Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Sąd Najwyższy potwierdził, że na czarny proch nie wymaga się zezwolenia
FREHA > Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie zaczepne - ogólnie
Słodziutki
Cześć,

Sąd Najwyższy uznał w wyroku, (sygn. I KZP 29/09) że na czarny proch nie wymaga się zezwolenia.

Cytuję tezę wyroku za dzisiejsza "Rzeczpospolitą":
"Czarny proch, jako nieznajdujący zastosowania we współczesnej broni myśliwskiej, sportowej czy należącej do innej kategorii broni, na których posiadanie wymaga się pozwolenia, może pozostawać w swobodnej dyspozycji właścicieli niewymagającej pozwolenia broni wytworzonej przed 1850 r. bądź jej replik. Nie powinno zatem budzić wątpliwości to, że za posiadanie czarnego prochu nie można odpowiadać z art. 263 § 2 kodeksu karnego."

Poniżej link do artykułu:
http://www.rp.pl/artykul/4,442752_Na_czarn..._potrzebne.html

Gdyby ktoś z Was się zastanawiał, dlaczego to takie ważne - już tłumaczę. Wyrok SN powoduje, że żaden organ administracji ani Policja nie mogą już mieć wątpliwości, czy czarny proch jest legalny, czy nie.

Pozdrawiam,
Słodziutki.
Blackclav
Czyli teraz jeśli na proch czarny nie potrzeba zezwolenia to nasze polskie sklepy myśliwskie bez robienia żadnych problemów powinny nam sprzedać proch?
Viator
Pewnie jak pójdziesz dziś po południu to jeszcze nie będą. Zależy jakie oni mają przepisy wykonawcze. Sklep może mieć napisane w regulaminie że sprzedaje tylko wyroby objęte określona listą lub tym podobne - nie wiem, nie znam się na tym. Natomiast wiem, że wyrok sądu to tylko oficjalna wykładnia prawa, a nie jest to równoznaczne z natychmiastowym unieważnieniem wszystkich partykularnych (np. branżowych) przepisów które nie są z tym wyrokiem w zgodzie. Jedynie powoduje to powstanie teoretycznego obowiązku zmiany takich przepisów przez odpowiednie podmioty decyzyjne, a to może potrwać i to długo. Nie jest powiedziane też, że dopóki te przepisy nie będą zmienione, nikt Cię nie pociągnie do odpowiedzialności za np. produkcję i sprzedaż prochu czarnego bez stosownych papierów.
Króliczyca Mary
A tu wzmiankowany wyrok:
http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasadnienia...KZP-0029_09.pdf

Frehowicze czuwają - Słodki, ubiegłeś mnie z tym newsem king2.gif
Aramis de Corso
Już o tym pisałem (link), niestety zbyt pochopnie.

Po konsultacji z prawnikami dowiedziałem się co następuje:

1) Nie jest to Wyrok, lecz Uchwała (vide uzasadnienie z linku Króliczycy Mary), więc jako taka nie stanowi prawa... (wyrok niepełnego składu zresztą też prawa nie stanowi, u nas nie ma prawa precedensowego jak w USA)
2) zresztą i skład SN niepełny...

Więc każdy sąd ma prawo nie podzielić zdania SN i uznać posiadanie za nielegalne...

Ale tak czy inaczej ta uchwała daje nam solidny argument w ewentualnych problemach prawnych ze względu na powagę i autorytet SN.

Tyle, że trzeba mieć jakiegoś czarnoprochowca żeby proch uznać za część amunicji do niego smile.gif

Zauważyć jednak trzeba że nawet legalne posiadanie prochu nie oznacza legalnego wytwarzania, więc domowa "samokręćka" dalej podpada pod paragraf.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.