Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: imiona Wikingów
FREHA > Ogólne kategorie (bez podziału na epoki) > Ludzie i społeczeństwo
Wawudr
Potrzebuje imion Wikingów !!! Prosze piszcie do mnie przez gg lub e-mail bolvark@tlen.pl tracker.gif marcinpalka@wp.pl (bolvark1@tlen.pl to mój stary e-mail) .
Vlasta
Hej! Proszę uprzejmie:
Hringr, Ingólfr,A'sgautr, Guthormr, Thorgautr, Sóti, Hrólfr, Sighvatr, Hemingr, Hrani, Hrafn, Hundólfr. Jeszcze? smile.gif
Imiona podaję za książką Islandzkie wikińskie sagi o północnej Rusi.
Pozdrawiam!
Vlasta
Torkell
Dla wszystkich zainteresowanych. Tu jest duży spis imion http://hem.passagen.se/peter9/gram/ord_namn.html

Poza tym jak ktoś ma ochote to może sie pouczyć staronordyckiego smile.gif
Ludka
Witam!

Olf, Olaf, Orm, Ragnar, Tosti....wiecej imion nie pamietam

Ludka Excalibur
Sighrolf
<deleted by Korea Antarctic Research Program>
Liadain
Tak, zasłyszałam gdzieś kiedyś opowieść o Ragnarze Ladbroku, czy jakoś tak - mąż tan według tej legendy chcąc zdobyć żonę musiął przejść przez izbę pełną węży! I co zrobił? Założył portki, które bodajże napakował wełną czy czymś podobnym, a następnie wszedł do morza, poczekał aż portki zamarzną i bez żadnego uszczerbku przeszedł. próbę. Niezłe imię jak widać z tej bajki bigsmile2.gif bigsmile2.gif bigsmile2.gif
Pozdrowienia
Liadain
Volf
Oto pare linków do stron:
http://www.ellipsis.cx/~liana/names/landnamabok.html - raczej nic specjalnego

http://www.angelfire.com/wy/svenskildbiter...g/viknams3.html - wiele imiom męskich jak i kobiecych, jest dość rzetelna, gdyż poadane jest źródło gdzie zostało skad zostało ono zapisane

http://www.kabalarians.com/male/viking-m.htm oraz http://www.kabalarians.com/female/viking-f.htm - stronka na której znajdziesz nie tylko listę imion ale także ich znaczenie.
Ludka
Witam!

Ponadto zasluzyl sie krwawymi najazdami na Anglie w polowie XI w, zginal w jamie pelnej zmij jak goA anglosasi dopadli. Synkowie pomscili tatusia urzadzajadz najkrwawsze rajdy w historii wikinskich najazdow na Wyspe

Ludka Excalibur

CYTAT(Liadain)
Tak, zasłyszałam gdzieś kiedyś opowieść o Ragnarze Ladbroku, czy jakoś tak - mąż tan według tej legendy chcąc zdobyć żonę musiął przejść przez izbę pełną węży! I co zrobił? Założył portki, które bodajże napakował wełną czy czymś podobnym, a następnie wszedł do morza, poczekał aż portki zamarzną i bez żadnego uszczerbku przeszedł. próbę. Niezłe imię jak widać z tej bajki bigsmile2.gif bigsmile2.gif bigsmile2.gif
Pozdrowienia
Liadain
Visenna
http://www.behindthename.com/usage.html - tutaj jest wiele imion różnorakich. Może nawet i znajdziesz jakieś wikińskie.
Liadain
CYTAT(Ludka)
zginal w jamie pelnej zmij jak goA anglosasi dopadli.

