Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Hełm Rzymski
FREHA > Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie starożytne > Ochronne uzbrojenie starożytne
Ania Żuk
Poszukuje hełmu rzymskiego legionisty, może podpowiecie który płatnerz wykona taki najlepiej? Od razu mówie, że hełm od Mardiniusa odpada-po prostu nie podoba mi się.
Jak narazie najbardziej podoba mi się hełm wykoany przez Pana Kotlarza ale wiele(złych) opini o nim krąży na tym forum.Prosze o rady.
Bartek z Chojnika
Nie wiem jakie złe opinie dokładnie krążą na Fresze na temat Kotlarza, ale znam go osobiście i rzeczy które zrobił dla ludzi z Chojnika, nawet jeśli czasem nie do końca grzeszą perfekcją detalu, służą od lat i nie wymagają remontów, a to chyba tez istotne.
Wotawa
Ten hełm z załącznika jest hełmem cesarsko galijskim, typ trudny do określenia,policzki nie kojarza mi sie z takim dzwonem i nakarczkiem.
I w.n.e. gdzieś do zaawansowanych początków drugiego, od końca I w.n.e. intensywnie wypierany przez wzór "cesatsko-italski" (m.in. krzyżowe wzmocnienia na szczycie dzwonu).
Oczywiście jest to sprzęt legionisty w najbardziej znanej formie.
Do tego najsmakowiciej wygląda lorica Corbridge A lub B, ale wolę A, mimo mniejszej doskonałości rozwiazań. Prostokątne scutum, pilum z kulą, miecz typu pompejańskiego

Posiada trzy błędy. Jeden - koszmarny -jakieś "michałki" na dzwonie imitujący typowe "celtyckie, wysokie brwi" , masakryczne, własnego pomysłu obicie taśmą miedzianą wokół policzków i nakarczka, oraz stalowe osłony uszu.
Uszy, rozetki, pas nad brwiami powinny być mosiężne lub brązowe.
Dziwi mnie też ten drucik umieszczony pozoiomo. Powinien być niżej i stykać sie z dzwonem.
Ładne, ale autor nie znał sie na hełmach starożytnych. Jest wiele znakomicie zachowanych, temat opracowany jest do bólu.
Proporcje hełmu - ładne i dobrze wyczute.
Kotlarza nie znam.
Ania Żuk
CYTAT(Wotawa)
Kotlarza nie znam.

A może znasz jakiegoś innego płatnerza kóry byłby wstanie wykonac taki hełm?
BTW:masz może, albo wiesz gdzie znaleźć wzory oryginalnych hełmów?
Wotawa
Kotlarza noe znam - tzn -nie znam bliżej, czyli nie mam podsaw by sie wypowiadać o nim.
Z tego co wiem, nie powinien mieć problemów z czymś takim. Po prostu przedstawiony hełm ma błędy, które przecież można naprawić w kolejnych realizacjach.

Hełmy rzymskie są znakomicie opracowane. W linkowni jest kilka odnośników do porządnych stron. Odsyłam więc do działu "Linki".
Z grubsza w każdym dziele sygnowanym nazwiskami John Warry czy Peter Connoly znajdzie się coś fajnego. W przypadku Connollyego nawet książki dla dzieci zawierają skalowane rysunki.

np. Żygulski oprócz ilustracji rżniętych zywcem od wlaśnie Connollyego, Warrego i Mc Bride, miał kila ładnych zdjęć zabytków.

