Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: topory
FREHA > Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie późnośredniowieczne > Zaczepne uzbrojenie późnośredniowieczne
Stron: 1, 2
Kornik
Witam!

Pewnie, że jest to absurd, jednak trzeba było przyjąć jakieś kryterium (choć do końca nie wiedomo czy słuszne- bo w łeb przywalić można każdą siekierką), znów chodzi głównie o terminologię: Toporem się walczy, a siekierą pracuje tongue.gif .
I znów należało by się zastanawiać "czy tym toporem / siekierą częściej walczono, czy częściej używano jej w innych celach" dunno.gif .

Pozdrawiam!
Bartłomiej
Z tego co widze to topor dobry chlopak ( XVI/XV ), moze sie myle ?
Wymiary ostrza 23 x19,5 cm długość uchwytu 49.5 cm, długość całkowita- 54 cm.
Bartłomiej
Wiatm !
Może mi ktoś dać namiary na niejakiego pana "Pieczątkę" z Warszawy, nie wiem czy to nazwisko czy ksywa, coś tam usłyszałem, że zajmuję się produkcją broni drzewcowych. tongue.gif tongue.gif Proszę o wszelkie informacje na ten temat
Łukasz Cichy
To nie ksywa, tyle, że pan "Pieczątka" w smutnej rzeczywistości dnia codziennego nazywa się Jacek Pieczonka i jest nie z Warszawy, a z Radomia. Dawniej bywał w Wawie na turnieju na Bródnie (w tym roku chyba 4-5 czerwca). Czy przybedzie i tym razem? Nie wiem.

PS. Faktycznie, posiada w ofercie broń drzewcową.
Jihad
Witam Panów.
Ja mam właśnie "ciupagę" ale tego to już na pewno nie będę mógł używać w żadnej konkurencji bo ma to tylko 4 cm szerokości ostrza,więc chyba zostawię to jako narzędzie obozowe tylko szkoda mi to zrobić bo ta "ciupaga" jest ze stali damasceńskiej chyba że zostawić ją po prostu jako ozdobną broń. Co o tym szanowni panowie myślicie? bigsmile2.gif
P.S
Myślałem też o przekuciu tejże broni na szersze ostrze ale boje się żeby ta stal się nie rozwarstwiła.
Pozdrowienia.
Paweł C.
Witam !
Jako, że jest to mój pierwszy post, prosze nie bic za palnięcie czegoś głupiego. Z góry dziękuję.

Mam pytanie odnośnie "toporów ciesielskich" podanych w załącznikach przez Kornika i Owena. Na kilku wyjazdach widziałem rosjan biegających po polu walki z takimi toporami na dwuręcznych styliskach. Według imprez można je datowac na przełom XIV i XV wieku lecz czy występowały one na terenach Polski w tym samym okresie, pytam, ponieważ słyszałem, że ruś była z uzbrojeniem przysłowiowe "3 lata za murzynami". Jestem napalony na tę broń devil.gif więc zalezy mi na jak najszybszej odpowiedzi.

Z góry dziękuję ponownie
Paweł C.
Wotawa
CYTAT
Toporem się walczy, a siekierą pracuje tongue.gif
Chyba, że jest się cieślą, bo tradycyjnie narzędzie cieśli nazywa się toporem nie zaś siekierą.

CYTAT
Na kilku wyjazdach widziałem rosjan biegających po polu walki z takimi toporami na dwuręcznych styliskach.
Topory mają toporzyska, łopata ma stylisko. Można zaliczyć + 3D6 do lansu za używanie terminu toporzysko - polecam.

Polecam zamiast odtwarzania Rosjan (czy innych rekonstruktorów) biegających z czymkolwiek wziąć do reki wspomnianą książeczkę Mariana Głoska i wybrać sobie coś co odpowiada gustowi przyszłego użytkownika (nie unikając pobieżnej choćby lektury tekstu). Zastosowanie oburęczne lub jednoręczne można potraktować jako element działań doświadczalnych pod warunkiem zachowania wagi (zazwyczaj domyślnej) i kształtu zbliżonych do oryginału. Proste i przesadnie miarodajne to nie jest, ale może wyrobić pojęcie o materii.
Nikodem
Jeśli chodzi o narzędzia do obróbki drewna, to i siekiera i topór może nim być ;), różnią się raczej kształtem ostrza po prostu - topór ma płaskie, siekiera półokragłe, ponadto bardzo często topory mają ostrze nie na osi, tylko z boku, dla poprawienia precyzji (zazwyczaj z lewego, dla osób praworęcznych).
K.D.
Czy ktoś wie coś na temat toporka z linka poniżej?

