Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Pistolet skałkowy, gdzie, od kogo kupić?
FREHA > Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Rzeczpospolita Obojga Narodów (u)
Zdunek
Witam

Ostatnio przymierzam się do kupna pistoletu skałkowego. Niestety mój budżet to tylko 1000 zł. Proszę, doradźcie gdzie kupić w miarę przyzwoity pistolet do tej kwoty.

Pinior
Zależy jaki. Allegro pełne jest skałkowych czarnoprochowców, głównie replik XVIII/XIX wiecznych. Tam w tej kwocie się powinieneś zmieścić. U producentów, obawiam się, że tysiak to sporo za mało.
Armand
Niestety, Pinior ma rację. U producentów musisz zostawić kwotę wystarczającą swobodnie na komplet kół do terenówki na 30' felgach z oponami dobrej klasy, albo nawet suzuki samurai do remontu, załóżmy. A wszystko za 'niepowtarzalne' konstrukcje z najczęściej tym samym modelem zamka i łoża. Niestety, masowo produkowany w Indiach jest tylko jeden model skałkowca z angielskiej wojny domowej, (z zamkiem 'dog lock') ale Anglicy ostrzegali że ma słabej jakości lustro. Ostatecznie, zawsze można je wymienić.

http://www.militaryheritage.com/pistol5.htm
Błażej - Kozacy Zaporoscy
Warto też zastanowić się czy pistolet skałkowy będzie najwłaściwszą bronią do tego co rekonstruujesz.

Jeśli odtwarzasz dajmy na to moskiewskiego rajtara albo moskiewską jazdę pomiestną to jak najbardziej, bo u nich zamki skałkowe cieszyły się ogromną popularnością i zachowało się od groma rosyjskich pistoletów z zamkami tego typu.

U nas dla odmiany zamek skałkowy w broni krótkiej dosyć długo nie chciał się przyjąć.

Założenia cenowe też obawiam się nieco (tak mniej więcej trzykrotnie) zbyt optymistyczne. No chyba, że nie jest szczególnym fanem bezpieczeństwa, estetyki i dbałości o wierność oryginałowi.
Krzysiu
Nie do końca jest tak, jak piszecie.

1. Najpierw należałoby określić, z jakiego okresu ma być ten pistolet. Mniemam, że z XVII w. Takich w zasadzie nie produkuje się masowo, ale pistolet z przełomu XVII i XVIII w. z zamkiem typu "dog lock" mozna dostać choćby tu: http://www.armae.com/moderne/13xvxiiisieclecadre.htm
Cena wcale nie jest wstrząsająca, tyle kosztują wszystkie repliki pistoletów z XVII i XVIII w. Ale u producenta jest trzykrotnie taniej, tyle że oni nie chcą sprzedawać pojedynczo.

2. Ceny pospolitych replik pistoletów wcale nie są aż tak wysokie. Pistolet typu "Kentucky" kosztuje 600 - 700 zł, i to fabrycznie nowy. Używki, w zależości od stanu, można trafić za 400 - 500 zł. Inne, podobne modele są niewiele droższe. Tyle, że to druga połowa XVIII w.
Tu jest polski sklep z pistoletami: http://www.saguaromike.com/sklep/index.php...odowo-pistolety

3. Doglock z Military Heritage nie ma lustra "słabej jakości". Po prostu ze względu na przepisy o broni, różne w różnych krajach, Hindusi produkują je jako ... pamiątki. Krzesiwo wykonane jest ze stali niskowęglowej i po prostu nie daje iskry. Aby pistolet uzdatnić do strzelania, trzeba nawęglić krzesiwo (można nałożyć blaszkę) oraz wywiercić w lufie otwór zapałowy, bo jego również nie ma.