Oczywiście sporo jest w Ospreyach i to są całkiem niezłe rekonstrukcje.
W przypadku kolekcjonowania rzymskiego ekwipunku polecam zastanowić się od razu nad całością. Tak aby strój, hełm, zbroja i broń pasowały do siebie.
Zygmunt
Bardzo ładnie zrobił hełmy pan Piotr Konieczny z Puław. Uzbroił on legionistów z Lublina http://www.proantiqua.org/
można sobie popodziwiać
Wotawa
Niestety niewiele widać z tych hełmów. Poza tym, że to któryś wariant cesarsko-galijskiego z przesadnie rozbudowanym nakarczkiem.
Legioniści są zdaje się wzorowani na I w.n.e. (najpopularniejsi).
Bardzo fajnie, i mocno kibicuję rozwojowi tej idei, wiec przy okazji od razu kilka uwag:

1. Tunika nie powinna miec rękawa, z tego co wiem, ten objaw zniewieścienia w wojskach rzymskich pojawia się dopiero w II w.n.e. Ale temat ten bywa rzeczywiście dyskutowany. Faktycznie krótki rękaw pojawił się najpierw w tunikach wojskowych.
Jeśli komuś zależy na ultrackim wyglądzie, rękawa bezpieczniej jest unikać jeśli chce się odtwarzac np. czasy Nerona. Zresztą lpracujący bez uzbrojenia na kolumnie Trajana Legioniści, ewidentnie mają tuniki bez rękawów.
Widać też wyraźnie, że tuniki były dużo szersze niż te noszone przez naszych odtwórców.

2. Jeśli chcemy być zgodni z nowszymi badaniami i "ultraccy", tunika powinna być "biała", w kolorze naturalnej wełny lub lnu. Tuniki kolorowe zaś pojawiają się dopiero w III w.n.e. i wyglądają już wtedy zdecydowanie inaczej. Przy czym oczywiście są i tacy którzy dyskutują z tym poglądem. Jednak jak na razie wydaje się, że jest on w miarę najlepiej udokumentowany.
Kilka ekip z zachodu wymieniło dwa lata temu tuniki na "białe".
Poświadczone jest używanie zarówno lnianych jak i wełnianych tunik.

3. legioniści powinni mieć pugio (noszenie pugio zarzucono dopiero później). Skoro jednak noszą zbroję typu corbridge A, to sztylet jest nieodzowny.

3. tarcze są moim zdaniem zbyt płaskie.

4. Paenulopodobny płaszcz ma jakieś dziwne, zagadkowe zapięcie.
Paenula była zapinana na guziczki i pętelki jeśli wogóle. O to akurat mam pewien żal, bo paenula jest bardzo dobrze opracowana w źródłach (patrz nagrobek żołnierza znaleziony przy Camomile Street w Londynie).
Jarek Przybyło
Czy ktos z tych panów legionistów jest na freha ?
Wotawa
Fajnie by było gdyby ktoś był.
Zygmunt
Jeśli to komuś pomoże to ja znam ich dobrze. Robię im części brązowe do lorici segmentaty i do cingulum. Jest to projekt który powstał przy UMCS, działający dopiero od kilku lat.
Na żywo można było ich oglądać na np. Chodliku, Żelaznych Korzeniach i Dymarkach Świetokrzyskich (dwie imprezy w Nowej Słupi, w tym roku Żelazne Korzenie przenoszą się do Starachowic). Będą też w Biskupinie. Co do pugio to właśnie dostałem zlecenie, będą jak tylko zrobię sprzączki. więcej zdjęć na stronie Korzeni http://www.korzenie.gimnazjum.com.pl/galeria.php
Ps byli też na "wiosennym" Liwie
Jarek Przybyło
Rewelacja ! Chyba się na to wybiorę.
Domellus
CYTAT(Jarek Przybyło)
Rewelacja ! Chyba się na to wybiorę.

