Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: "Łuk- Drewniany Łuk Średniowieczny"
FREHA > Ogólne kategorie (bez podziału na epoki) > Łucznictwo
Robin
Witam wszystkich bardzo serdecznie.Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem książki J. Jankowskiego "Drewniany..." read.gif
Jestem początkującym łucznikiem, i nie za bardzo wszystko rozumię. icon_redface.gif
Jeśli jest tu jakiś profesjonalista, to proszę o kontakt.
W sprawie przyrządów opisanych w książce to mogę pomóc, bo sam je zrobiłem icon_cool.gif
Abrat
Napisz do autora, w książce jest jego adres.
Robin
Pan Jankowski udziela odpowiedzi bardzo zwięzłych i niewiele mi tłumaczy. Przyrządy umiem robić, szukam tylko człowieka, który może się ze mną konsultować w sprawie tejże książki. Jeżeli masz czas i chęci, to może napisałbyś mi conieco o np. kuciu grotów itp., bo jestem dopiero początkujący
Langus
Witam

Słuchaj Robin. Nie chcialbym aby Twoje wypowiedzi wywołały burze śmiechu. Niestety na tym forum jak starzy "wyjadacze" poczują świerzą krew to od razu się pastwią nad początkującymi rymcersami, rzemieślnikami i innymi co mają wiele zapału - skutecznie im ten zapał gasząc. Tak jak Ci już tłumaczyłem na GG potrzeba najpierw sprawić (przed zrobieniem go sobie samemu) sobie jakiś łuk który w miarę normalnie strzela. Im lepszy to będzie łuk tym lepiej dla Ciebie. Najpierw należy poznać łuk jeżeli chce wykonać go żeby wiedzieć jakie powiene posiadać parametry, jak powinien strzelać itp. To samo dotyczy się strzał. Skąd będziesz wiedział jak już nawet zrobisz łuk czy strzały że one są dobre skoro nie miałeś wcześniej takowych w ręce? Bogdan Popek zanim zaczął robić łuki dużo strzelał ze sportowych łuków. Po za tym od dawna zajmuje się ciesielką i stolarstwem co bardzo mu pomaga przy konstrukcji łuków - wie jak zachowują się odpowiednie gatunki drzewa podczas obróbki.
Jesteś młody i pełen zapału. Nie zmarnuj swojego zapału przez to że kolejny łuk który zrobisz złamie się albo po 20 strzałach straci swoją moc. Naprawde radzę Ci odłożyć troche pieniędzy i kupić porządny łuk (niekoniecznie 100% historyczny - ja zaczynałem od Bisoka jak dużo ludzi w Polsce) i nauczyć się porządnie strzelać.

Abrat pewnie cos jeszcze dopowie.

Pozdrowionka!
Kedzierzawy
mam łuk.blinkie.gif
Abrat
Hmm, ksiażka jest miejscami mało konkretna i tak naprawde nie jest dla całkowicie poczatkujących, ale mozna zacząć i probówać, zachęcam gorąco. I tak jak napisał Langus, nie przejmować się jak coś na początku nie wychodzi. Co do tego wyjaśniania, nie chciał bym nic wyjaśniać, ponieważ to nie ja pisałem tą książkę, a jeśli autor nie chce, to trudno.
Odniośnie dyskusji pt. jak zrobić łuk i inne akcesoria to przepraszam ale to zbyt obszerna dyskusja i po prostu nie mam czasu, praca, rodzina i kupę innych problemów.
Co do tego gdzie kupić łuk to popatrz na stronę http://bowtime. republika. pl dział rzemieślnicy (niedługo nazwa działu się zmieni smile.gif
Robin
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Nie pisałem, bo mi się komputer zepsuł, ale już. yes.gif . Nie stać mnie na bisokowy łuk po 300 złotych, a nawet jeśli cudem bym tyle uzbierał, to i tak nie wiem jaki łuk należałoby kupić (rodzaj, naciąg) i czy strzały będą dobrze dobrane do łuku. Jeżeli ktoś wie jaki łuk jest odpowiedni dla początkujących, to proszę o odpowiedź
blinkie.gif
Piotrh14
Ksiazke pana Jankowskiego sam czytalem i posiadam
ale nie jest ona wierna poniewaz pisze on tam ze kiedys uzywano lukow 96 kg
sdam slyszalem ze naj ciezej napinajacy sie luk znaleziony pod woda mial okolo 50 kg naciagu
a przy okolo 45 de formuje sie kregoslup

a luki bisoka kup u bisoka

Jaworze dolne ul.Kalwaria chyba 15

to jego strona
http://www.lukbis.pl
Langus
Witam

Używano łuków cięższych niż 50 kg. To o czym piszesz że z wody wyciągnieto łuki to najprawdopodobniej chodzi Ci o statek Mary Rose. Wyciągniety tam najsilniejszy łuk miał 80 kg naciągu.
Z deformacjami się zgodzę. Ale łucznik w śrendiowieczu byłłucznikiem i nie robił nic innego. Razu pewnego archeolodzy odgrzebali grób jakiegoś tam scytyjskiego księcia który właśnie był łucznikiem. Szkielet był calutki zdeformowany - miał silnie rozwiniętą prawą część ciała. Zdeformowaną miał nawet czaszkę w miejcu do którego diąciągał strzałę.
Przeprowadzono testy (tylko nie wiem czytegożwłaśnie czy zrobiono wierną kopię) jego łuku - nie wiem jaki miał naciąg ale zasięg miał 800 metrów!!!

