Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Co to właściwie ten łuk prosty?
FREHA > Ogólne kategorie (bez podziału na epoki) > Łucznictwo
Cream
Witam.

Od pewnego czasu męczy mnie jeden problem - co to właściwie jest łuk prosty (równikowy)?

Wyróżnia się dwa rodzaje łuków o prostych ramionach - długi i właśnie prosty. Długi łuk wydaje się być używany przez cały okres średniowiecza (znaleziska na to wskazują, że łuków długich na 1,2m nie było, poza tym w książce Hardyego i Stricklanda "The great warbow" - specjalnie poświęcono temu cały rozdział pt "The myth of shortbow" - tutaj odnośnie krótkich łuków z opony Bayeu'x). Długi łuk był używany również w prehistorii (Hoolmegard, Mare Heath). A prosty? Inna jego nazwa to równikowy, co świadczy o jego pierwotnym pochodzeniu z okolic równika (Afryka?).

Idąc tym tropem, możemy dojść do wniosku że w Afryce używano łuków prostych (tj. krótkich o prostych ramionach). Owszem, krótkie łuki były i są tam używane, jednak używa się tam równie dobrze łuków długich (różne plemiona, np. Bassa; czy wielkie łuki słoniowe).

Wiele książek pisze, że średniowiecze to łuki proste. Jeśli chodzi o budowę kształt ramion, to tak. Ale w takim razie czym różniłby się łuk prosty od długiego? Czy te nazwy używane są zamiennie? Ja czytałem że łuk prosty miał około 120-140cm, a przecież tego terminu używa się do określania równie dobrze łuków długich.
Jak to jest?
Abrat
Och ta terminologia
łuk prosty to kalka od "simple bow" smile.gif znów u nas jest stara nazwa łuk równikowy
i tak co do simple bow, to oznacza prostotę konstrukcji. Prosty w przeciwieństwie do złożonego - composite bow Z tym, że za simple uważa się też te z dwóch częsci, sklejone w majdanie. Czyli dalej ramiona są z jednego kawałka.

Czyli longbow to może być łuk prosty, flatbow (łuk płaski) to też może być łuk prosty.

Nasz łuk równikowy to łuk prosty o prostych ramionach.

Niestety polscy autorzy mają problem z prawidłowym nazewnictwem.

Wszystko było prostsze gdy były tylko łuki drewniane, a jak weszła nowoczesna technika to się jeszcze ludziom więcej myli. Tak naprawdę longbow produkcji Łukbis to jest konstrukcyjnie łuk kompozytowy czyli złożony z warstw. My często mówimy na to laminat ponieważ jest laminowany warstwą włókna szklanego. Ale tak naprawdę określenie laminat jest dość mylące, biorąc pod uwage logikę.

Jeszcze inne rożne nazwy, np. american longbow (oznacza długi łuk ale o płaskim przekroju), primitive bow oznacza łuk wykonany z naturalnych materiałów. najczęściej wg. wzorów historycznych, z tym że za wodą często to są łuki indańskie itp itd.

Wiesz co przeglądnę pod tym kontem starą nie zmienianą od lat część słowniczkową bowtime i tam wstawię nazwy.

pozdrawiam
Abrat
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.