A w tym dole pełnym żmij przygrywał jeszcze na jakimś instrumencie, zanim go żmije dopadły!
Sighrolf
Adils, Aegir, Agnar, Agni, Aki, Alf, Alrek, An, Ansgar, Ansculv, Ansulv, Anund, Arnlaug, Arinbjorn, Ari, Armod, Arnjolf, Arnbjorn, Arnfinn, Arnvald, Arnvind, Asbjorn, Asbrand, Asgaut, Asgeir, Asgrim, Ask, Aslak, Asleik, Asmund, Asolf, Asvald, Atli, Audmund, Audolf, Audun, Aun,

Bard, Beinir, Bersi, Birger, Bjalbo, Bjam, Bjarni, Bjorn, BjornolfBodvar, Borg, Bork, Bolli, Bolvark, Bragi, Brand, Brase, Brodir, Brynjolf,

Dallak,

Egil, Eid, Eilif, Einar, Eldgrim, Ellid, Emund, Erlend, Erling, Erp, Eryk, Esbiorn, Eskil, Eydis, Eyjolf, Eystein, Eyvald, Eyvind,

Finnbogi, Floki, Flosi, Fridhleif, Frodi ,

Gamli , Gard, Gardhar, Garm, Gaut, Geir, Geirmund, Geirstein, Gerbjorn, Gest, Giermund, Gili, Gilsi, Gizur, Gjaflaug, Glum, Godfred, Godred, Gorm, Grani, Grettir, Grim, Grimisdal, Gro, Gudfast, Gudfrid, Gudhleif, Gudlaug, Gudmund, Gudred, Gunlaug, Gunnald, Gunnar, Gunnbjorn, Guthurm, Gylve,

Haf, Hafgrim, Haki, Hakon, Halbjorn, Halfdan, Hall, Hallbjorn, Halldor, Hallfred, Hallgrim, Hallkell, Hallstein, Hallvard, Hamund, Harald, Hardekanut, Harek, Harjolf, Harp, Hastein, Hauk, Havard, Hedin, Helgi,Hergils, Herigar, Herjolf, Hermund, Herstein, Hjalti, Hjorleif, Hjort, Hlen, Hlodver, Hogni, Hognieg, Holmstein, Hord, Horik, Hoskuld, Hrafn, Hrafnkel, Hrapp, Hrein, Hroald, Hrolf, Hrut, Hunbogi, Hvamm, Hveinn, Hvit,

Illugi, Ingjald, Ingolf, Ingstad, Ingvar, Iostan, Isleif, Ivar, Jon, Jorund,

Kalf, Karl, Kari, Karlsefni, Ketill, Ketillbjorn, Kjallak, Kjartan, Knut, Kodran, Kolbein, Koll, Kolskegg, Kormak, Kotlell, Kvedulf,

Lambi, Leif, Ljot, Lodmunnd, Lyting,

Mar, Magnu, Melkolf, Merlund, Modolf, Mord,

Niels, Njal, Njor,

Obland, Odd, Oddi, Oddr, Offa, Olaf, Ogmund, Ondott, Onund, Orm, Orn, Ornolt, Ospak, Osvald, Osvif, Osvir, Otkell, Otrygg, Ottar, Ozur,

Ragi, Rafn, Ranulf, Ragnald, Ragnar, Rolf, Rollo, Rognvald, Runlof, Ruryk,

Saemund, Sigfus, Sigmunt, Sigtrygg, Sigurd, Sigvat, Sjusta, Skammkell, Skapti, Skarf, Skarphedin, Skeggi, Skidi, Skiun, Skjold, Skokkolf, Snaebjorn, Snorrri, Sofi, Solmund Solv, Sorli, Spjallbude, Starkad, Storolf, Sturla, Styr, Styrbjorn, Starkad, Stein, Steingrim, Steinthor, Stigandi, Styr, Sumarlidi, Surt, Svan, Svart, Sveinung, Sven, Sverri, Svertig,