http://lh6.ggpht.com/_X8AJpahBNTs/S5Uld6Sd...5c897b7c5ed.jpg
Ugni
CYTAT
Czy ktoś wie coś na temat toporka z linka poniżej?

sleeping guards, Freiburg, 1345-1350
Nikodem
A jako że jest to właśnie śpiący strażnik to uważałbym, gdyż ten topór niekoniecznie musi być przedstawieniem realnego, istniejącego, a może być przedstawieniem szyderczym.
Znicz
<Czy ktoś wie coś na temat toporka z linka poniżej?

<http://lh6.ggpht.com/_X8AJpahBNTs/S5Uld6Sd...5c897b7c5ed.jpg

Troszku podobny topór ale bez zawijasa

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Pozdrawiam Znicz
Grunwaldomaniak
Zamierzam spróbować wykuć topór ( nie mówcie, że mi się nie uda, chcę spróbować).
Oczywiście na okres okołogrunwaldzki.
W tym temacie było sporo toporków, tylko załączniki się nie chcą włączyć.
Moglibyście mi pomóc znaleźć jakiś wzór toporka o dość prostym ostrzu (tj. jak najmniej zaokrągleń)???
Viator
CYTAT
W tym temacie było sporo toporków, tylko załączniki się nie chcą włączyć
Wydaje się że kolega ma rację. Gwynie, czy mógłbyś wkleić jeszcze raz tabelkę z typologią toporów, bo chyba ją wcięło, a to był najważniejszy ząłącznik w tym temacie? Albo ktoś inny, kto ją sobie wcześniej ściągnął, może to zrobić? Z góry dziękujemy.
Pozdrawiam!
Andrzej / Viator
K.D.
Witam!

Viatorze, śpieszę z pomocą. Nie wiem czy to ta sama typologia którą wrzucił Gwyn, ale to najlepsza mi dostępna. Dla ułatwienia dorzuciłem tabelkę z datowaniem i ilością zabytków pochodzącą z tej samej książki co typologia. Polecam ściągnięcie i zapisanie na dysku na wypadek wpadek ze znikającymi załącznikami ;)

Późnośredniowieczna broń obuchowa w zbiorach polskich - Marian Głosek, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Warszawa - Łódź 1996

I na dokładkę moja interpretacja przeznaczenia poszczególnych toporów bazowana na opisach z wyżej wspomnianej książki(warto wspomnieć że sam Głosek przyznaje że każda siekiera mogła być w ostateczności użyta jako broń, i vice versa). Typy:
VII, VIII, XIII - broń
VIIa, X, XIa, XII - narzędzie
VIIIa, IX, IXa, Xa, XI - narzędzie oraz/lub broń
Jestem ciekaw Waszego spojrzenia na sprawę przeznaczenia poszczególnych toporów.

Pozdrawiam,
K.D.
Wotawa
Przy czym najcenniejsze byłyby tu uwagi kogoś kto ma większą styczność z tradycyjną ciesiołką. Dorzuciłbym jeszcze kilka wstępnych uwag z własnego doświadczenia.

Ponieważ nie reklamujemy się (Dagome) zbytnio w środowisku, wspomnę dla porządku, że replik ostrych toporów do pracy używamy od czasów gdy właściwie prawie nikt w światku rekonstrukcyjnym czy barctwowym jeszcze tego nie robił. Trochę doświadczeń przez te lata się zatem uzbierało. Niestety przy małej częstotliwości używania i małym zakresie prac trudno jest wyciągać zbyt daleko idące wnioski. Gdy toporem nie pracuje się regularnie na życie - w zasadzie prawie każdy daje radę.
Dodajmy też, że wiele zależy od charakteru pracy. Do tej pory dobrze sprawdzają mi się niezbyt długie ostrza proste i lekko łukowate (np. podobne do wczesnych Va). Gdybyśmy jednak musieli pracować z belkami powyżej 30cm pewnie preferencje byłyby inne.