4. Wykonywanie ręcznie, najczęściej w jednym egzemplarzu repliki pistoletów, kosztują już zgoła inaczej, zazwyczaj dwu - trzykrotnie drożej, zależnie od jakości wykonania. Jakby ktoś chciał broń z zamkiem kołowym, to w tym temacie:http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?p=1029668&sid=02f8f4d27b39bdefa37fd12e17e4857c#1029668 produkuje się taki jeden. Ale o ceny musicie jego pytać.
Parufka
Za około 1000 PLN można kupić ten indyjski dog lock ale ma do wymiany lustro i jeszcze inne elementy za jakieś około 400 PLN.
Normalnie dobry pistolet skałkowy u Kubowicza (jedyny rusznikarz jakiego szczerze mogę polecić do pistoletu) to kwota około 2500 PLN.
Krzysiu
Przeróbka hindusa samodzielna kosztuje dokładnie zero złotych, tylko trochę czasu trzeba. I nie trzeba wymieniać żadnych części. Wiem to, bo z kumplem przerobiliśmy na strzelające kilkanaście karabinów.
Armand
CYTAT(Krzysiu @ 21:56 18.08.2011) *
Aby pistolet uzdatnić do strzelania, trzeba nawęglić krzesiwo (można nałożyć blaszkę) oraz wywiercić w lufie otwór zapałowy, bo jego również nie ma.

Ha! Pożyteczna informacja, dzięki Krzysiu. Parufka, ok, 2500 tys. to nie 3500- 4500, ale to minimalna cena za standardowy model 'taki jak wszystkich'. Załóżmy że ja chcę zamek miquelet, krótką lufę i nieco inną kolbę, i już mam kwotę adresowaną do innej sfery płatniczej smile.gif Wiem, rekonstrukcja boli. A taki pistolet to tylko ornament do rynsztunku, nie główna broń. O parze kołowców (które na 1600- 1630 powinno się mieć, a nie skałkę) nawet nie wspomnę. Rodzina ukrzyżowałaby mnie głową w dół za wydanie 8000 circa na zabawki. Mimo iż 'cała reszta' już dawno przekroczyła tą kwotę smile.gif
Błażej - Kozacy Zaporoscy
Pozostaje zmienić rodzinę :D
Zdunek
Muszę się pochawlić, po długich poszukiwaniach udało mi się nabyć dobrą broń. Zrobił mi ją jednen z Frehowiczów, a prezentuje się tak
http://ifotos.pl/galeria/qhxa/normal (część zdjęć robiona telefonem więc jakość kiepska)

Z pistoletu jestem nieziemsko zadowolony. Aktualnie problemem jest proch, nie mam uprawnień by takowy zakupić. W trójmieście ogólnie to znalazłem jedno miejsce gdzie w ogóle można kupić. Ale trzeba mieć pozwolenie na broń myśliwską lub Europejską Kartę Broni.
Frederick
CYTAT(Zdunek @ 13:38 17.08.2011) *
Witam

Ostatnio przymierzam się do kupna pistoletu skałkowego. Niestety mój budżet to tylko 1000 zł. Proszę, doradźcie gdzie kupić w miarę przyzwoity pistolet do tej kwoty.

W tej kwocie się nie da niestety. Hinduskiego tylko mozna kupic ale ... dobre pytanie, czy angielski pistolet z doglockiem będzie pasował do ... ??? Nie wiem kogo konkretnie się robi rekonstrukcje w tym przypadku. Wszystkie mozliwe opcje ... a raczej prawie wszystkie tu już zostały wymienione.

Istnieje też taka opcja żeby kupic sam zamek naprzykład, też zamek do skaładania mogł by byc. Ale tu się trzeba liczyc z tym że on będzie drozszy osobno niz wraz z całościa, z pistoletem i to raczej nie w Polsce sie kupi.

My się zajmujemy produkcją skałkowych no ale w cenie 1000 zł. tylko lontowy mógł by byc smile.gif Tu dobrze powiadzieli koledzy że na XVII wiek nie ma produkcji masowej co oznacza że nic się nie kupi gotowego ani zamku ani częsci do niego. Zamek trzeba zaprojektowac najpierw , pózniej od zera wszystko zrobic. To jest naprawdę kupa roboty. Robimy teraz dwa takie pistolety skałkowe jak na mojej sygnaturce z arkebuzową obudową z zamkami moskiewskimi. Są po 2000 zł. Model mozliw jest każdy tak samo jak i zamek - niderlandski snaphaus, moskiewski, frańcuski, skandynawski ...

Taki z frańcuskim zamkiem jest w kolejce do zrealizowania

Kołowe zamki w perspektywie w tym roku już się pojawią. To jest po prostu kwestia braku czasu. Pracy jest bardzo duzo.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.