Teit, Therarinn, Thidrand, Thjodol, Thjostolf, Thoralf, Thorarin, Thorberg, Thorbjorn, Thorbrand, Thord, Thore, Thorer, Thorfinn, Thorgal, Thorgeir, Thorgest, Thorgils, Thorgrim, Thorhal, Thorhild, Thorkell, Thorlak, Thorleif, Thorleik, Thorlof, Thormod, Thorny, Thorolf, Thorrad, Thorir, Thorodd, Thorrod, Thorstan, Thorstein, Thorvald, Thorvi, Thorvor, Thrugot, Tjordek, Tjorvi, Tofi, Toke, Torf, Torfi, Tosti, Trandill, Tubbe, Tyrker,

Ulf, Ulfar, Ulfberht, Ulfheidik,

Vakr, Valbrand, Valdemar, Valgard, Valthjolf, Vandil, Vandrad, Vermund, Vestar, Vestein, Vifil, Vigdisk, Vingor,

Yngvar, Yngvi

king.gif
Paul
Sighrolf zapomniałeś o jednym jakie znalazłem na P czyli Paul smile.gif

P.S. Wie ktoś może jak przetłumaczyć na wikiński "Drewniany Piorun"? crazy.gif
Sighrolf
"Drewnianhur Pirunhur" tongue.gif
Loki vel Avador
ojej ale jestem marnością jak widzę was tutaj icon_cry.gif
jestem aturem skromnej witryny www.ragnarok.bo.pl - może byśta coś mi do niej skrobneli?
Angelus
CYTAT(Sighrolf)
Saemund, Sigfus, Sigmunt, Sigtrygg, Sigurd, Sigvat, Sjusta, Skammkell, Skapti, Skarf, Skarphedin, Skeggi, Skidi, Skiun, Skjold, Skokkolf, Snaebjorn, Snorrri, Sofi, Solmund Solv, Sorli, Spjallbude, Starkad, Storolf, Sturla, Styr, Styrbjorn, Starkad, Stein, Steingrim, Steinthor, Stigandi, Styr, Sumarlidi, Surt, Svan, Svart, Sveinung, Sven, Sverri, Svertig,

Przepraszam, że się wtrącam, ale czy imię "Snorrri" jest napisane przez 3 "r" celowo, czy może literówka? smile.gif
A pytam, bo mi się to imię spodobało i jestem ciekaw. smile.gif
Pozdrawiam
Angelus
Boran
poprawnie jest zdaje się przez dwa "r", przynajmniej ta wersja jest najpopularniejsza
Okrutny Ragnald
I jeszcze moje imię!!! RAGNALD !!!
martaaa
Poszukuje linków ze znaczeniami imion wikińskich ale w języku polskim:) Jesli ma ktoś takie info prosze o kontakt - e mail szczypka25@o2.pl Z góry dziękuję!!

SŁAWA! cool.gif
Rabiega
CYTAT(martaaa @ 20:11 17.04.2008) *
Poszukuje linków ze znaczeniami imion wikińskich ale w języku polskim:) Jesli ma ktoś takie info prosze o kontakt - e mail szczypka25@o2.pl Z góry dziękuję!!SŁAWA! cool.gif

Sława Przybylska !
Skąd pomysł, że imiona "wikińskie" miałyby cokolwiek znaczyć w języku polskim ?
Wiele z nich to symbole, idiomy, wywodzące się wprost z sag.
Może warto zaglębić się w ich lekturę/poznanie, by dotrzeć do sedna ?
By zrozumieć, czym różni się wróbelek ?
Po przebrnięciu przez sagi - zajrzyj tutaj lub tutaj. Jest jeszcze wiele innych miejsc w sieci, zawierających podobne informacje.
Jeśli jednak interesuje cię tylko turbowajkingowa mniemanologia stosowana to zajrzyj w to miejsce.
Będzie w sam raz.
Tyle tylko, że nawet tam trzeba znać podstawy języka lengłidż.