Aha - nie zapominajmy o preferencjach kulturowych. Ostrza mogą być różne, ale przy nieco innej technice można otrzymywać podobny efekt (zarówno w walce jak i przy pracy). Działania eksperymentalne służą tu siłą rzeczy raczej poszerzeniu spojrzenia na problem niż jednoznacznym rozstrzygnięciom.

Proponuję szczególnie dobrze na początek przyjrzeć się toporom które w kontekście narzędzia pracy ukazują nam źródła ikonograficzne. Zawsze to jakiś dodatkowy, konkretny punkt zaczepienia (prof. Głosek zresztą uwzględniał takie obserwacje przy układaniu typologii).

W sumie to tyle, też z przyjemnością poczytam o doświadczeniach z toporami.
rvdy
Mam pytanie zna ktoś wymiary toporu typu VII chodzi mi w szczególności o szerokość ostrza. Z góry dziękuje za odpowiedz
Hako
CYTAT
Jestem ciekaw Waszego spojrzenia na sprawę przeznaczenia poszczególnych toporów.

załącznik wyjaśni wszystko.
Nie rozumiem jednak założenia, że np. topór ciesielski lewy nie mógł służyć też do walki ???
Nie sądzę by nadawał się wyłącznie do robenia wiórów dunno.gif
Hako
Igor z Będzina
Hako
masz rację, aczkolwiek nie do końca. Trzeba w tym układzie rozważyć trzy sprawy.
1. Ręka rysującego. Rysunki są raczej poglądowe i cięzko mówić na ile odpowiadają rzeczywistym zabytkom. Wyglądają na ręczne rysowanie. Można by dyskutować mając fotografie, lub rysunki np takie jak w pracy Borowczaka.
2. Stan zachowania zabytków. Rzadko kiedy możemy mówić o dobrym stanie zachowania się zabytku (brak korozji zniekształcenia itp)
3. Topory były narzedziem i bronią, ale generalnie mało który kowal musiał sie troszczyć o idealny kształt, zwłaszcza symetrię.
4. Prawdą jest jest że nawet bronioznawcy mają problem z określeniem czy topór słuzył jako broń czy narzędzie.
Viator
Wrzucam tutaj zdjęcia topora - oryginalnego wykopka wyglądającego na wiek XV. Sprzedany na Allegro przez użytkownika o nicku 98-2010 z Łomży. Nie wiem na ile jest to legalne - jeśli nie jest to może się gościem zainteresować Indar icon_wink.gif - w każdym razie jest ładny i z ciekawą, inkrustowaną puncą heraldyczną, a że zapewne nigdy go już nie ujrzymy kiedy wyląduje w czyjejś prywatnej kolekcji, więc wrzucam foty i opis. Punca ze szlachetnego metalu wskazuje na znak właścicielski, nie gmerk wykonawcy, i dowodzi że ten egzemplarz stanowił na pewno broń.

"Jest to topór bojowy z XV wieku. Posiada Herb ze złota w kształcie krzyża i półksiężyca, nierozpoznany. Herb jest wstawiony na złotej płytce wielkości 8 mm na 14 mm. W komplecie oryginalne kliny"

Indar
Wyłowiony z Narwii w okolicach Łomży, duzo ciekawych rzeczy wyszło przy okazji niskiego stanu wody.
Średnio legalne, śledzę sprawę.
Sir MaxeN
Witam
Jestem nowy i poszukuje pomocy dotyczącej toporów,
Chciałbym zakupić sobie dwa topory, jeden typowo do rąbania drewna - drwalski a drugi to ciesielski do ciosania drewna,
znalazłem taki obrazek czy jest ktoś w stanie zidentyfikować ten topór ?
czy jest to topór do rąbania czy do ciosania?

Do tego chciałbym również prosić jeśli to możliwe o podrzucenie jakiś zdjęć takowych europejskich toporów jeśli ktoś zna odpowiednie kształty.
Zależy mi na tym aby topór do rąbania drewna faktycznie radził sobie w lesie, bo na upartego każdym toporem mógłbym ciąć drwa ;D
Pozdrawiam Serdecznie
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.