Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [Inne]Stroj dla kucharza?
FREHA > Ogólne kategorie (bez podziału na epoki) > Kuchnia
Piotrek_
Czy ktoś ma jakieś informacje na temat tego jak wyglądał strój kucharza? Oczywiście zdaje sobie sprawę że wiele zależy od tego gdzie gotował, ale czy może były jakieś charakterystyczne elementy, dodatki? Mile widziane również wszelkie ryciny.
EwKa
A jaka epoka by Cie interesowala? W poznosredniowiecznych oraz XVI-wiecznych zrodlach glowny kucharz oraz pomoce kuchenne nosza fartuchy-to ich stroj roboczy.
Piotrek_
Interesuje mnie XV i XVII w. I genrealnie co bylo pod fartuchem. Bo chyba nie od razu bielizna? Chciałbym wiedzieć w jakich strojach (i na ile zdobnych) nosili się kucharze (mezczyzni oczywiscie).
EwKa
http://expositions.bnf.fr/gastro/
wynika z tego linku, ze doublet i nogawice to minimum-kucharze plci obojga sa raczej solidnie naubierani w szaty spodnie i wierzchnie+fartuch.
Piotrek_
Rzeczywiście. Dzieki. Jeszcze tylko jedna kwestia - jak to jest z wiązaniem fartucha? Ktoś mi mówił że w XVw. fartuchy na rycinach sa raczej wiazane na szyji, a nie w pasie, a na rysunkach z linku raczej w pasie wlasnie. Nie wiem niestety jak je datowac, bo po francusku nie szprecham ani troche.
EwKa
wrrrrrrrrrr... po kliknieciu na obrazek otrzymujesz pelna info. na temat owego obrazka:
http://expositions.bnf.fr/gastro/grands/087.htm
http://expositions.bnf.fr/gastro/grands/096.htm
A jak wyglada fartuch na obrazkach-jest wiazany na szyji? Jesli przyjzysz sie uwazniej to jest to najczesciej kwadratowa lub prostokatna sciera zatknieta za pasek lub obwiazana wokol talii
Piotrek_
Wielkie dzieki smile.gif
Midian
Mam pytanie jak powinien wyglądać XIII wieczny kucharz?Mile widziane ryciny, tylko wyrazne prosze bo troche przyślepawa jestem smile.gif
Bartosz Broda
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ima...m20rc&d.gif


Tu mamy gotującego Samuela. W sumie to już przedstawienie kuchcika 13sto wiecznego wg. BM... typowy stroj cywilny z zawiązaną w pasie ścierką smile.gif
Lutobor ze Swarska
Jakby kogoś interesowało stroje kucharzy z kolejno: 1349/51, początku. XVw i ok. 1410 roku.

http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7004933.JPG
http://expositions.bnf.fr/gastro/grands/086.htm
http://www.liu.edu/cwis/cwp/library/sc/chaucer/4cook2b.jpg

szerzej na http://larsdatter.com/cooks.htm
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.