Pozdrawiam-
Rabiega
Thyrvald
CYTAT(Rabiega @ 00:10 20.04.2008) *
CYTAT(martaaa @ 20:11 17.04.2008) *
Poszukuje linków ze znaczeniami imion wikińskich ale w języku polskim:) Jesli ma ktoś takie info prosze o kontakt - e mail szczypka25@o2.pl Z góry dziękuję!!SŁAWA! cool.gif

Sława Przybylska !
Skąd pomysł, że imiona "wikińskie" miałyby cokolwiek znaczyć w języku polskim ?

Rabiego, a dlaczego by nie miały? Kazde imie ma znaczenie i mozna je (to znaczenie) przetłumaczyć na polski. I kat Kveldulf staje się wprost Wilkiem Wieczornym.
Chyba, że chodzi Ci o coś innego, bo fakt pytanie Martyyyy jest postawione .... dziwnie.

Tak wiec Martoooo, skorzystaj z linkow podanych przez Rabiegę i słownika a poznasz polskie znaczenia imion wikignów

Pozdrawiam
martaaa
Przepraszam bardzo za złe sformułowanie pytania:) Stronkę już odnalazłam ale dziękuję za odpowiedzi do mojego pytania:) Pozdrawiam
Ragnar_zbrojny
nie tworząc nowego tematu
poszukuje imion Skandynawskich ale dla Kobiet wiem że szukanie w internecie takowych jest mało inteligentnym posunięciem no chyba że sie wie gdzie szukać ;)
Dlatego zwracamsie z tym do was szanowni Frehowicze ;)
Viator
Niedawno zrobiłem sobie zestawienie imion z forum neopogańskich "odynistów", którzy mają hopla na punkcie nadawania dzieciom imion "z kręgu Odyna" - szeroko rozumianego obszaru terenów wikińskich i przyległych, z którymi Skandynawia była w kontakcie, w związku z czym również zdarzały się zapożyczenia imion. Z żeńskich imion były to:

- Nordyckie:

Freydis - Szlachetna (szlachetnie urodzona)
Aslaug , Aslog - duńskie: Bogini, norweskie: Narzeczona
Astrid - Boska Piękność / Piękna Bogini
Erika (staronorweskie Eiríkr) - Potężna, Władająca
Thora - Należąca do Thora
Lorelei - Niszczycielska (Siła)
Drottning, Dronning (oraz staronorweskie: Kv?n) - Królowa
Rävhona - Lisica
oraz (bez podanego znaczenia): Astridr, Bergdis, Frida, Guthrun, Heidrun, Sigrid, Sigrun, Tyra, Vigdis

- Anglosaskie:

Durwin, Durwyn - Najlepsza Przyjaciółka

- Staroangielskie:

Derek - Niszczycielka

- Germańskie:

Maud, Matilda - Moc w Boju

- Celtyckie:

Oriana - Złota
Cara, Kara - Przyjaciółka
Dacey - Przybyła z Południa
Gwyneth - walijskie: Biała Brew / Białe (Jasne) Czoło
Aislinn - walijskie: Sen, Marzenie
oraz (bez podanego znaczenia): Avalon, Deirdre, Sheila, Brigantia, Brighid, Rhiannon
Purvis
Avalon to może być "jabłoń ", ale wieki minęły od kiedy wiedziałem to na pewniaka.
Viator
Dobrze pamiętasz. Avalon - dosłownie Wyspa Jabłoni / Jabłek - inaczej zwana Zachodnią Wyspą Umarłych w mitologii celtyckiej jest mieszkaniem bogiń z ichniego panteonu. Ich imiona również mogą się tutaj przydać, przytaczam je za stronką Kati Jones. Liczono ich 13 lub 19:

Anu, Danu, Mab, Morrigu, Madron, Mary, Arianrhod, Cerridwen, Rhiannon, Epona, Rigantona, Bride, Brigit, Hecate, Magdalena, Morgana, Gwenhwyfar, Vivien, Nimue

Acz to już sa imiona mniej przydatne do bezpośredniego użycia, tym bardziej wśród wikingów.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.