsk Eryka II Pomorskiego mającego wspomóc Krzyżaków po Świecinem. Przemarsz odbedzie sie pradolinamy Łeby-Redy.

Jak wiadomo Eryk sprytnie nie dotarł na miejsce bitwy na czas.. ale my dotrzemy bigsmile2.gif

27 lipca 2014r. rozpocznie się przemarsz do Świecina z wozami taborowymi
wymarsz o godzinie 11.30 po Sumie odpustowej, odcinki przemarszu:

27 lipca Lębork - Strzebielino - 20km (najdłuższy odcinek)

28 lipca Strzebielino - Rybno - 14km

29 lipca Rybno - Świecino - 10km
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
Przypominam jeszcze 6 dni maja artylerzyści do wysyłania zgłoszeń...
robert w. Wielki
Jeszcze jedna sprawa, tegoroczna nowość (postulowana już dłuższy czas temu).
Strefa buforowa. W obrębie około 100m od obozu nie ma wstępu współczesny ( zresztą, intencjonalnie żaden) mrok. Na terenie obozu, ani w sąsiedztwie np. nie chodzimy w klapkach i z współczesnymi ręcznikami w bermudach smile.gif
Strefa ta oznacza głównie tyle, że parking dla aut znajdować się będzie około tych 100m od obozu- w tym roku kończymy z, wielu osobom, przeszkadzającym wjeżdżaniem samochodami do obozu. Będzie podstawiony wózek, bądź 2 do transportowania sprzętu, namiotów etc. Oczywiście wiąże się to z koniecznością pomocy osobom dojeżdżającym, z transportem sprzętu- tu prośba do panów/ dużo pracy z tym nie ma, wiem co mówię, pomagam co roku ;)

Jest to nic niekosztujący gest, szacunku dla tych, którzy już w obozie znaleźli się wcześniej.
Pozdrawiam, Robert "Gepetto".
Adam Kaszeba
Pragnę poinformować że na dzisiaj potwierdziło swój pobyt na Świecinie około 70 osób. Proszę o dane osób które chcą być ubezpieczone (z wyjątkiem umieszczonych już na liście) na adres: adamsliwicki@wp.pl
Druga ważna informacja - patronat medialny potwierdziła TVP Historia.
Konie z woźnicami na przemarsz wynajęte będzie też kilku konnych uczestników.
Chrystian (Lvcivs Cornelivs Barbatvs)
Może nie każdy zwrócił uwagę na zdjęcie profilowe Adama ale to jest tegoroczny plakat promujący Naszą imprezę smile.gif Tutaj plakat w wersji większej
Przy okazji przypominam że dziś zamykam rekrutację Artylerzystów także to już naprawdę ostatni dzwonek.
Mayris
W związki ze zbliżającym się Tygodniem z Wojny Trzynastoletniej proszę o przesłanie lub uzupełnienie informacji dotyczących kwestii organizacyjnych obejmujących m.in. wyżywienie i ubezpieczenie.

Dlatego PROSZĘ o przesłanie na mój adres mayris@wp.pl następujących danych:

Nazwisko, imię, adres, PESEL, nazwę grupy oraz termin pobytu w Lęborku i w Świecinie.

Dziękuję osobom, które już to uczyniły i PROSZĘ o uzupełnienie tych osób, które jeszcze tego nie zrobiły.

Kwestie są ISTOTNE z punku widzenia organizatorów i uczestników.


Wrzucam także zdjęcie nagród dla 3 najciekawszych stanowisk podczas Jarmarku w Lęborku. Są to repliki naczyń m.in. z Lęborka wydobytych w 2013 roku podczas prac archeologicznych wykonane przez NEOPOTTERA.
Hiszpan89
Witam,
wyjeżdżam na Święcino w czwartek w przyszłym tygodniu z Łodzi. Mam 2 wolne miejsce, jest ktoś chętny do zabrania się ze mną? Samochód nie jest duży, ale jak nie macie dużo szpeju to spokojnie wejdziemy.

Pzdr
Adam Kaszeba
Świecino powoli się zapełnia, obóz już dobrze się prezentuje.
Adam Kaszeba
Kolejne udane Świecino za nami. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom i zapraszam na 10 inscenizację bitwy za rok w sobotę 01 sierpnia.
Tiberivs Petronivs Thvrinvs
A tu zdjęcia z wywołującego zdziwienie białego aparatu ;) https://plus.google.com/photos/114149810178...CNimuOn0yOqV-gE
Filip z Konitz
Trochę zdjęć:

Galeria nr 1

Galeria nr 2
Rita
Niestety w tym roku powaliło mnie choróbsko i musiałam zostać w domu... czego niezmiernie żałuję. Ale za rok... smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.