O tym księciu nie czytałem tylko słyszałem te informacje w formie ustnej. Jak ktoś inny o tym słyszał to niech sprostuje bo mogę się mylić.

Pozdrowionka
Ciwun
Witaj

W zwiazku z pytaniem o ceny lukow, to np ceny lukow laminowanych produkcji Adama Bisoka, czy Jaroslawa Jankowskiego pod koniec 2003 r. w sklepie Pani Mari Czapli w Gdansku wynosza ok. 400 zl - zarowno luki typu longbow (flatbow), czy luki typu wschodniego.
Wanderer
Witam i o zdrowie pytam!
Wiem że ostatni post w tym temacie był jakieś pół roku temu ale mam mały problemik.
A mianowicie nie mogę usiebie w mieście(Łódź) dostać ksiażki Jankowskiego. W księgarni mówią że jedynie w poznaniu w hurtowni można ją dostać, a ten adres internetowy z 349 czy jakoś tak, nie działa. Czy zna ktoś jakieś źródło, z którego mógłbym się zaopatrzyć w tą książkę? Za każdą pomoc z góry dziękuje.
tatsu
Od czasu do czasu książka pojawia się na Allegro - sama tak kupiłam. Nie wiem, czy u samego J. Jankowskiego można kupić dunno.gif
Może spróbuj go zapytać, czy nie ma przypadkiem publikacji swojej na sprzedaż.
Andrzej Szkwarkowski
Witam

możesz zamówić w ksiegarnii internetowej http://www.maraton.home.pl
pozycja http://www.maraton.home.pl/luk.htm
przesyłasz im formularz i po tygodniu masz książke
cena 16zl + koszty wysyłki= 24,60zł
wiem bo w ten sposób zamówiłem i mam bigsmile2.gif
Wanderer
Wielkie dzięki też już zamówiłem z maratonu szczerba.gif
Sierściak
Witam!
Z tą książką to jakis pogrom jest, przydałoby się napisac do wydawnictwa i poprosić o wydanie drugie.
A co do mary Rose itd. to te łuki miały takie naciągi(80kg) po przeleżeniu kilkuset lat w słonej wodzie więc wg. mnie mogły być spokojnie twardsze w czasach swojej swietności. Widziałem na Discovery kiedyś taki fajny program, dwóch facetów testowało przebijalność "przeciwpancernych" strzał na kawałku blachy, małego arkusza(30x30 albo jakoś tak) nie przebili pomimo kilku prób, a strzelali co ciekawe z łukow 45kg shocked.gif, wlasnej roboty cisowych longbow- ów, aż miło popatrzeć. A co do tego księcia to od czego mogła mu się czacha skrzywić, musialby wielokrotnie sobie gdzies wciskać tą strzałę żeby sobie coś zniekształcić...chyba.

pozdrawiam
Malkolm
Witam

Czy może ktoś odsprzedać powyższą książkę, nie mogę jej znaleźć w żadnej księgarni, a na maratonie juz niema (kolejne sztuki będą miedzy Wrześniem a październikiem). Za jakąkolwiek pomoc serdecznie dziękuje.
Sierściak
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=46815267 kupujcie póki jest, nówka Jankowskiego icon_mrgreen.gif
lupusrex
Witam !!!!!!!!! cool.gif

Oj coś widzę, że będzie prawdziwy bój o tą pozycję szczerba.gif szczerba.gif szczerba.gif
lupusrex
Witam wszystkich !!!!!! bigsmile2.gif bigsmile2.gif

Dla zainteresowanych : ktoś wystawił na allegro znowu "Drewniany Łuk średniowieczny" Jankowskiego yes.gif yes.gif nowa

na całe szczęście ja już mam ten skarb cool.gif blinkie.gif blinkie.gif

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=48322784
Tupa
Witajcie!!!
Napiszę tylko, że mogę się zamienić, w/w pozycję za kiążki o tematyce marynistycznej, a ściślej mówiąc, dotyczące historii wojen morskich okresu do końca XIX wieku, a najlepiej na pozycje dotyczące technik budowy okrętowej wymienionego okresu. Mogą być obcojęzyczne (bez niemieckiego)... np: monografie wydawnictwa ANCRE i autorstwa Jean Boudriota i Huberta Berti... hahahahahaha ceny tych książek dochodzą do 400 Euro (wtajemniczeni wiedzą, że robie sobie żarty, nikt by mi nie dał nawet przejrzeć tych książek za cały nakład "Drewnianych łuków średniowiecznych") ale jak ktoś ma pozycje np: Wydawnictwa Morskiego albo autorstwa Jerzego Pertka i zawalają mu tylko półki w domu to niech śmiało do mnie pisze (jednak uprzedzam, mam sporo pozycji dotyczących tematów marynistycznych)
Tupa
tupa1@wp.pl mieszkam w Skierniewicach
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.