Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: zawiasy do skrzyń z okresu rzymskiego
FREHA > Przedmoty codziennego użytku > Meble i wyposażenie pomieszczeń
daniel.arch
witam
o skrzyniach-skrzynkach wiele juz tu napisano, ale ja poszukuję informacji do nico starszych źródeł niż średniowiecze szczerba.gif - otóż poszukuję fotek lub rycin zawiasów skrzyń z okresu rzymskiego - k.przeworska, prowincje rzymskie. I ja wiem że skórzane byłyby fajne, ale mam zachciankę (a raczej moja stara bum.gif ) na zawiasy żelazne.
pozdrawiam
Aneirin
CYTAT(daniel.arch @ 09:53 03.06.2008) *
witam
o skrzyniach-skrzynkach wiele juz tu napisano, ale ja poszukuję informacji do nico starszych źródeł niż średniowiecze szczerba.gif - otóż poszukuję fotek lub rycin zawiasów skrzyń z okresu rzymskiego - k.przeworska, prowincje rzymskie. I ja wiem że skórzane byłyby fajne, ale mam zachciankę (a raczej moja stara bum.gif ) na zawiasy żelazne.
pozdrawiam

Poszukam czy coś mam na ten temat [bo sam skrzynkę zamówiłem i warto by zawiasy miała]
[stare celtyckie przysłowie głosi: dobre zawiasy to podstawa, bo inaczej kufer pustkami swieci szczerba.gif]
daniel.arch
ta...
ja mam pewne pomysły z kolei na przeworskie, a punktem wyjścia będą okucia z Korytnicy

ale za to mam kolejny pomysł co do pieca chlebowego
otóż z wegier pochodzi piec celtycki, taki jak nasz starachowicki do pieca z jedną nowinką - górny otwór ma dobudowany gliniany ruszt (jak cedzak wyglądający), przez co można grzać piec na pieczywo i jednocześnie gotować żarełko. bo stare garmańskie przysłowie głosi, nie bój się zapożyczać od celta - ale nie oddawaj mu bum.gif
pozdrowienia

aha
a ta skrzynia co to ją masz na myśli to ta sama skrzynia co to ja ją mam na mysli, i którą teściu ma sprawić?
Zygmunt
Muszę was zmartwić, bo wedle mojej wiedzy, popartej wiekopomnym dziełem o znaleziskach części skrzyń i zamków Kokowskiego to w barbaricum zawiasów nie używało się- nie wiem jak to wygląda w prowincjach czy imperium.
Jest cała masa zamków, różnych konstrukcji(zamki jedno i dwu piórowe) okuć też jest nieco, ale zawiasów nie stwierdzono- wniosek jest taki że musiała to być konstrukcja zasuwkowo- ryglowa, najrozsądniejszą wersję zaprezentowała rekonstrukcja Wojtka Kochmana i Michała Sekuły.
daniel.arch
no nie wiem
skoro znane są kłódki żelazne z terenu przeworskiej, to mogą one sugerować, iż jednak zawiasy były, bo kłódka z zamknięciem michała i wojtka troche mi się gryzie...
Marianus
Witam,
A co ma kłódka (zamek) do zawiasów? Z tego co widziałem na skrzyni chłopaków 2-częsciowe wieko jest nakładane na wierzch skrzyni i dociskane beleczką z zamkiem...
pozdrawiam M.
daniel.arch
no właśnie
i wydaje mi się (a może się grubo mylę), że kłódka w wypadku skrzyni złotników jest zbędna. Z kolei spotkałem się (chyba w przypadku osady w Tokarni), że obok okuć skrzyni była również kłódka, która najprawdopodobniej zamykała skrzynkę. No i mariaż solidnej kłódki z zawiasami np. skórzanymi jakoś mi nie leży. Ale tak jak na początku - to tylko moje odczucie nie poparte dowodami.

pozdrawiam
daniel
Andrzej_Gob
CYTAT(daniel.arch @ 14:35 09.06.2008) *
no właśnie
i wydaje mi się (a może się grubo mylę), że kłódka w wypadku skrzyni złotników jest zbędna. Z kolei spotkałem się (chyba w przypadku osady w Tokarni), że obok okuć skrzyni była również kłódka, która najprawdopodobniej zamykała skrzynkę. No i mariaż solidnej kłódki z zawiasami np. skórzanymi jakoś mi nie leży. Ale tak jak na początku - to tylko moje odczucie nie poparte dowodami.

