Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Wyprawianie Futerek
FREHA > Ogólne kategorie (bez podziału na epoki) > Rzemiosła i narzędzia
Zuchwały
Od pewnego czasu krąży mi po głowie pewien szatański pomysł... Jedynym problemem, którego nie mogę sam rozwiązać, jest takie wyprawianie skórek, aby nie uszkodzić znajdującego się na nich futerka...
Konkretnie chodzi mi o wyścielenie czegoś futrem króliczym...
Rabiega
CYTAT(Zuchwały @ 18:47 27.09.2006) *
chodzi mi o wyścielenie czegoś futrem króliczym...

A fe...
Zuchwały
czemu fe?? nierozumiem, jest miłe w dotyku i łatwo dostępne... poza jedynym szczegółem: chciałbym czarne
Vislav
CYTAT(Zuchwały @ 22:03 27.09.2006) *
czemu fe?? nierozumiem, jest miłe w dotyku i łatwo dostępne... poza jedynym szczegółem: chciałbym czarne

Witam
CYTAT
Chociaż Rzymian uważa się za odpowiedzialnych za rozpowszechnienie królika poza obszarem Hiszpanii, to nie próbowali oni tworzyć sztucznych ras z udomowionych zwierząt, a tylko tuczyli je na mięso albo pozwalali im żyć jak w naturze, tyle, że w zamknięciu. Ekstermalnie szybka rozrodczość królików połączana ze zwyczajem kopania pozwoliła im szybko uciec z rzymskich hodowli i opanować okolice; na Wyspy Brytyjskie dotarły dopiero w czasach normańskich.
Najwcześniejsza znana realacja o królikach w Rzymie (Italii) pochodzi z księgi o rolnictwie, napisanej przez Varro ok 36 roku pne, kiedy ten miał 80 lat, dla jego żony, Fundanii, która kupila farmę. Zauważa tam, że w Italii spotyka się dwa gatunki zajecy i jeden gatunek królika, który pochodzi z Hiszpanii.

Selektywną hodowlę trzymanych w zamknieciu królikow pierwsi prowadzili prawdopodobnie średniowieczni mnisi, którzy, jak Rzymianie, upodobali je sobie jako pożywienie i jadali także płody i świeżo narodzone króliki (gdyż nie były one uważane za mięso i mogli je jadać w czasie postu!). Hodowla udomowionych królikow przebiegała w kierunku zwiększenia masy ciała w stosunku do ich dzikich przodków. Czaszka nabrała innego kształtu, a część twarzowa powiekszyła się kosztem mózgoczaszki, która zmniejszyła swoje rozmiary. Kolor futra nie był prawdopodobnie przedmiotem starań, mimo iż króliki mają bardzo miękkie futro. Nie używano go do wyrobu strojów, gdyż, jak zauważył już Pliniusz, sierść dość szybko odchodzi od skóry. To, że u dzisiejszych ras spotykamy całą gamę kolorów, jest raczej efektem selekcji ze względów estetycznych, a nie praktycznych.
http://uszata.com/eksplorer/pochodzenie/kim.html

Samo wyprawianie skóry - opis znajdziesz tutaj. Chociaż adresowany jest dla innego kręgu ludzi to zasady są takie same.

pozdrowienia Vislav
Michal
Ja rozumiem że tu prawią o tym jak samemu wyprawić taką skórkę, ja zaś zapytać chciałem gdzie ew. możnaby takie dajmy na to królicze futerka dać do wyprawienia - najlepiej centralna Polska...
Czy ma ktoś może jakieś namiary?? A ile toto może kosztować ?? Czy warta skórka wyprawki??
Lee
To raczej ciężko doradzić gdzie konkretnie mieści się takowy zakład, szczególnie na terenie centralnej Polski. Musisz samemu poszukać może w internecie, w co wątpię, ponieważ znajdują się tam jedynie duże firmy. Raczej radziłbym szukać w dużych miastach. Najlepiej to byłoby jednak gdybyś poszedł do lokalnego koła myśliwskiego i tam zapytał, jak nie któryś z myśliwych by wyprawiał, to z pewnością już oni by znali odpowiedniego kuśnierza icon_wink.gif . Co do opłacalności to powiem tak, opłaca się do momentu gdy sam się nie nauczysz, bo nie masz innego wyjścia jeśli potrzebujesz skórki, ale gdy dobrze nauczysz się wyprawiać skórki, to nie będzie widać różnicy icon_cool.gif . Jedynie przy wyprawianiu ptaków może się przydać jego pomoc, ale tobie chodzi o królicze futerka.
Brogan
Moje pytanie tez wiarze sie z tym tematem , a mianowicie :

Gdy juz mamy martwego zwierzaczka to jak zdjac z niego ta skorke dobrze i potem krok po kroku co z nia robic zeby byla zdatna do uzywalnosci ??
Ania Żuk
CYTAT(Brogan @ 15:48 14.12.2006) *
Moje pytanie tez wiarze sie z tym tematem , a mianowicie :

Gdy juz mamy martwego zwierzaczka to jak zdjac z niego ta skorke dobrze i potem krok po kroku co z nia robic zeby byla zdatna do uzywalnosci ??

Wyczyścić, a o garbowaniu jest tu: garbowanie. Poza tym jest taka opcja: szukaj. Tak wiem, że masz tylko kompa w kafejce internetowej, ale nikt tu specjalnie nie będzie wypisywał 15 razy tego samego, żebyś mógł to znaleźć w 5 minut i zaoszczędzić anger.gif
Rad-an
Garbarnia znajduje się w Płońsku (mazowsze północne) ok 30km od Ciechanowa. Ceny za wygarbowanie skórki króliczej to 10zł za dużą i 9zł za małą. Numeru nie pamiętam, ale jest zdaje się na "yellow pages"
Piotr Czyż
Witam
Szukasz w centralnej polsce, może byc w Radomiu?
Cena za wyprawienie około 17 pln- za lisa.
Po szczegóły zapraszam na PW
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.