Serdecznie zapraszam. Więcej informacji o tym legionie znajdziesz na stronie: http://www.proantiqua.org/.
Domell
krzycho
A ja mam pytanie...Dlaczego moje 2 posty w tym wątku sa (przynajmnej u mnie) widoczne jako posty pani Anny Żuk?
Ania Żuk
no właśnie, już się ze mnie nabijają, że tworzę legion rzymski crazy.gif
nieczar
co do legionistow z Lublina to wlasnie dzis sie z nimi pozegnalismy,
byli bowiem goscmi na wroclawskim grodzie,
osobiscie mam do nich niewiele zastrzezen, uwazam ,ze sa jedyna dobra tego typu grupa w Polsce, naprawde solidną, przez nich sam zalapalem bakcyla okresu wplywow
rzymskich

a co do ich helmow to technologicznie wypas, sa kute z jednego kawalka na gorąco,
nie jakies tam spawane, posiadaja wszelkie niezbedne detale z mosiadzu lub brazu,
zastrzezenia moze budzic jedynie powierzchnia ,ale grubosc tych helmow (3-2mm) z powodzeniem pozwala na wykonanie lustrzanego poleru,
dla mnie bomba,
JM
Chcialem tylko zamiescic krotkie sprostowanie:

najnowsze badania wcale nie dowodza ze tuniki legionistow powinny byc biale. Dowodza ze tuniki legionistow w czasie POKOJU byly biale, w czasie dzialan wojennych jednak uzywano czerwonych, ponadto piechota morska i sami marynaze uzywali takze tuniki niebieskiej.

Niedlugo ukaze sie praca poswiecona wlasnie temu tematowi, nie pamietam teraz autora, jesli kogos to inteesuje to szukajcie na stronach legionow angielskich (chyba Ermine Guard ale nie jestem pewny), ponadto maja powstac na ten temat dwa zeszyty osprey.

ps: wiem ze tuniki to raczej w strojach ale ktos juz tu o nich wspominal wiec chcialem sie do tego tutaj odniesc.
Wotawa
Sprostowanie - to zdecydowanie za dużo powiedziane, bo nic nie prostuje, tylko podaje stare teorie bez żadnego nowego uzasadnienia. Powiedzmy, że to głos polemiczny.

Nie ma żadnych dowodów na to, że legioniści nosili czerwone tuniki.
Za to są dowody na to, że nosili w kolorze naturalnym. Na święta (nie w czesie pokoju) nosili "lśniąco białe" czyli specjalnie wybielane. Kto widział wełnę lub len w kolorze naturalnym i porównywał z wybielanymi temn wie czym sie różni biały od białego.
Mówią nam też o tym reklamy proszków do prania icon_wink.gif.
W czerwonych tunikach przedstawiani są centurioni.

Niebieskie tuniki piechoty morskiej świetnie wyglądają w osprejach. Czy coś poza tym świadczy o tym, że takich używano?

Sytuacja wygląda tak, że nie da sie na sto proent powiedzieć jak wyglądali, bo za Nerona np. Pretorian ubierano na zielono. A czemu? Ano Nero kibicował "zielonym" przy wyścigach rydwanów.

Kolega nie wspomniał o czarnych tunikach, noszonych przez posiłkowych żołnierzy hiszpańskich. Czemu hiszpańkich? Ano był to u nich tradycyjny kolor stroju takie mieli "pod ręką (domniemywam, że z czarnych owiec).

W Rzymie kolorem mężczyzny był biały. Dla wojskowych - niebarwiona wełna i len, bo najtańsze. Taki ni to biały ni kremowy. Na święta specjalnie wybielane.
Różne "niprawomyślne" wynalazki strojowe wprowadzano na pewmno w jednostkach odległych i pewnie niejedno odbiegało od wzorców. Przypuszczam, zę przejście do zniewieściałych tunik kolorowych i to z (o zgrozo!) krótkimi rękawkami, było stopniowe.
Podobnie jak przejście od tuniki z XIIw do opelandy z XIVw. icon_wink.gif
Podobna perspektywa czasowa.
Iulianus
Co do tematów hełmów smile.gif
Selekos
Hej hej

Szukam dobrych zdjęć oryginału (najlepiej HD) na którym wzorowany był ten dość powszechnie znany późno rzymski hełm:

Pozdrawiam
Iulianus
Mam nadzieję, że dobrze pamiętam jaki to typ, i że o to chodziło smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.