pozdrawiam
daniel

To chyba nie jest kłódka Danielu. Zawiasów faktycznie w przeworskiej raczej nie ma. Ale możesz oprzeć się na rzymskich źródłach, gdzie kółkowe - proste zawiasy funkcjonują i skrzynkę Kingi potraktujemy, jako import smile.gif
Vislav
CYTAT(daniel.arch @ 14:35 09.06.2008) *
no właśnie

pozdrawiam
daniel

Witam

Nie bierzesz pod uwagę jednego elementu. Bardziej wyrafinowane zamknięcia, chroniły zawartość skrzyni przed niepowołanym / nie autoryzowanym dostępem i podbieraniem zawartości.
Każdą drewniana skrzynię bez względu na rodzaj zawiasów i zamknięcia można rozbić i okraść - nie da się jednak bez posiadania klucza lub wiedzy o sposobie otwierania zrobić tego bez śladów.

pozdrowienia Vislav
Thyrvald
A ja natomiast nie widzę sensu zakłądania kłódki w przypadku skórzanych zawiasów które można przeciąć zwykłym nożem szybciej niż roztrzaskać skrzynię.
Viator
CYTAT
A ja natomiast nie widzę sensu zakłądania kłódki w przypadku skórzanych zawiasów które można przeciąć zwykłym nożem (...)

No toż Ci Vislav napisał o co chodzi. Jak w każdym systemie antywłamaniowym nie jest trudno sforsować zabezpieczenie, rzecz tylko w tym że się tego nie da zrobić po cichu albo bez śladów. Pomieszczenia też plombuje się nitką wduszoną w kapsel z plasteliną i odciśniętą w niej pieczątką...
Thyrvald
CYTAT(Viator @ 16:18 10.06.2008) *
CYTAT
A ja natomiast nie widzę sensu zakłądania kłódki w przypadku skórzanych zawiasów które można przeciąć zwykłym nożem (...)

No toż Ci Vislav napisał o co chodzi. Jak w każdym systemie antywłamaniowym nie jest trudno sforsować zabezpieczenie, rzecz tylko w tym że się tego nie da zrobić po cichu albo bez śladów. Pomieszczenia też plombuje się nitką wduszoną w kapsel z plasteliną i odciśniętą w niej pieczątką...

Nie mylmy plombowania od zabezpieczania przed otwarciem.
Czy też mam rozumieć ze kłódki i zamki zaczęto stosować nie po to aby coś zamknąć/zabezpieczyc tylko jako wskaźniki tego że zostały sforsowane ? Do mnie to nie przemawia, ale może się nie znam. Chociaz znane mi zabytki kłódek są solidnymi konstrukcjami.

Sytuacja teoretyczna i troche RPGowa:
Chcę coś zwinąć ze skrzyni z kłódka i skorzanymi zawiasami. przecinam je wyjmuje co chcę i szybko, po cichu znikam.
Zawiasy metalowe + kłodka: albo męcze sie z kłódką albo roztrzaskuje i robie hałas albo zabieram skrzynie ze soba (a co jak ma 1.5 m i waży z zawartością 100kg).

.

Pozdrawiam
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Witam

To nie koniecznie oznacza pomylke.... bardzo czesto zwyczajnie "plombujemy" wlasnie jako zabezpieczenie przed otwarciem. I klodki czy zamki sluza wlasnie jako wskazniki a nic innego przez swoja delikatnosc i latwosc w sforsowaniu.

Przykladow z dnia dzisiejszego mozna by mnozyc ...
- pamietniki dziewczynek,
- male sekretne skrzyneczki,
- wewnetrzne drzwi w pokojach i szafki w wynajmowanych przez studentów mieszkaniach, ktore mozna otworzyc byle mocniejszym kopnieciem

Od wiekow zabezpieczamy wiele rzeczy na zasadach wskaznikowych, co nie oznacza oczywiscie braku potrzeby zabezpieczania przed rzeczywista kradzieza.

Wracajac do tematu glownego....

Jako ze chwilowo nie ma mnie w Polsce i mam limitowany internet to nie przejrzalem zbytnio zrodel, acz wszedlem do pierwszego z brzegu katalogu fotek z muzeow jakie mam na laptopie ..

I oto Muzeum Archeologiczne w Paris Saint Germain ...
Pokazuje rzymskie zawiasy do skrzyn w dwoch rodzajach, zarowno zewnetrzne jak i tulejkowe wewnetrzne.

Podejrzewam ze temat jest znacznie glebszy niz to co zalaczylem w tym poscie.

Pozdrawiam
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.